Други технологии > Роботика

Количка на далечинско управување со Arduino

(1/2) > >>

Ace894:
Имам една количка на далечински сакам да напраам да ја контролирам преку компјутер со две ардуина и реле.. проблемот е со не се разбирам во релиња незнам какво реле да купам и дали ке може да користам едно реле за управување на едно моторче напред и назад..
Иначе излезот од ардуино дава 5 волти.
Ако некој се знае да ми објасни какво реле ми треба и дали ке може со едно реле за едно моторче.

Devil:
Не бе со реле, барај на интернет H bridge со тоа ке го контролираш, барем моторот ќе го контролираш во две насоки, вака треба 4 релиња па да ти штракаат, безврска е тоа, плус можеш  и брзина да му менуваш со PWM

Ace894:
Имав гледано за L293D но незнаев дека може да се приклучи друг извор за моточињата пошо 5те волти од ардуино не ја помрднува количката.
Фала многу   :)

Bojan:
можеш со еден мосфет за PWM контрола да користиш и едно реле за насока напред-назад да користиш...
сега го видов datasheet-от за L293D и можеш да ставиш дополнително напојување на него (максимални 36V). на пинот Vcc1 се поврзуваат 5V, а на пинот Vcc2 се поврзува другиот напон што е за моторите. и ако го правиш со него знај дека максималната струја на L293D е 600mA

TeslaBt:
Ace i jas isto ke go pram samo da stigni arduinoto pa da brkame rabota izvintete za latinicata

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version