Електронски уреди > Аудио опрема

Ми треба некоја шема за аудио засилувач за во кола

(1/4) > >>

vrukiot:
Zdravo na site nov sum na forum4evo  ;D Pa sakam da prasam dali moze nekoj da mi prati nekoja semi4ka za poja4alo za vo kola nekoe taka sredno ne mi se frla mnogu pari zatoa sto nejkam bez kola da ostanam  >:( pa taka da ako ima nekoj nekoja semi4ka neka prati pozdrav

Devil:
Ај прво добредојде на форумов имај убав престој
во иднина би те замолил да пишуваш со македонска кирилична подршка
( ако не можеш би било добро да наведеш во пораката )
сега нека остане како што е

Шеми за појачала за во кола има еден тон , мој предлог би било да си направиш со TDA
еве една шема за засилувач кој работи на 12V би требало да биди 70W, ама во пракса ќе добиеш до 40W
шема тука

--- Code: ---http://rapidshare.com/files/230168010/70W_12V_amp.pdf
--- End code ---


--- Quote from: BorceBt ---Види сега. За во кола вреди: Тоа коло е да, околу 40тина вати континуирано и може само во пикови да дава 70 вати ама ако земеш дека тоа коло само генерира висок напон и дава 40тина вати а другите кола кои се напојуваат директно од 12волти како него даваат само околу 20 вати мислам дека колото е повеќе од супер за почетници и оние кои сакат да прават едноставно појачало за во кола кое ќе биде едноставно и евтино а ќе свири погласно од постоечките радија за во кола. За дома вакво појачало не правете бидејќи има подобри и поквалитетни кола бидејќи напонот на напојување во домашни услови не е проблем (ке си купите трансформатор каков што ви треба). Едино може да го искористите ако го користите ова коло со напојување од компјутер (12V).
--- End quote ---

ако сакаш нешто поквалитетно, по јако од ова направи си со TDA 7295 можеш да стигнеш до 80W или пак нешто подобар со TDA 7294.

vrukiot:
Еве одма се поправувам  ;D иначе другар линков нешто несака да работи ке може некако стана некоја да ми дадеш или слично.Иначе фала сто се замараш со аматерски работи  ;D поздрав и пријатен ден
Post Merge: 23.10.2009, Friday, 21:18:03Ахх ок е другар не бил линкот крив јас сум бил  ;D ;D ;D Фала многу поздрав

Devil:
не се замарам де со амтерски работи, хехех
слободно ти прашај си се што сакаш ако можеме ќе ти помогнеме, а и да не можеме ќе се обидеме
ако имаш некоја потешкотија пиши ќе средиме
поздрав

DX-er:
Дечки а кај аудио појачалата дали има голема улога омажата и дали треба да се пази на неа? На примет цд плеерот ми е со 4 оми излез и дали појачалото мора да биди со 4 оми влез и 4 оми излез?

Дали кај аудио појачалата треба "добра побуда" за да ја извадат повеке снага или не?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version