Аналогна електроника > Високонапонска техника

Механички Теслин Трансформатор

<< < (3/14) > >>

MetallicA:

--- Quote from: KiloVolt on 13.03.2014, Thursday, 21:02:57 ---На нормален атмосферски притисок, со нормална влажност, се имаат правено повеќе мерења и е докажано дека 1kV може да се пробие 1mm низ воздух, е сега затоа ОКОЛУ 30kV.

--- End quote ---

гугл пак вели дека диелектричната цврстина на воздухот е 3 MV/m,  што би му дошло 3KV/мм, така да ако стварно има 30кв тогаш искрата би била 1цм а не 2-3 цм..


--- Quote ---За ова само IGBT е доволно добар..
--- End quote ---


не мора IGBT, може да се стави и MOSFET, и кај мосфетот gate-от е изолиран само приницпот на работа е различен, од друга страна пак MOSFET-от има помали топлински загуби при големи струи за разлика од биполарните, што го прави уште по погоден за големи струи, е сега проблем е фрекфенцијата, бидејки мислам дека неможат да работат на многу високи фрекфенции како биполарните.  ;)

KiloVolt:
Незнам,  од други извори јас вака имам читано, но ова ме прави уште порадосен- сум добил повисок напон! ;D

ivica.s:
За колку киловолти на милиметар зависи и од самата геометрија на електродите помеѓу кои скока искрата...ако двете се релативно зашилени (како соголена жица, штрафцигер и сл.) тогаш потребен е помал напон за да се “прескокне“ одредено растојание.  Ако двете се во форма на топка тогаш потребниот напон е поголем, па она 1 kV  на милиметар важи само за шилести електроди.

MetallicA:
Да, де бидеки повеке елктрони ке се насоберат на врвот а со тоа ке се зголеми и потенцијалот, а кај топата поленжите се распоредуваат насекаде... инаку напонот на пробив на воздухот е мерен кај рамни плочи како кај кондезаторите, инаку да би останал ист и во овој случај само што на крајот од жицата ке има поголем напон, и ке дојде до пробив.

KiloVolt:
На врвот со еден лагер пробав да извлечам искра, а на врвот тој исто така имаше едно како топче, должината на искрата беше 1 cm, ТОЧНО.. Значи 10kV  :'( . Неможам да прикачам слики, USB портот ми е расипан- како мораше баш сега...! >:(
Споено мислење: 16.03.2014, Sunday, 17:24:37А на мојот да го заменам искричарот и високиот напон од бомбината со низок напон и модулот од 2N3055, драјвуван од аудио модулираниот NE555? ;D И една диода, заштитна за високонапонските шилци што ги создава Теслиниот повратно, И еден поголем кондензатор, пример- 1uF. Што викате? Би работело?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version