Author Topic: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V  (Read 14749 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стави нови транзистори!! Штом влезот си го згрешил и си ја изгорел звучната,многу лесно е излезен да прегориш ( знае Диме ;D ;)!)
Подесувањето ти го опишав погоре.Еве шема на еден најпрост мерач на поле!! Овде е за CB 27 Мхз,а за овој наш предавател е доста 4 намотки жица 0,8 мм на тело 10 мм без јадро ( воздушно).

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Ставете си веднаш нови транзистори чим сте го згрешиле поларитетот.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Дигитален инструмент некои од оштетувањата на транзисторите не ги мери земи си инструмент со стрелка тој мери некои работи кои дигитален не ги гледа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #48 on 29.09.2013, Sunday, 19:36:33 (Edited 29.09.2013, Sunday, 19:40:20) »
Еве нешто најпросто,се во паралела врзано  :D :D Ова другото е сонда да видиш дали имаш ВФ напон во некоја точка,а ова другото е вештачко оптеретување на излез на предавателот за да не гориш транзистори,ами на отпорниците го мериш напонот.Ако сакаш поозбилно да работиш на ова проблематика ти треба SWR /power метар.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Колеги , сигналот од фм бубава потполно ми се изгуби .. пробав , мерев , транзисторите се во ред .. друго незнам што би можело да биде проблем .. Сменив намотка со 5-6 намотки .. ја вратив пак истата и повторно пак ни трага ни глас од сигналот .. само некои многу слаби хармоници .. што би можело да биде проблем ?  :o

Дај да видам слика да видиме со што си имаме работа вака немам ориентација со што проблем си имаме стави слика шема .Има шанси да ти е рикнат Излезниот транзистор.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Даниел,не послуша ниеден совет досега,се сам си работиш,а овде тема отвораш.Добро,нека ти биде ,ама последиците се видливи- излез од звучна ти прегоре,транзистор... што е следно? Веќе видено -корпа за ѓубре и се откажуваш.Не си ни прв ,ни последен.А уште на почеток ти објаснив нешто,ама кој да чита..

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Не се откажувам , ке купам пак транзисторчиња ..  ;D И не е по моја глава .. туку толку ми е можноста за финансирање ..  :) Ке гледам да пазам во иднина .. Кога ке го направам ова , ке го вметнам одма во кутија заедно со стабилизаторот , и по можност да му направам некое појачало во иднина  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
може да е проблемот до изработката, затоа Диме му рече да стави слика да видиме што направил...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Предавател со еден транзистор,во кутија со стабилизатор? Абе направи нешто подобро,тоа нема врска со сатбилноста и пред се со дометот.Ако правиш нешто и вложуваш пари и материјал,барем нека личи на нешто. 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #54 on 29.09.2013, Sunday, 22:50:04 (Edited 29.09.2013, Sunday, 22:53:21) »
Така е и јас порано така ни самиот незнам уште пред да учиме за предаватели колку пари имам фрлено за тие проклети буби со еден транзистор но после коа стигнав трета година видов што е предавател богами во право е батка ако веќе вложуваш пари барем нека биде некоја шема која ја има на форумов побарај ги има доста онаа со дометот еден километар е добра во предаватели што е постирана сега да не ги набројувам сите тука.Инаку голем респект за форумов а посебно за постарите теми пошто има предаватели што се гром не незборам за плл туку за обични со по два и три транзистори многу имам направено и до сеа една ме нема разочарано а да не зборам за плл-овите на членот диме кои се по осум и поише од осум вати голем респект за форумов ;D. ;) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
 nsu ако сакаш да направиш предавател со ПЛЛ, ја имаш поддршката од нас. Добар ПЛЛ има na
Code: [Select]
http://pira.cz/enpll.htm но секако за овој ПЛЛ треба и предавател кој го има на истиот сајт.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #56 on 30.09.2013, Monday, 18:13:35 (Edited 30.09.2013, Monday, 18:29:25) »
Мене од такви ситни буби предаватели прв ми беше од Емитер зборувам за буба предавател тој беше направен со БД139 јас така го направив со NPN транзистор ( инаку треба да биде со БД140)не беше лош само така е по нестабилен но после 10 години пак го направив но сега со BD140 и е доста стабилен го терам на 12 волти и тоа со стерео кодер рине дели на каналите повеке од 80посто. Само многу е слаб за предавател само маалото го покривам и нешто малку од Којникот. со надворешна го покрива цел Којник што значи дека не е лош а дека ке биде стабилен како плл се лажеме сите ако било така плл тогаш нема да користел никој.Јас ти предлагам Да си направиш таков предавател од емитер проверена работа работи супер за до 200метри ама пак ке ти треба бар амперметар кај највеке влече струја највеке сила дава само барај со стрелка инструмент ке ти го побрлави ако е дигитален фреквенцијата од предавателот ке немаш стабилно одчитување.Те охрабрувам Даниел да си го направиш тој предавател јас ти гарантирам дека појак 10 пати ке биде од тој кој го имаш во моментот. ;)  Деновиве кке ти ставам шема од еден доста појак од овие сега кои ги користиш тој е многу сличен на предавателот 100миливати она плочичето што е со коцкастата плоча во кутијата од ресиверот што е тоа е тој предавател тој е доста јак не се секавам колку е стабилен  али е многу јак тој е копиран од безжичен микрофон  фабрички има 2 нивоа на осетливост на микрофонот е тој стварно ринеше јас го имам користено како шпион буба на повисокото осетливо ниво на микрофонбеше пуштен оставен во сокачето помегу нашата куќа и на тетин ми а јас отидов во собата  да слушам.Од осетливоста се наежив се слушаа моторите од улицата подоле што минеа и викотници од другото маало како да се тука.Епа ако сакаш тоа ке биде топ за прислушкувач ете види го во ресиверот е со стерео кодерот FRM залемени им се масите со тоа се држи за кодерот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Диме океј, доволно совети и шеми му даде на човекот, ако сака нешто по сериозно ке направи, ако не пак нема. Ти му даде доволно шеми и има избор, исто и јас, исто и Батка. Не за џабе рекле колку пари толку музика. Бубата не чинела хахаха добро утро, па кај има буба што чини ? Ич не треба музбет да правиме за ова. Евентуално и да чини нешто може изработката е лоша па и затоа не работи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Eve edna sema slucajno na eden stik ja imav  ;D Ako mana najde i na ovaa.... Se izvinuvam,od druga masina se javuvam,nemam MK poddrska.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Значи колку што сватив шемава на батка не работи со симетрично напојување туку масата треба да се врзе на минусот интересна шема од батка инаку фала ви DX-еr за шемата од плл баш да пројдат фркиве одма пробувам да ја правам тоа ќе ми биде прв плл уште да најдам кај има конзур хартија за да ја направам со печатење или кажете каква хартија вие користите за печатење ;D ;
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш