Author Topic: Проблем со старио радио на лампи!  (Read 8275 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти иницираш да се сменат правилата,а?? А,малку правопис да поднаучиш и да се одмориш некое време во ладовина?? Од авион се гледа на средина на шасијата дека има книжна налепница  и кога барам да ја зачистиш и прочиташ, ти ми се повикуваш на некој си * права*??А, за културното однесување ,тоа е веке работа за дискусија.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #16 on 01.07.2013, Monday, 23:04:32 (Edited 01.07.2013, Monday, 23:19:33) »
повторив многу пати али пак ке повторам на лепенката пишува
Quote
Melodija,tip luxus, elektronska industrija, br. 02358, 220v,50hz,50w
патем лепенката ја има на две места. толку од мене ако ставиш шема убаво ако не здравје повеке не се расправам со тебе.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
MELODIJA LUXUS SCH
Type:  (PDF)     Size: 38.5 KB      Category: AUDIO  -  SERVICE MANUAL

Code: [Select]
http://elektrotanya.com/melodija_luxus_sch.pdf/download.html
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
оваа шема ја најдов и јас, изгледа дека и таа е точната шема али ништо не се познава, во секој случај фала што се потруди да помогнеш  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #19 on 01.07.2013, Monday, 23:49:53 (Edited 01.07.2013, Monday, 23:57:09) »
E,моја Металико,Тома на тацна ти дава ,а ти не знаеш ни да ја симнеш од нет шемата.ЕИ НИШ има три модела - Melodia luxus,E 70 ,E 71 и има по некоја разлика во изведбата.Да не речеш дека те мразам еве ја истата шема и се се познава - верувај ми! И еве ти ги налепниците како се  поставени и како треба да изгледаат.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
налепницата е поставена како на 2 слика, и на неа  каде што пишува tip: после него со пенкало е напишано само luxus. и пред да побарам помош овде јас разгледав на интернет но ја најдов само онаа шема од тома но не е доволно читлива, повеке ништо не најдов можеби не знаев што да барам, и видов на форумов има повеке искусни членови во врска со уредите со лампи па си реков ај да прашам. И да благодарам за шемата сега ке видам што како, и да не знаеш што би можело да го предизвика зуењето. сега пак ке речеш се сакам соџвакано, ама ке ти кажам предвреме не сакам се готово али кога незнам што да правам мора да прашам некого па да знам за во иднина
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #21 on 01.07.2013, Monday, 23:58:09 (Edited 01.07.2013, Monday, 23:59:47) »
Сликите од налепниците  ги бришам бидејки се преголеми.Ова беше само за да се види ознаката .

Споено мислење: 01.07.2013, Monday, 23:59:47
Ако ја имаше веке видено шемата требаше тоа да го кажеш најпрво,за да не изигруваме детективи,па полесно ке ја добиеше како * читлива*.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
добро, да, тоа беше моја грешка што не напоменав дека ја имам видено шемата, но сега да се навратиме на темата што го предизвикува зуењето ?
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веќе убаво ти пишаа повекемина : замени ги сите споменати електролити одејки според шемата.Мери ги напоните и ако се во ред провери ги блок кондензаторите на патот на сигналот.Трета опција е - смени ја излезната ламба.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ок утре ке проверам и ке пишам што како  :P
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #25 on 02.07.2013, Tuesday, 00:36:29 (Edited 02.07.2013, Tuesday, 04:33:49) »
За MetallicA и останали кои не знаат како се симнува шема од elektrotanya!



Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
да точно радиото го опфака целиот AМ спектар, и точно е дека бројот на радиостаници опага сега за сега има околу 10-15 (има и една јапонска  ;D). но не планирам да го растурам бидејки само ел84 ке ми е од корист да направам појачало а ел84 лесно се наога да беше од оние америчките со ретки лампи, ама да беше... ;D btw за слушање не го бива му уклучив телефон и ми текна да измерам колкав опсег на фрекфенција има не со осцилоскоп има клипчиња на youtube со фрекфенции и измерив од околу 120 херци докај 9500 што е релативно слабо едино ако му уклучам гитарата па да си свирам на него  ;D но во секој случај ке го чувам дури можеби ке најдам и некое друго бидејки ме интересираат вакви стари работи. :D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Трите модели на Мелодија луксуз се разликуваат со измени во напојувањето ,додадени секции ,измени во ламбите.Значи,како им дошло икакви делови имале моментално.Затоа се бара прецизност или барем читање на модели и ознаки.Друга работа е и добра антена и заземјување и пропагациите.Најчесто ,сега во лето навечер се фаќаат повеке станици на средни и кратки бранови.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #28 on 02.07.2013, Tuesday, 01:49:00 (Edited 29.07.2013, Monday, 14:41:50) »
па секако дека ке има измени затоа имаат и различни имиња и да треба точно да се читаат бројките и буквите бидејки како што велат "една нула една кула " . инаку јас на моево радио имам ставено едно 15 метра жица поврзана на 2 олуци а за уземјување пола метар цевка.  ;D. навечер има повеке станици, на долги бранови има само 1, на средни има повеке и на кратки највеке. алек ај ако не те мрзи стави некоја слики од твоето радио.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
не, не и овде има зуење од она 50hz hum. истотака ел84 е напукната малце срека уште држу вакум ;D кога тогаш ке цркне има ез80 исправувачка лампа која што можам да ја заменам со диоди, и 2 ech81 што се радио лампи така да немам некоја голема корист освен од em84 , но не нека си стои вака како што па ако цркне нешто тогаш ке вадам. во врска со трафо и тоа не врши работа после еден саат угрее се а излезното е катастрофа. е, и у краен случај ако цркне ел84 ке можам ли да ја заменам со пл84 (знам дека пл84 тражи 12в али работи и на 6) мислам дали ке издржи аноден напон од 260в иако нејзиниот максимум е 200? ???
Kure je kupio novog BMW-a