Author Topic: Делење на адсл интернет преку свич на два и повеќе компјутери  (Read 2222 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одлично туторијалче. Корисно за многу луѓе кои не се разбираат во мрежи, а сакаат да поделат интернет на повеќе компјутери.
 ;)

Е сега во врска со ова:

Да и јас користев свич до пред некое време, се беше во ред само што кога префрлував нешто во мрежа од еден на друг компјутер тоа ми го регистрираше како прикачени и симнети податоци од на нет и се чудев од каде толкава сметка...  xD

Ова ми е малку чудно и нелогично бидејки и да го исклучиш модемот, ти пак ке имаш мрежа на компјутерите и пак ке можеш да префрлаш податоци од еден на друг компјутер а ке немаш интернет само. Па каде е тука логиката трансферот на податоци да ти влезе во сметката за интернет  ???
Нешто или си се збунил или пак високата сметка за интернет ти произлегува од некаде на друго место. У принцип трансферот на податоци, односно сообраќајот помеѓу двата компјутери ке се одвива преку свичот, а не преку модемот...модемот во случајот на пренос  на податоци од комјутер на компјутер ама нема баш никаква врска  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
имаш фајл шеринг инструкција не би требало да ти влече интернет
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
 јас во моментот имам повзано интернет на  2 компјутери преку свич.ги немам ставено тие ИП адреси односно нема никакво поврзување помегу двата компјутер.на двата имамм направено конекции за адсл и секој си работи независно.Што знци компјутер 1 мозе да биде исклучен а 2ката да има интернет и обратно
rules are made to be broken

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
јас во моментот имам повзано интернет на  2 компјутери преку свич.ги немам ставено тие ИП адреси односно нема никакво поврзување помегу двата компјутер.на двата имамм направено конекции за адсл и секој си работи независно.Што знци компјутер 1 мозе да биде исклучен а 2ката да има интернет и обратно

Може и така, но двата компјутера нема да се гледаат во мрежа, но ќе имаат интернет независно, така имав направено кај мој пријател поради тоа што тој сакаше така.

Инаку моментално кај мене мрежата е вака:

NanoStation L2 WLAN (WAN) -> m0n0wall Router (LAN - 01)
m0n0wall Router (WLAN) -> 3xLaptops (WiFi)
m0n0wall Router (LAN - 02 & LAN - 03) -> Optional Server Machines (NAS/DATA/MAIL/DMZ etc - Моментално Disabled)
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA