Author Topic: Бас кутија (8" 100W)  (Read 5184 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #45 on 26.01.2014, Sunday, 17:40:16 »
Пластобитот е добар за вкрутување на кутијата особено ако направите смеса од пластобит,фина струготина и дрвофикс.Ова смеса многу пати сум ја упоребувал ( помешана со боја - најчесто сива или мат црна) за надворешна обработка на кутијата,Се нанесува добро измешана,не многу течна (како мед да биде!) со сунгерче и пред  да се стврдне  исто со сунгер се *тапка* по површината да се добијат * лимби* ;D.Кога ке се стврдне смесата со чекан не може да се искрши.Површината останува нерамна и може и накнадно да се шприца.Сега,во поново време користам шприц -кит ,подлога за медијапан,а потоа со пластифицирани  бои се добива фантастична завршница на кутиите.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #46 on 26.01.2014, Sunday, 21:03:08 »
поентата на грубата пилевина(а има и фина во неа доволно) е да го разлее (дифракцира) звукот во кутијата да не се јавува ехо стојни бранови итн итн.. Потполно се сложувам за целите броеви со батка, мислам нема потреба да се образложува дополнително. За стојните бранови може и да се пресмета али во основа испаѓа многу плитка кутија ако е коцка, затоа се практикува задната страна да не е правоаголна и рамна, али па за домашно кино не е и некој хендикеп да се јави стоен бран..
Во однос на вкрутувањето мислам исти ефект ќе има и одвнатре ако се нанесе пластобитот, поточно се разлева, значи се тура мешавината(како мед треба да е, што вели батка) и се врти звучникот. имаше за ова точно во емитер напишано, ако некој го интересира детали да побарам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #47 on 26.01.2014, Sunday, 21:12:05 »
Ако веќе сакаш да се зафатиш со вртење на звучник ,тогаш подобра варијанта е растопен зифт,писа,битумен или како се не се вика катранот за изолација на равни кровови зидови,подруми од влага.Може да се лепат дополнително и искроени парчиња тер-хартија ( хартија натопена со катран),со што не само да се добива цврстина ,ами ѕидовите на кутијата добиваат и добра звучна изолација,

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #48 on 26.01.2014, Sunday, 21:22:22 »
добро сега вака
мене кутијата ми е
30х28х36(висина, ширина, должина) оваа внатрешните страни
што би било околу 30литри

bicikle сакаш да кажеш задната страна да ми била под агол?

е сега за внатрешните страни јас веќе ставив кит што ми остана, сите ќошиња ги пројдов и ги заоблив малку

сега кажете ми да барам лио материјал или овца некаде и ја стрижам :) (нема да ми е тешко и волна да набавам од овца)

конкретно во мојот случај со ваков звучник и кутија ке видам некој бенефит од волната или тешко некоја разлика да се примети (зборувам за звучник со непознати спецификации, кутија правена по ѓутуре :) )

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #49 on 26.01.2014, Sunday, 21:34:49 »
Томче,ова е Форум за електроничари-ентузијасти и постои трубрика * Звучници* или речи - звучни кутии.Ова не е некој бесен форум само за големи и потресени хај-фај вљубеници( иако гледам дека  сакаме така даизгледа!) ;D. Е,сега , имаш кутија правена велиш* од око* ,без некои посебно скапи драјвери,свртници и сл.И што сакаш- да направиш чуда со неа? Направи си ја тебе да ти звучи добро.
Значи,воопшто нема да измени ништо посебно ако ставиш волна,лио или  кројачка стива.Дури  и да најдеш од некоја текстилна фабрика рефус памучен материјал или оние конци со кои автомеханичарите си ги бришат рацете ,резултатот за твоето уво ке биде ист.Проблемот кај тебе ке биде која количина да ја ставиш  во  кутијата! Ако ставиш премалку  ке лупа басот,ако ставиш премногу ке го снема!

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #50 on 26.01.2014, Sunday, 22:03:27 »
фала многу на одговорот
немам изоштрен слух до толку, само мислев да не е много голема разлика па да барам волна

овие денови ке набавам лио, и ставам малку по малку се додека не ми е океј

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #51 on 27.01.2014, Monday, 01:08:25 »
да томче, да е под агол, али тоа за друга кога ќе правиш, не мора да ја преправаш истата.. Има многи звучници каде што изобилуваат стојни бранови, па тераат. Секако има разлика, али ако станува збор за домашно кино ич не се замарај :)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #52 on 27.01.2014, Monday, 01:12:58 »
Глеај, за ѓутуре звучка ваков е супер, не ни мораш дампирање да напраиш.

Quote
овие денови ке набавам лио, и ставам малку по малку се додека не ми е океј
Ова ти е добар пристап, малку макотрпен ама сепак гледај некако да уживаш во НАПРАВИТИ САМ :).
Башка лиото е стварно евтино, не верувам дека ке ти треба повеке од метар на метар.

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #53 on 03.05.2014, Saturday, 19:20:50 »
на ресиверот x-over ми е 100Hz (се под 100 го пропушта на вуфер)
кутијата ја обложив со лио, додадов уште малку оваа се од 3-4 проби по неколку недели слушање

ја ишмирглав и офарбав, е при фарбање на некои места ми се истакнаа нерамнини при неубаво шмирглање али тоа е, рачно шмирглано е



се на се сум ептен задоволен од финалниот резултат естетски и наравно функционален, супер ми го пополнува ниското подрачје за филмови малку повеќе(али го намалувам) а за музика таман

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #54 on 04.05.2014, Sunday, 11:00:22 »
Браво, прекрасно изработено!

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #55 on 04.05.2014, Sunday, 15:35:14 »
Басчево шо марка е  ;D И од кај ти е земен  ? А инаку добро е сработено иако ти е чурук сликата  ;)
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #56 on 04.05.2014, Sunday, 15:43:19 »
Басот е од Квадро вуфер,ако сакаш имам неколку вишок  8) Димензиите за кутијата се тие.Добар е басот со активна свртница за вуфер и  3886 во излез ( препорачливо ,според цена/перформанси ).

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #57 on 04.05.2014, Sunday, 15:58:17 »
Да знаев посовреме можеби ќе беше нешто.сега некако ми помина меракот за sub.Премотувани се ? 
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #58 on 04.05.2014, Sunday, 16:08:15 »
Нови,останати од време кога еден другар беше застапник за Квадро.Сколс сакаше да зема два,ама го нема да се јави.Има и затебе барем уште еден ,ако ти фати око.

пиши пп за евентуално  8)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #59 on 04.05.2014, Sunday, 17:32:57 »
Јас би пишал ама си ми ги бликирал пораките 
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е