Author Topic: Теорија за времето  (Read 2339 times)

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Одг: теорија за времето.
« Reply #15 on 01.09.2013, Sunday, 00:54:13 »
со оглед на тоа што ни светлината не може да „избега“ од црната дупка, ако фантазираме потребна е х пати поголема брзина од 300 000 км/с па да излези телото од црната дупка и да му олесни на металика конечно  ;D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: теорија за времето.
« Reply #16 on 01.09.2013, Sunday, 00:58:25 (Edited 01.09.2013, Sunday, 01:00:27) »
епа тоа и јас сакав да кажам дека се што влезе во црна дупка фактички се зациментува во неа и се губи секаква информација за него во евент хоризонтот, но не и во црната дупка(барем јас така мислам) ;D е сега доколку се употреби некоја сила дали би можело предметот да се врати назад во евент хоризонтот?  патем како се губи можноста за реконструкција?  и да како што рече ти, кај црните дупки наместо се да се одвива праволиниски како во евент хоризонтот, се се одвива непредвидиливо. инаку точно не сум упатен баш во тоа, имам неколку пати прочитано некои статии за црните дупки ама не ме заинтересирале и тоа ти е. а ова за space time ме заинтересира од денес  ;D

ок брат мислам дека знам што е работата со физикава ;D мислам дека се ова има нешто врска со промената на температурата на времето денеска ;D па затоа мислам дека ќе биде супер ако цените на сирењето поефитнат ;D ;D нели ?

ок брат, позз

ок сестро, мора да е до температурите, или пак до фактот што пак сме на школо од понеделник  ;Dа јас пак мислам дека е подобро некогаш да прифатиме и нешто што неможе да се случи, чисто колку да се разменат некои мислења ! и еден специјален поздрав до тома што ми укажа на грешката  ;D
и еве се јави мојот човек trouble92, тоа сакав да го слушнам дека во нашата фантазија тоа е возможно, значи потребно е х пати поголема брзина од онаа светлината за да излезе тој предмет, но уште пред да влезе тој предмет во црната дупка spacetime ефектот ке се изгуби и тој предмет ке биде уништен  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Одг: теорија за времето.
« Reply #17 on 01.09.2013, Sunday, 01:16:06 »
Р А С Т Р Г Н А Т  :o хаха

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: теорија за времето.
« Reply #18 on 01.09.2013, Sunday, 01:29:28 »
Р А С Т Р Г Н А Т  :o хаха
што е финтата со ова? што е толку смешно? ако е до изразот  ;D да те потсетам дека сите сме од различни краеви на нашата држава каде што постојат секакви дијалекти ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline trouble92

  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Одг: теорија за времето.
« Reply #19 on 01.09.2013, Sunday, 01:35:23 »
нема финта а и нема врска ни со дијалектите туку онака општо го напишав за тоа и ставив  :o демек страшно....  како и да е нема врска игнорирај  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Теорија за времето
« Reply #20 on 01.09.2013, Sunday, 06:56:05 (Edited 01.09.2013, Sunday, 06:58:20) »
Ова е вака затоа што црната дупка претставува точка во просторот која што ја искривува фабриката на простор-време (space-time)...

Малку лош превод од Англиски ;D. Си можел да се потрудиш ;).



MetallicA, во право е Trolko. Ако веќе почнуваш да се интересираш за вакви работи, прво прочитај некоја книга за квантна физика, па потоа можеш да се префрлиш на генералната и специјалната теорија на релативитет на Ајнштајн, па потоа дури на некои книги од Стивен Хокинг или некој друг теоретски физичар ;). Многу долго е ова за објаснување ;D. Имаше и во Емитер некои интересни написи за црни дупки, патување низ време и некои други теми. Ако се интересираш, во постарите броеви овие теми беа обработувани, прашај во редакција, можеби ги имаат броевите на лагер ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."