Аналогна електроника > Високонапонска техника

Електростатички мултипликатор на напон

(1/4) > >>

KiloVolt:
Ова е еден прост, но ефективен (и мачен) начин на множење на напон, два кондензатори, жица и пожелно - некој спроводник за да не се чувствува болка... Видеото го кажува останатото...
Инаку, она со ламбичките при крајот е индикатор за поларитет на електричен полнеж, со еден
 P-channel MOSFET и еден  N-channel MOSFET.
Pfaff and Svanberg electrostatic multiplier experiment

MetallicA:
Ова е принципот на кондезаторите, одоздола става еден проводник, потоа стакло или плексиглас кое служи како диелектрик и пак уште еден проводник, само не ми е јасно како ги полни ? да не е случајно приклучен некој генератор на статички електрицитет?  :D

nsu:
Стварно чудно ;) ;D ;D

batka:
Овакви * штосови* има цел куп на .net.Не верувајте дека е ова баш така.Ако е баш така во кујната ке имам мала атомска бомба! ;D ;D Што се однесува на овие * штосови* тоа е исто со оние 4  разводници на напон од кои без кабел изегува напона ако ги врзеш помеѓу себе или оној разводен кабел кој го врзуваш сам со себе и приклучуваш сијалица и таа свети ( а одоздола не се гледа кабелот со кој е поврзан во штек кабелот) ;D И овој израз * множење * не го разбирам.Таков израз не сум сретнал досега!?? 8)

KiloVolt:

--- Quote --- И овој израз * множење * не го разбирам.Таков израз не сум сретнал досега!?? Ладен
--- End quote ---
Тогаш во второ да те вратиме...Се шалам ;D
Нели пишува Pfaff and Svanberg electrostatic multiplier ?
Мислам дека со сликава ќе ти стане нешто појасно...

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version