Author Topic: Направи сам: Мобилен телефон ?!  (Read 5319 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Поготово ако газдата е терсене табиетлија и вика ова мора да биде готово до утре и ти идеш дома земаш едно полсно креветче, перница и кебе и носиш на работа да поспиеш барем пола саат пред да почне новиот работен ден :D Ако е сериозна фирма со повеќе луѓе тогаш е порелаксирано.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Направи сам: Мобилен телефон ?!
« Reply #16 on 01.12.2013, Sunday, 20:22:20 (Edited 01.12.2013, Sunday, 20:25:12) »
дечки, ова не е направи сам мобилен или Do it yourselfe.... Ова е готово направен мобилен некаков си и на тебе останува да си направиш само кутија а тоа не го прави мобилниот да можеш да кажеш дека сам си го направил, може ќе изгледа така. Сепак од моја гледна точка е глупо тоа. Изгледа како цигла обложена во дрво.

Незнам дали го проичита текстот,.. не е само кутијата. GSM модулот е готов, ама плочката треба да да се направи, има и други делови копчиња дисплеј, пасивни елементи лемење.. стандардно  :).. Па програмирање на ардуино,..

Сега нормално е дека некој во домашни услови нема да прави примопредавател за 1,9 или колку и да беа гигахерци со сите протоколи за комуникација и сл...

Инаку мене ми е интересен повеќе дека е оригинален, не толку да кажам дека „сам сум го направил“,... онака сите користат смартфони а ти имаш телефон од дрво со лед дисплеј ;)

Life is too short to remove USB safely ..

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Па, ок. Имаш право доколку сакаш да експериментираш. Јас имам исто експериментирано со многу работи и ете некакво искуство имам во електрониката, може не големо ама колку за мојте потреби да. Сепак 60 долари се многу за таа работа
Hams do it! With Frequency