Author Topic: Предавател големо растојание  (Read 2478 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Предавател големо растојание
« Opened on 05.06.2013, Wednesday, 14:48:22 »
Дали некој знае некоја шема со која би можел да поврзам два компјутери на големо растојание, со некој предавател или ресивер(2-3км) или пак да пренесам видео/аудио сигнал, сигнал за RC Car?
Ги гледав сите наслови ненаидов на такво нешто(за компјутерите). Видов еден ГАП Предавател и цело време се спомнуваше до америка до америка, дали би можел нешто на тој принцип??

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
имаше една дискусија на форумов за гап предаватели и колку шо памтам имало големи загуби во непамтам шо ..

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
колку што јас знам гап предавател е оние со искра кој што користеле морзеова азбука, поправи ако грешам бидејќи не знам точно. 
Kure je kupio novog BMW-a

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Дали некој знае некоја шема со која би можел да поврзам два компјутери на големо растојание, со некој предавател или ресивер(2-3км) или пак да пренесам видео/аудио сигнал, сигнал за RC Car?
Ги гледав сите наслови ненаидов на такво нешто(за компјутерите). Видов еден ГАП Предавател и цело време се спомнуваше до америка до америка, дали би можел нешто на тој принцип??

Wifi, со дирекционални антени? Има чиста воздушна линија? :)

Патем, гап бил користен за морзеова азбука, not this. :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Wifi, со дирекционални антени? Има чиста воздушна линија? :)

Во право е 386ka, најпросто би било ова ;). Секое друго решение бара многу повеќе работа и многу повеќе знаење... а најверојатно нема да ги постигнеш брзините на размена на податоци кои може да се постигнат со Wi-Fi.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Рагледај ја оваа солуција

Code: [Select]
http://www.ubnt.com/
Јас користам NanoStation2 Loco и вади одлични резултати на големи растојанија. Многу е битно дали оптички двете точки се гледаат или имаат препреки (ова зборам за поголеми растојанија).
Во твојот случај ке ти треба на едната страна приемник а на другата предавател (нормално) :), но верувај за да добиеш добар резултат ке треба посилна и поскапа опрема, и многу експериментирање.

Поздрав


Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Е, јас порано имав една НаноЛоцо 2 и пробував да пуштам интернет ВИФИ како што прочитав 5км опсег, но неможев да фатам нити на 500метри со лаптоп. И ми ја украдоја дали можам некако да ја лоцирам, дали е воопшто можно да се лоцира? ако купам нова во случај пак да ми ја украдат.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
И ми ја украдоја дали можам некако да ја лоцирам, дали е воопшто можно да се лоцира? ако купам нова во случај пак да ми ја украдат.

Ке си ја најдеш под услов ако си ја знаеш MAC адресата на уредот, ако имаш документ со таа MAC адреса дека е твој уред, и да скенираш по градот барајки ја таа MAC адреса. За друг начин не знам !


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предавател големо растојание
« Reply #8 on 06.06.2013, Thursday, 07:18:50 (Edited 06.06.2013, Thursday, 07:27:30) »
Тој што ја украл прво своја МАС адреса ке си стави. ;D Не се мачи ,освен ако имаш свој белег ставено на антената па физички си ја познаеш,инаку ништо.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Кај NanoStation2 Loco нема опција за менење на MAC адреса, едина ако го флешува со DD-WRT па тогаш да ја смени  ;D


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Лесна работа е тоа,ама не гледам и да ја најде- како ке му ја земе назад! ;D ;D