Author Topic: Како е подобро и по сигурно да ги напојувам ЛЕД Диодите ?  (Read 965 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Како е подобро и по сигурно да ги напојувам ЛЕД Диодите ?
« Opened on 20.11.2013, Wednesday, 00:35:51 (Edited 20.11.2013, Wednesday, 08:28:10) »
Вака колеги имам за цел да  напојувам 100 лед диоди, 3 лед диоди во серија и отпорник на маса и пак нова редица со ист број и ист принцип :D Па сега сакам да ги напојувам со адаптер кој дава на излез 12В 1А струја, отпорниците кој ја ограничуваат струјата се 180 оми, но пред извесно време напојував ласерска диода која „рикна“ од варирање на напонот исто со адаптер.Па сега моето прашање  е следно дали да употребам некое коло кое ке го стабилизира напонот или пак и вака не би требало да направи некоја глупост? со дирекно поврзување на адаптер . Инаку во план сум ова да го искористам коло доколку е потребно само на местото од трансформаторот би дошол дирекно адаптерот и грецот би се извадил. Што вие мислите ?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Како е подобро и по сигурно да ги напојувам ЛЕД Диодите ?
« Reply #1 on 20.11.2013, Wednesday, 00:57:56 (Edited 20.11.2013, Wednesday, 08:28:24) »
Не верувам дека ќе се зезнат LED диодите од нестабилизираниот напон. Но, ако напојуваш bright LED диоди со адаптер кој дава струја до 1A, не верувам дека ќе издржи да напојува 100 LED диоди. Не знам точно колку струја ќе влече една гранка (комбинацијата од еден отпорник со три LED диоди), но провери, измери колку струја влече една гранка и врз база на измерените вредности, пресметај колку гранки би можел да напојува адаптерот ;). Остави 10 до 15% фазла моќност за да не се преоптоварува адаптерот ;). На пример, ако адаптерот дава максимална јачина на струја од 1A, пресметките прави ги за 850 или 900mA ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."