Author Topic: Калкулатори за пресметки на звучни кутии  (Read 3744 times)

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Има готови драјвери во WinISD, со познати параметри, а самиот WinISD прави најсоодветен проект за истите, само треба да внимавате дали е за бас рефлекс или затворена кутија (EBP factor)

Ова болдираново не е воопшто точно. Со помош на истиот ќе дојдеш до солидни резултати но тој сам не ги пресметува. Резултатот што го дава е само почетна точка од каде почнуваш со мануални прилагодувања за да дојдеш то конечниот резултат.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Тоа е ако знаеш што сакаш и што правиш ;) За почетници доволно е тоа.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Не е доволно воопшто. Еве ти еден пример за субвуфер. Зелената линија е резултатот што го дава WinISD а жолтата е финалниот проект. Плус дупката што ја предвидува програмот на жолтиот графикон на 65 херци воопшто не постои кај финалниот модел и на неговите мерења.
Овој зелениов графикон воопшто неможе ни да се нарече субвуфер.


Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Е сега, оваа линија е сосема ОК за вуфер (жолтата), но дали може да направи толкав од мембраната? Дали моторниот систем е доволно моќен за да ја контролира мембраната при овој тјунинг, кој е Group Delay, Phase Response, големина на порт, потребен дијаметар, големина на кутија?

Има ред други работи на кои треба да се посвети внимание за да се добие добар резултат. WinISD го прави оптималното знаејки ги овие карактеристики. Но е многу подобро како за почеток отколку некоја креирана кутија од "тепка".

Секако мора да бидете запознаени со сите овие поими и закони на физиката, за да можете да креирате свој модел на кутија. Длабок тјунинг не секогаш може да даде добар звук и vice-versa.

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: Калкулатори за пресметки на звучни кутии
« Reply #19 on 27.07.2014, Sunday, 18:03:12 (Edited 27.07.2014, Sunday, 18:04:27) »
Еве ти линк до драјверот употребен за проектот, како и до самиот резултат, па ти кажи ми дали може или неможе и каков ќе беше резултатот ако го слушав софтверот.

Code: [Select]
http://www.eighteensound.it/PRODUCTS/Products/ProdID/60#.U9Uij_mSySo
Code: [Select]
http://boldaudioinc.com/products-items/ba218/

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Марјан,абе со години јас се расправам за овие прашања и не верувам дека ќе излезеш на крај и ти.Не само СлидерМК,ами и ред други сметаат дека ако имаш параметри и калкулатор ( програмче) се е готово - на тацна. Во реалноста воопшто не е така.Овој пример што го даваш е реален и навистина во пракса е така.Не можеш само на математика да се ослониш,ако крајниот резултат е беззвучен,односно не добиеш звук! Толку од мене ,ова е мое мислење и не ме прозивајте,не ми се пишува со километри. 8)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Калкулатори за пресметки на звучни кутии
« Reply #21 on 28.07.2014, Monday, 00:11:04 (Edited 28.07.2014, Monday, 00:19:13) »
Батка постојано ги извртуваш зборовите. марјан аман веке со тие ПА звучници. Која е шансата дека некој од овде ке купи такво нешто како проект! Јас сакам да помогнам на некој што сака да навлезе во оваа работа а не да се правам важен!

Споено мислење: 28.07.2014, Monday, 00:19:13
Quote
сметаат дека ако имаш параметри и калкулатор ( програмче) се е готово - на тацна. Во реалноста воопшто не е така.Овој пример што го даваш е реален и навистина во пракса е така.Не можеш само на математика да се ослониш,ако крајниот резултат е беззвучен,односно не добиеш звук!
Па ако ова не е работење со калкулатор и параметри тогаш што е?
Знаеш ли што ке се случи на 6 инчен драјвер ако го тјунираш вака а не е предвиден за тоа? Тоа е драјвер кој е многу поверојатно дека некој ке го купи како за проект.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па не зборуваме само за РА или само за Hi-Fi  кутии,Зборуваме општо за ЗВУЧНИ КУТИИ. Знам дека сакаш да помогнеш,ама со твојов пристап само одмагаш.Познавам многу луѓе кои започнале па се одкажале од градба бидејќи на прва,со некакви формули и пресметки * ја утнале*. Ти им кажуваш некои формули и теории кои се само основата.Ако се заврши потоа,тогаш ништо од звукот.Темата е точно за тоа.Прочитај ја отпрвин да ти биде појасно.Се повеќе луге затоа купуваат кит-ови во кои има и даски,лепак и штрафови.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Секако дека почнувам од основите. Не можеш да рипаш нивоа, бидејки на секое ниво има да се научи нешто ново. И кој рече дека откако сите пресметки се готови и звучникот е изграден дека не може да се направи нешто што е наречено fine-tuning?

Има нешто што се вика искуство. Од прва не се прави "најдобриот звучник на светот", туку треба многу проекти да се пројдат, да видиш што работи а што не, а и дури најдобро пресметаниот звучник на хартија сепак на крај бара мали измени за да звучи фантастично.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Бас, да лупат, џигерот да ти го превртит... се знае што е бас.. кој ќе примети разлика испод 100 хз.. ќе најдеш драјвер што вади 90 дб на 16 херци..? Во основа поголема кутија-појак бас. Е сега ако слушаш филхармонии или ако си диригент опни си се фино лепо некое илјадарче за 2х20w и раат глата. Банд пас кутија со еден вентилиран отвор ми се чини деа е најправена кутија за бас. Димензиите најчесто зависеле од багажникот или просторијата  :o 

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Калкулатори за пресметки на звучни кутии
« Reply #25 on 28.07.2014, Monday, 11:06:20 (Edited 31.07.2014, Thursday, 01:51:04) »
Другар, ептен има разлика дали свири или не свири под 100Hz :)
Еве како пример што прават Kenwood за колски вуфер.


Како драјвер е искористен KSCW1200B со параметри: Qts=0.63 Fs=25Hz Vas=187L
Еве ја симулацијата како тоа изгледа во неговата фабричка кутија:



Kenwood ја декларира оваа кутија со фреквентен одзив:
Frequency Response 38-300 Hz, 4Ohm
Апсурдно нели :D (ако му се даде точната кутија навистина може да свири вака, но не оваа!)

Како звучи? Басот е толку нападен, мава во грб и воопшто не е пријатен за слушање. (во кола) Додека во малку поголема дневна соба, не ни звучи на вуфер, (од графикот -5dB е на 50Hz).

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: Калкулатори за пресметки на звучни кутии
« Reply #26 on 28.07.2014, Monday, 13:23:55 (Edited 28.07.2014, Monday, 13:32:05) »
Slider, ПА кутии или не програмот работи на ист принцип. Не се работи воопшто за фајн тјунинг туку за огромна разлика. Програмот предвидува кутија од 50 литра а кутијата на жолтиот графикон е 220 литра. Добар некој фајн тјунинг а?
Се додека размислувате ефтино, ефтини резултати и ќе добивате. Никој не те тера да правиш кутии како моите, туку да научиш како се прави кутија и да добиеш максимален резултат и со поефтини компоненти.
Компонентите наменети за употреба во автомобил оставете ги да си свират во автомобил. Не им е воопшто местото во домашен хајфај.

Еве ти уште еден пример. Овојпат е 5 инча драјвер што кошта 1500 денари. Дека ја нели се занесувам со ПА кутии. Ко што гледаш резултатот кој го дава програмот е далеку од идеален.



Овој што не приметува разлика под 100хз незнам што бара воопшто тука.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Slidermc ,да не се допишуваме со пп, знам точно како ти е ник-нејмот ,ама очигледно ти не ме разбираш мене..Ти реков да не ме *чепкаш* веќе. 8)Не мислам јас да посредувам меѓу тебе и Марјан.Не напаѓам ниту бранам некого,го кажувам само своето мислење. Е,сега ,тоа се поклопува со мислењето на Марјан,во овој случај.Но,реков,да не испадне *таратур* постов,тука ќе прекинам.Кажав што имав да кажам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Другар, ептен има разлика дали свири или не свири под 100Hz :)
Еве како пример што прават Kenwood за колски вуфер.


Како драјвер е искористен KSCW1200B со параметри: Qts=0.63 Fs=25Hz Vas=187L
Еве ја симулацијата како тоа изгледа во неговата фабричка кутија:


Kenwood ја декларира оваа кутија со фреквентен одзив:
Frequency Response 38-300 Hz, 4Ohm
Апсурдно нели :D (ако му се даде точната кутија навистина може да свири вака, но не оваа!)

Како звучи? Басот е толку нападен, мава во грб и воопшто не е пријатен за слушање. (во кола) Додека во малку поголема дневна соба, не ни звучи на вуфер, (од графикот -5dB е на 50Hz).

Ама ко ќе поминиш сите се вртат...  ;D

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Ако се заковеш у ѕид со колата исто така кје се свртат сите.
Која ти е поентата со муабетов? Звучни кутии треба да имаат линеарен и балансиран звук а не да коват на една нота у басот.