Author Topic: Проблем со ALCATEL ONE TOUCH 813F  (Read 1043 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Проблем со ALCATEL ONE TOUCH 813F
« Opened on 25.02.2014, Tuesday, 15:57:58 »
Барам идеја од вас во што може да е проблемот, имено телефонот се исклучува на секои 5-15 минути, а потоа веднаш се вклучува, без најавен или одјавен екран.... Се се ресетир...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ALCATEL ONE TOUCH 813F
« Reply #1 on 25.02.2014, Tuesday, 19:51:59 »
Тоа Алкателите се ср**е од телефони, иначе проблемот е софтверски. Му треба "формат" на телефонот барем јас така мислам (поправете ме ако сум грешка). Со самиот "формат" би требало да се оправи телефонот.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ALCATEL ONE TOUCH 813F
« Reply #2 on 25.02.2014, Tuesday, 22:19:23 »
знае и батеријата да биде проблем.
од 0 волти на инструмент да покаже па да се полни и пак да работи. секако постарите модели се последни на ранг листа, за поновиве не знам

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Проблем со ALCATEL ONE TOUCH 813F
« Reply #3 on 27.02.2014, Thursday, 10:26:24 »
Тоа Алкателите се ср**е од телефони, иначе проблемот е софтверски. Му треба "формат" на телефонот барем јас така мислам (поправете ме ако сум грешка). Со самиот "формат" би требало да се оправи телефонот.
Од NOKIA нема подобри...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Milez

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
Одг: Проблем со ALCATEL ONE TOUCH 813F
« Reply #4 on 27.02.2014, Thursday, 14:03:46 (Edited 27.02.2014, Thursday, 20:12:06) »


немаше..:)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Проблем со ALCATEL ONE TOUCH 813F
« Reply #5 on 27.02.2014, Thursday, 18:57:28 »
Како прво, немој да го цитираш последното мислење (иако си згрешил), ќе те караат од администрацијата...
Незнам за тебе, но јас од првите телефони да NOKIA, до поновиве модели, немам сретнато НИТУ една грешка, јас како хоби се занимавам исто така со макро фотографија, и со мали домашни измени камерата од 5 Mp на NOKIA X2-00 вади ПЕРФЕКТНИ слики, подобри од 8 Mp камерите на телефони од други модели (Sony, Alcatel...)...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со ALCATEL ONE TOUCH 813F
« Reply #6 on 28.02.2014, Friday, 01:49:03 (Edited 28.02.2014, Friday, 01:52:58) »
Незнам за тебе, но јас од првите телефони да NOKIA, до поновиве модели, немам сретнато НИТУ една грешка...

За разлика од порано, новиве simple модели имаат огромни проблеми, од мрежа до софтвер... катастрофа се. Мислам дека последни добри simple модели беа 12XX серијата од 2007, 2008.

За поскапите модели, со камери, browsers, тинтири минитири, не знам, никогаш не сум користел таков, така да, не можам да кажам, но затоа, како сопственик на Nokia 100, можам со сигурност да кажам дека телефонот е катастрофа, како од хардверски, така и од софтверски аспект. А и не сум единствен кој има проблеми со овој телефон, и од други сопственици ја имам чуено истата работа, паѓа мрежа сред разговор, софтверот ненадејно се закочува и мораш батерија да извадиш, кога ќе му текне ѕвони аларм и reminder, некогаш и по три пати и тоа во некое random време (не кога е наместен да ѕвони), некогаш нема ни да заѕвони. Три пати на сервис го имам однесено и не го средија. Очигледно е дека софтверски е многу лошо решен. Едноставно, тоа е тоа, лошо е дизајниран.

Сакав само да искоментирам за ова, инаку, за конретната проблематика со Alcatel OT-813F немам што да додадам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."