Author Topic: Поврзување на појачало со компјутерско напојување  (Read 7799 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
прво ми е чудно200 вати на 12 волти и тоа најверојатно од атх? второ ако изворот на звук(компјутерот) и појачалото се поврзани истото напојување може да се јави зуење, земјата , н улата и фазата се поврсани со кондензатори за одстранување на симетричен шум, и фактички гнд од појачакото е поврзано на фазата од штекер преку кондензатор па зуењето е неизбежно, може да пробаш штекерот да го ротираш за 180 степени. Може да има лош спој на гнд, ладен лем, цвикнат кабел и слично. Баш пред некој ден го поправав засилувачот од автомобилот, го врзав на посебно напојување немаше никаков проблем, даваше чист звук(колку што може да даде засилувач од д класа). И кога веќе спомнав засилувач од д класа, ако е засилувачот изработен во д класа, провери ги осцилаторот и намотката која се наоѓа на излез, т.е. е сериски врзана со звучникот.
Нема што да т ие чудно  ;D Појачалото е наменето за во кола 12волти, а јас го напојувам со компијутерско напојување кое е ATX-700W p4 кое на 12волти 28А, јас мислам дека е доволно за да го крепи, а за тоа што го напојувам со пц напојување како што кажа може да прави шум како што кажа batka ќе пробам раздвојување на масите. Ете сега во моментот ќе го поврзам на двд да видам дали ќе го има зуењето.. позз
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ај баш пробај убава идеа ти текнало да не правиш некој појак исправувач.Пошто чим напонот е 12 волти а појачалото е 200 вати струјата ќе биде 16,66 ампери.А тоа напојување што го спомна ти дава како од шала 20 ампери.Раздвој ги масите и види дали го нема брумот,зуењето.Па пиши да разбереме ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Поврзување на појачало со компјутерс
« Reply #17 on 12.12.2013, Thursday, 21:57:14 (Edited 13.12.2013, Friday, 01:50:12) »
Ај баш пробај убава идеа ти текнало да не правиш некој појак исправувач.Пошто чим напонот е 12 волти а појачалото е 200 вати струјата ќе биде 16,66 ампери.А тоа напојување што го спомна ти дава како од шала 20 ампери.Раздвој ги масите и види дали го нема брумот,зуењето.Па пиши да разбереме ;D ;D
nsu јас не пишам на шала туку како што пиши така и кажвам  :D



Само што собрав све, го поврзав на двд појачалото и си вади потполно чист звук без зуење и други работи.. Целата работа што ме зафркавало е што земав сигнали од басс 2.1 и сигурно има некоја блокажа или незнам што е (земав сигнали од таму бидејки не сакам дирекнто на пц излезот бидејки нема никаква регулација на гласот)... Сега незнам дали да постирам нова тема (или можи тука) за некоја испробана шема за тонска контрола (volume, bass, terible... ) за да си направам едно мое домашно 2.1 и да ги нервирам комшиите  ;D  ;D  ;D

Фала ви многу на помошта и на советите. Се најубаво  8)  :D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)