Author Topic: Потребна шема за испитување томосови бомбини  (Read 1772 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Потребна шема за испитување томосови бомбини
« Opened on 16.07.2013, Tuesday, 13:04:13 (Edited 16.07.2013, Tuesday, 14:09:14) »
Ми треба шема за испитување томосови бомбини на магнетот има напишано 6v 17w случајно кај еден мајстор имам видено вакво апаратче тој рече оти е направено со едно реле и ги испитува на 12v и ако е исправна дава 1см искра на испитните шилци.

Споено мислење: 16.07.2013, Tuesday, 14:09:14
Ja vidov ovaja od prethodnava tema so 555 ali iskrata na bombinata e mnogu mala i mnogu brza ja imam vejce napraveno no bez optokapler i mi gori integralecot.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако е со оптокаплер нема да гори,затоа е тој ставен.Мала искра дава поради несоодветен транзистор.Стави D1555  високонапонски транзистор и обавезно диода во + кон бобината!
Ако е бобината 6В стави 6в напојување,ке работи и со тој напон.


Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Потребна шема за испитување томосови бомбини
« Reply #2 on 16.07.2013, Tuesday, 16:50:08 (Edited 17.07.2013, Wednesday, 07:40:59) »
 
Ако не си доволно искусен (што има големо искуство, знаење, вештина стекнати со практика; опитен.)
оваа шема може да биде опасна по живот


Code: [Select]
Ispitivanje bombine (BOBINE)
http://www.elitesecurity.org/p2537548

Quote
Eto jos jedna korisna sema,samo :

NE dao Ti BOG da zamenis Fazu i Nulu,,ispitaces samog sebe umesto BOBINE-!!!

BOBINA--Kako kaze @tdjokic,a i mislim da je u pravu i da se ispravno kaze: "bobina"
-!


Уште една апликација


Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Па ако фрла мала искра ќе фрла и голема, во основа, за индикација на исправноста доволно ти е не мора максимунот да го вадиш од бобината при испитување, мада може и со овие шеми, што да не..

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Ова е најјако, од на Тома линкот, типот испитувал бобина со турпија  ;D ;D

Quote
Sad ce se neki smijati, ali ja sam svojevremeno bobine ispitivo tako sto bi ih spojio na turpiju, hahahah
dakle uzmem onu turpiju za drvo sa velikim zubcima, spojim plus sa akumulatora na turpiju a zicu koja ide na plus primara(krutu ne licnu) vucem preko turpije a svjecica varnici, heheh kad brze vucem brze i varnici.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Потребна шема за испитување томосови бомбини
« Reply #5 on 17.07.2013, Wednesday, 05:47:38 (Edited 17.07.2013, Wednesday, 05:56:24) »
Ако фрла искра 3-4 мм незначи дека бомбината е иѕправна од искуство и при незино загревање недава редовна искра моторот трокира.ова со релево немозам да сватам како работи оти релето работи споро и искрата е спора и долга при исправна бомбина 1см.пробав со реле но искрата бучи ие брза како оган. 

Споено мислење: 17.07.2013, Wednesday, 05:56:24
Ако сум заборавил да пишам погоре оти сум пишувал латиница и од мобил.незнам што има лошо тука еден ум и лете и зиме.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако сум заборавил да пишам погоре оти сум пишувал латиница и од мобил.незнам што има лошо тука еден ум и лете и зиме.

Добро, корегирај го првиот post и во иднина пази ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребна шема за испитување томосови бомбини
« Reply #7 on 17.07.2013, Wednesday, 17:41:01 (Edited 17.07.2013, Wednesday, 19:05:30) »
Може да помогне и ова


Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Потребна шема за испитување томосови бомбини
« Reply #8 on 17.07.2013, Wednesday, 21:46:42 (Edited 19.07.2013, Friday, 05:13:07) »
Примар од 2-3 ома сек.18 кома на исправна не загреана али најдобро е да се тестира со искра и да поработи и да се виде дали должината на искрата ќе биде иста и по 10 минути.

Споено мислење: [time]19 Јули 2013, 03:53:06[/time]
Решен проблем-на форумов има шема за трепкач со реле со ламби,токму измислено како за ова со кондензаторот и отпорникот брзината на искрата и трепкањето може да ја нагодиш по желба.паралелно со платината од релето каде што се ламбите  иде кондензатор 0,17мф и наизменичен напон од 12V.5А Кој се носи на примар од бомбината.задолжително уредот во пластична кутија.

Споено мислење: 19.07.2013, Friday, 05:13:07
Само да додадам уредот се штелува со исправна бомбина и помеѓу две испитни шилки со растојание од 1см треба да дава неиспрекинато варничење.шема и слика не можам да ставам пишувам од моб.но се потрудив да ви го опишам она што го изработив.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.