Author Topic: Засилување на сигнал за преност на data [помош]  (Read 1034 times)

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Засилување на сигнал за преност на data [помош]
« Opened on 30.11.2013, Saturday, 11:15:26 (Edited 30.11.2013, Saturday, 11:38:08) »
Електроничари, сакам да пренесувам податоци преку усб кабел на поголема далечина. имам ваков кабел

и сакам да го зголемам на 15 метри и да поврзам веб камера (го направив тоа но не ми препознава никаков усб уред, најверојатно сигурно е ослабен сигналот). па сакам да ве прашам преку каков засилувач и како да го врзам за да го појачам сигналот ако е возможно? :)
loading...


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе си купиш дебел оклопен кабел со 4 жили (GND, D+, D-, Vcc, што подебел, тоа подобро) со должина од 15 метри, ако USB камерата има свој кабел, ќе ја отвориш и ќе го одлемиш кабелот, на негово место ќе го замениш дебелиов кабел, по потреба, ќе ја здебелиш дупката на кабелот на USB камерата, на другата страна ќе монтираш машки USB конектор и пак ќе пробаш. Ако пак не работи, мери напон на +5V линијата од напојувањето за PC-то, но мери го кога компјутерот работи. Ако е под 5V (4.9, 4.8V), провери си го напојувањето, ако имаш подуени кондензатори смени ги, и пак мери. Ако напонот пак е под 5V, зголеми ја вредноста на излезните кондензатори од филтерската излезна секција на напојувањето за 5V-ниот rail. Со ова би требало да се подигне излезниот напон за нијанса. Тогаш би требало да работи како што треба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
Одг: Засилување на сигнал за преност на data [помош]
« Reply #3 on 01.12.2013, Sunday, 00:01:40 (Edited 01.12.2013, Sunday, 00:04:09) »
се обидов направив усб продолжен кабел од кабел за телефонска линија негде 15 метри.
кога ке приклучам некој уред на него (веб камера, принтач) ја јавува следнава порака
а доколку уредот е врзан директно работи без проблем. што значи тоа?слаб сигнал? :)

дали оваа шема ке помогне да работи без проблем?
loading...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пробај ја шемата од почетокот на темата и користи добар ,оклопен кабел со добра лицна ( мрежа) како оклоп.Оклопот да биде густа бакарна плетенка ,а внатре вруќиот вод да биде во проѕирна силиконска  обвивка.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
се обидов направив усб продолжен кабел од кабел за телефонска линија негде 15 метри.

Извини друже, ама ова е далеку од дебел кабел :S. Мислев нешто во стилот на ова.



Телефонскиот кабел со 4 жици, ни е оклопен, ни е дебел. Не можеш да очекуваш дека ќе добиеш некој квалитет од него :S.

Ако не можеше да најдеш 4 жилен оклопен кабел, во краен случај, најди дебел стерео (со по две жили) оклопен кабел и искомбинирај ги и двата во еден (две жили за напојување и две за D+ и D-).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
направив усб кабел од околу 10 метри од лан мрежен кабел со 8 жици , за д+ и д- ги споив по две. зошто на лаптопот кога ке ја врзам веб камерата дава кристално чиста слика (добар квалитет), а на статичниот компјутер многу лош квалитет(стримот е со прекини)?  дали е можам и како на наједноставен начин да го засилам малку  сигналот д+ и д- со некој операциски засилувач? :)
loading...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не можеш со операционен, има посебни кола за таа намаена, само што кај нас ги нема...
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 104
  • Gender: Male
кажими какво коло ми треба  за таа немена? :)
loading...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Па разгледј ги овие изолаторите, пошто се со засебно напојување ќе ти дојде пр. пола кабел од една страна се напојува од пц то после пола од изолаторот натаму...

ќе има некое засилување
Code: [Select]
http://www.analog.com/en/content/over_cftl_usb_circuits/fca.html
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
направив усб кабел од околу 10 метри од лан мрежен кабел со 8 жици , за д+ и д- ги споив по две. зошто на лаптопот кога ке ја врзам веб камерата дава кристално чиста слика (добар квалитет), а на статичниот компјутер многу лош квалитет(стримот е со прекини)?  дали е можам и како на наједноставен начин да го засилам малку  сигналот д+ и д- со некој операциски засилувач? :)

Друже, ти пишав, ти треба кабел со изолација, со ширм. И треба да е дебел, многу дебел (вкупната дебелина на сите 4 жили, заедно со ширмот, треба да бидат дебели колку кабел за... на пример, моќна греалка). UTP кабел ќе ти заврши работа за нешто над 5 метри, 7, 8, метри можеби, ама не и повеќе од тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."