Author Topic: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V  (Read 14288 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еј дајте некоја шема, и јас долго време сакам да направам некој предавател,  ;D
Ене види погоре имаш куп еми во темава.


ама некако овие шемите по форумите или немаат доволно информации или има негативни коментари во врска со нив  ;D, инаку немора да е на 9 волти може да работи на било кој напон и не ми треба нешто кој знае што докај 1 км домет  ;D ;D
Што збориш?! Каде негативни коментари? Толку добри шеми што ги имам лично правено и сум презадоволен има на форумов. Ги имаат правено и мои другари што лично ги знам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги , го направив предавателчево , го најдов на фреквенција од 99.5 ама некако ептен крчи , како да го решам тој проблем ? Го напојувам со 9 волтна батерија ..  :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Браво друже чим ти проработел од прва јас истата шема ја правев дури од втора ми проработе значи беше истава шема што антена користиш и кај мене истава шема и многу слични вакви крчат незнам зошто нека каже некој поискусен во радио техникава како батка и другиве .Зошто сигналот кај овие буби не е чист,сигурно дека се слаби не е ова плл ;D.Баш е интересна оваа проблематика ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која раk
« Reply #18 on 25.09.2013, Wednesday, 00:43:20 (Edited 25.09.2013, Wednesday, 00:45:52) »
Може зашто направив два мали исклучоци : Кај местото за микрофон , иако сеуште стои микрофонот , залемив и жици за моно аудио звук од компјутер , и наместо тример од 4-40pF немаше таков па ставив замена од 6-40pF .. И што ке кажете сега колеги , има лек ?  ::)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може зашто направив два мали исклучоци : Кај местото за микрофон , иако сеуште стои микрофонот , залемив и жици за моно аудио звук од компјутер...

Мислам дека пред се ова е проблемот. Тоа е прејак сигнал за бубата.

Не се разбирам многу во RF техника, но мислам дека пред се ова е проблемот. Нека пише некој кој се разбира повеќе како да се среди овој проблем.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #20 on 25.09.2013, Wednesday, 10:50:52 (Edited 25.09.2013, Wednesday, 12:02:35) »
Сега го одлемив микрофонот , а жиците за влез на аудио сигнал од телефон, компјутер стојат .. Му пуштам музика од компјутер но се слуша само кога антената од предавателот е залепена за телефонот .. Ајде батка , помош , знам дека може да го решиш ова  :P  ;D Пробав да ја скратам антената но пак исто .. сега наместо 25 cm , долга е само 7-8 cm .. Но на жицата за антената сеуште стои изолацијата , дали тоа би можело да биде проблем ? :-[

Го слушам на 99.7Mhz , преку телефон  а му пуштам музика од компјутер , во право беше ГигаВат , На едно стискање од тастатурата нагоре за звукот и сигналот е доволен за бубата :) Иначе кога жицата од предавателот е залепена за телефон гласот се слуша преубаво .. Но кога ке го тргнам приемникот (телефонот) тогаш сигналот се губи .. Чаре ?  ???

Сега колеги го зголемив дометот на 5-6 метри , и му ја сменив антената , ставив 15cm гол бакарен проводник , ама кога ке го доближам до земја се слуша , кога ке го одалечам од земјата се губи сигналот .. Треба да го умасам ? :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Многу мал домет имаш во споредба со тоа што пише 402 метри.
Ама проста шема значи и нестабилен склоп при работа, брум, мал домет и сл.
Подобро помачи се и направи нешто што ке ти изгуби повеќе време но ке се исплати одколку да губиш време на вакви ситници :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Како што кажа DX-er многу паметно и јас порано се мачев со вакви и слични ништо посебно после си земав буби со 3 транзистори а сеа се мислам дали да пробамм плл на почетокот секогаш се мачиш со предавтеливе али после е ;D друго чуството
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V
« Reply #23 on 25.09.2013, Wednesday, 20:48:00 (Edited 26.09.2013, Thursday, 00:52:32) »
Батка Даниел,што помош бараш - ти кажав и јас ,а и други дека само бош работа правиш! Со еден транзсистор не се почнува,тоа ти го кажав.Веројатно не си го подесил предавателот па фаќа само некој хармоник.Ако било така лесно и едноставно...Ај прошетај по Форум има многу шеми и објаснувања,околу подесувања,правење калеми и сл.Ако ти е тешко со калемите мислам дека ставав и со печатен калем нешто,па побарај.

Споено мислење: 26.09.2013, Thursday, 00:52:31
Еве јас побарав за тебе:

Ова првата има печатен калем па не би требало да ја утнеш фреквенцијата,само точно прецртај ја шемата и направи ја плочката.
Втората верзија се напојува од УСБ на РС (јас лемам кабелче обично со УСБ), а калемот е печатен на плочка.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Прашував по пријатели .. и слично .. Па ми кажаа дека ако му ставам кварцен кристал на мојов предавател .. ке биде100% постабилен .. И сега како да знам каков кристал ми треба ? Какви параметри имаат кристалите ? како се поставуваат во шема ? Дали се наоѓаат лесно ? Која цена се одприлика ?  ::)  ???

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Така ке биде стабилен и нема да мрда :) ама кај ке најдеш кристал од 88MHz па нагоре? Кристалите како знам се до кај 60MHz што имам видено. Иначе се става мислам меѓу базата и колекторот ама ме ме земај за збор, ке проврам за секој случај. Има и други шеми со кристали со помала вредност но тие шеми се нешто посложени и треба и други додадни делови а и не знам колку ке биде стабиле предавателот така.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Јас слушнав дека тоа нема врска .. Дека треба да се стави некој помал кристал и тој множел x пати ..  Или така некако .. поправете ме ако грешам .. Нека не упати некој ..  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа е втората варијанта што ти ја кажав :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
И јас имав некаде зафрлено еден таков на 9волти предавател бубица доста јак и голем домет ама незнам кај ми е со променлив калем беше и имаше предпојачало осцилатор и РФ засилувач дометот беше околу 200 метри на отворено со 50см жица.Тој јас го модифицирав и му вградив стерео кодер,плус и си го користам како вајрлес трансмитер за на мобилниот кога гледам филм да не им сметам на другите.Како излез му ставив уместо бф 199 БФР 96 дометот многу се зголеми не ми е тестиран но се осети сила.Ке ставам слики Стерео кодерот е 20 пати плочката поголема него предавателот.Инаку работи на 12 волти.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па не те разбирам бе Даниел!? Три четири транзистори ти беа  многу ,а сега сакаш кристали ,ПЛЛ и други тракатанци.Батка ти вели да започнеш со нешто поедноставно,за да не се случи како кај други градители да не направиш ништо - и се да фрлиш во кош!!! Започни со поедноставни,проверени конструкции!! Немој со кристали ПЛЛ и слично.Ти посочив со што се започнува.На крај краишта,твоја работа. 8) :-\