Author Topic: Потребна ми е шема за стробоскоп  (Read 5973 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Колеги како што кажува насловот значи потребна ми е шема за стробоскоп кој сакам сам да го направам и да биде малце по различен и по импровизиран.Сакам значи на тој стробоскоп да имам потенциометар со кој би можел да ја штелувам брзината на трепкање исто така да напоменам значи сакам да го изведам со рефлектор тој стробоскоп од 2000W  само да го извадам ПИР сензорот што е и дирекно да го поврзам на местото каде треба да се уклучи сијалицата која треба да трепка. Што мислите за оваа моја замисла и дали би била успешна дали би се добил оној ефект кој го има по дискотеките со 2000W рефлектор  ? и секако шема ако има некој би ми била добредојдена :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Шема за стробо со 2 КW рефлектор? Па.едно 100-200 ЕУ ке ти требаат да го направиш.Во аматрески  услови малку тешко,немаш тука делови да купиш,а ако купуваш од страна... подобро купи си некој половен фабрички. Размисли нешто поефтино ,а ефикасно да направиш со бели сјајни 1 до 5W LED.Има некои шеми на нет.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Рефлектори од 2KW до ден денешен, на некои места, се регулираат исклучиво со моќни реостати (целата опрема за неколку рефлектори е со големина на една мала соба ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
имаш сега рефлектори со LED, најди си таков, тој може лесно да се пренамени и да се употребуваат MOSFET-и
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
сакам да го изведам со рефлектор тој стробоскоп од 2000W  само да го извадам ПИР сензорот
Мислиш на оние рефлектори кои ноќе кога ќе им се приближи некој почнуваат да светат?
Не може со такви рефлектори да направиш стробоскоп,тие се со халогени сијалици,премногу спори се тие за стробоскоп,у правите стробоскопи се користи флеш.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Со ксненон да пробаш? 100-тина вати ќе ти се доволно мислам. а 2kw по мое е многу дури и за на отворено.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да да два киловати е многу можеш да си пробаш со високосјајните лед диоди.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Хм.. со ксенон ама колку би коштало и како би се извело.. јас сакав да пробам со рефлектор ама најверојатно неможе со тој од 2000W иначе да за таков рефлектор зборев со пир сензор кога ке поминеш што се пали и свети одредено време. Што мислите за 1kW како  што скоро секој има во двор дали со него би можело некако да се изведе иначе со ЛЕД диоди не некако подобро мислам би се добил ефектот со асална сијалица језда иднината е во нив али не.... само шемата за трепкање ми треба.. Колеги кој има нека постави па да подискутираме може и некоја замена да направиме во шемите со која би можел повеќе да се оптерети излезот..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Со сијалица од рефлектор и такви слични на нив не можеш да добиеш стробо-ефект, едноставно се превише тромави за тоа, и да ставиш коло кое брзо ќе ги пали/гаси тоа нема да се гледа баш поради таа тромост што ја имаат, ќе изгледа како цело време да светат. Затоа стробоскопите се прават со посебни ксенонски лампи, ама таква некоја од 1 или 2kW тешко да најдеш кај нас, а и да најдеш ќе кошта мало богатство, плус во уредот што би ја терало ќе има многу високи напони кои што ако пипнеш кај што не треба моментално и стопроцентно ќе те испратат од овој свет.
Како што ти кажа и Батка, најпаметно ти е да купиш на старо некој фабрички стробоскоп или да направиш со лед диоди, на ибеј ги има почнувајќи од 1W за по 1$ парче на нагоре, верувај нема да можеш да гледаш во нив, еве ти проверена шема за лед стробоскоп, можеш да ставиш појак транзистор и повеќе/појаки диоди...

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5317.0
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најлесно е со  лед и наефтино.Има панели за светло кои трошат 100 вати а даваат светлост како рефлектор од 1000 вати.Еве нешто такво:

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Хмм сега ме стаивте во дилема :D  која да ја изберам шема за изработка језда со лед морам али имам и едно прашање дали би се постигнал асален ефект значи она баш да го заспори времето што се вика за поголема просторија се работи  9 - 10 м некаде сигурно бочно гледано ..  На Lordzi е добра шемата али за жал немам никакво искуство во програмирање  нити пак имам направено програматор најверојатно ке морам да се послужам со на батка шемите што значи малце по просто но се надевам би добил посакуван ефект мислење? :D

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
јас сакав да пробам со рефлектор ама најверојатно неможе со тој од 2000W иначе да за таков рефлектор зборев со пир сензор кога ке поминеш што се пали и свети одредено време. Што мислите за 1kW како  што скоро секој има во двор дали со него би можело некако да се изведе

Исто ти е и со 1kW и со 100W,проблемот е у типот на сијалицата,не е у снагата.Не може со таков рефлектор.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти еден линк за она шема со 50 бели ЛЕД.Ако ставиш пример 100 лед х 1W би имал 100 W што е изразено во лумени исто како најјакото стробо светло за дискотека ( буквално на 200 квадрати да постигнеш стробо ефект).

Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=y3lEKuDERyQ

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Потребна ми е шема за стробоскоп
« Reply #13 on 06.10.2013, Sunday, 22:30:05 (Edited 06.10.2013, Sunday, 22:32:49) »
Најефтино ти е со ксенонска сијалица и  во ватажа е секако поснажно од лед (гледајќи по парите) .
ти треба блиц , или повеќе вакви блицови со  IFK 120 ксенонска сијалица 120 w  (на фотка ) внатре  во самиот блиц го имаш тригер трансформаторот а шеми еден куп на интернет .

Внимавај сите шеми се со висок напон нема играчки  и обавезно ако се одлучиш да го правиш со било каква ксенонска сијалица празни го кондензаторот со отпорник пред да  менуваш на шемата било што .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најефтино сигурно не е! Можеби инвестицијата е,ама со оглед на работните часови -односот ЛЕД/ ксенонска ламба ,предноста сепак е на ЛЕД.И ако погледнете веке целокупното осветлување полека но сигурно се префрла на ЛЕД. Но,во ред,нека си одлучи човекот.