Други технологии > Автоматика

Проблем со терморегулатор GEFRAN 400

(1/2) > >>

007:
    Терморегулаторот работи нормално се додека да се активира излезниот релеј. Откако ке се активира  температурата на дисплејот моментално пага за десетина степени.Релето работи на 5в. Го откачив релето  од плочата и работи нормално. Кога ке светни индикацијата дека е вклучено релето( а релето извадено) температурата ја показува нормално( не пага ). Дали има некој идеја што е проблемот?


--- Code: ---http://www.processparameters.com/400-Manual.pdf

--- End code ---

GigaWatt:
А имало приклучено уред за терморегулаторов кога било релето монтирано на него и кога се јавувал тој пад во температурата?

batka:
Дали е релето преку транзистор врзано на уредот? Може ли некоја слика да ставиш на плочката?

007:
Se izvinuvam sto pisuvam latinica, pisuvam od drug kompjuter bez mk poddrska. Znaci termoregulatorot se ponasa isto so i bez potrosuvac, a releto e vrzano preku tranzistor. Paralelno so releto staviv dioda, bidejki nema, no sepak isto.

batka:
Според кажаното веројатно се јавува некој пад на напон која ја ремети границата на покажување на температурата.Не знам каква сонда користиш ,немам ниту представа за овој твој терморегулатор,не сум го видел нити чул до сега.Покушај да го замениш побудниот транзистор на релето.Може и да ѕирнеш кој е,ако те нанесе натаму патот.Значи дај некој поопипливи податоци бидејќи вака гледано решение не е можно,освен ако некој веќе имал работа со овој терморегулатор.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version