Author Topic: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V  (Read 14752 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Jaс печатам со нај обична А4 формат, но подобро е со глоси
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
еве нешто и од мене  ;D
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Easy-and-low-cost-FM-transmitter-DIY-kit/
Kure je kupio novog BMW-a

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #62 on 01.10.2013, Tuesday, 23:58:57 (Edited 03.10.2013, Thursday, 20:34:34) »
Јас користам хартија од каталог тие листови се многу танки можеш да користиш од храна и здравје по весниците што ја имаше така мислам беше таа е таква мрсна и тенка.

Споено мислење: 03.10.2013, Thursday, 20:34:34
Даниел дајни сика од твојот предавател да го видиме што чудо е тоа јас веке објавив доста од моите предаватели ке ставам и уште.Ме интересира што чудо имаш што толку те мачи.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Даниел што бидна со ппредавателов го направи ли?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Многу фала за советите за тоа каква хартија да користам баш ќе пробам со оние од хартијата во флаерите или од храна многу благодарам за советите а баш ме интересира и членот даниел што направил ;D.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Ако има нешто ново од предаватели пресно што сте направиле дај ставете слики само јас ставам дајте некои ваши предаватели да видиме или од шемиве што ги ставив некој да направил нешто ладно е времето надвор само за чачкање е и на топло да се седи.Ајде размрдајте се малку предавателџии хехе.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која раk
« Reply #66 on 24.10.2013, Thursday, 18:00:15 (Edited 24.10.2013, Thursday, 21:10:44) »
Го направив предавалчето повторно oд оваа шема :)
Code: [Select]
http://www.hqew.net/files/Images/Articlfm_trasm.gif По трет пат , еве го функционира но како и првиот пат дометот му е мал ..  :- само 1 метро .. и имам мал проблем , не е умасено , го ставив во лимено кутивче од старите телевизори , одоздола хартија , поврзано на батерија од 9волти , кога напонот дојде до 8.10волти , барајќи го најдов на последната , 107.9 ; 108 mHZ , бидејќи фреквенцијата е голема , многу е осетилив .. мало мрдање и одма се губи фреквенцијата .. небеше умасен во кутивчето .. минусот од батеријата го поврзав со жичка на кутивчето , и со едниот прст држев за жицата а со другата на 1 сантим од кутивчето  .. без тоа неработи .. Што би можел да биде проблемот ?  ;D  :)  :D

Споено мислење: 24.10.2013, Thursday, 21:10:44
Во меѓувреме го направив ова предавателче , многу е постабилно за разлика од тоа во претходниот пост  :) А има и поголем домет , 10 метри , ке гледам некако да се снајдам да ставам слики од нив и аудио снимки и од двете предавателчиња  :)
Првото , тоа со 2N3904 работи на раб на ФМ фреквенцијата , уловено со радио од телефон на 108MhZ :) а второто со 2SD734 на 107.5 и 107.6 MhZ :)
Еве го второто предавателче  :)
Code: [Select]
http://www.translocal.jp/radio/micro/simplestTX01.pdfЈас го изработив со 2SD734 , приклучено и предвидено за влез од компјутер , супер работи , и за деловите и за цената сосема задоволува :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не ми се верува дека и двата предаватели работат на 107,5-108 Мхз.За да ја намалиш фреквенцијата зголени го за 1-2 намотки калемот.Ако се намалува фрекфенцијата,во ред е ама ако останува тука,испаѓа дека ти го фаќаш * избивањето* на некој хармоник и за тоа имаш само 1м домет!Провери дали се фаќа предавателот уште на неколку места.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да да фаќа и на неколку други места во радиус , тоа значи дека го фаќам правилниот сигнал а не хармоник , и мене не ми се верува батка , ама ете и тоа чудо бидна , се надевам дека ова ке биде мојот старт во радио техниката ..  :) :) :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Штом се фаќа на неколку места веројатно не си во опсег,само хармоници фаќаш.Пробај како што викам= зголеми го бројот на навивките ,што значи нови калеми со 2-3 намотки повеќе.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ајде Даниел нека е со среќа предавателот и ова е влез во радио техниката е сега и јас за истиов предавател ѓи имам купено деловите може за викендов или кога ќе бидам слободен да го направам и ќе пишам што како  ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Дајте некоја шема .. околу 100mW појачалце за предавателов .. :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дајте некоја шема .. околу 100mW појачалце за предавателов .. :)
За тој предавател не е можно да се направи засилувач бидејки е екстремно слаб, потоа е нестабилен и засилувачот ке му ја отера фрекфенцијата вон ФМ ВХФ2 спектарот, ке се појави и многу брум.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Решение ? да го работам на 88MhZ ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Решение е да си направиш подобар,постабилен и појак.Веке на 5 страни тоа ти го кажуваме сите.Ниедна варијанта не прифати! Ти реков да најдеш некоја шема со ПЕЧАТЕН калем бидејќи вака нема да го подесиш преавателот! Мислам дека и тоа ти го објаснив- околу подесувањето,ама нема резултат.