Останато > Алат

Кинески лемни станици

<< < (2/35) > >>

GigaWatt:

--- Quote from: DimitarMK on 07.03.2016, Monday, 20:37:26 ---Следно отварање кога ќе нарачам железен конектор за рачката наместо пластичниот ќе ги променам и кондензаторите. Не ми се одеше по продавници за 2 кондензатори, а немам ESR мерач да ги проверам тие што ги имам низ работилница.
--- End quote ---

Кондензаторите задолжително ;).

Изработката и не е баш така лоша. Сепак калајот свети и се гледа дека не е премногу штедено. Какви лемови имам видено во Кинески направии ::).

Што микроконтролер користи станицата?

DimitarMK:
Не го запишав точниот модел но беше од производител SONIX.

Дали некој има изработено станица на топол воздух? Најефтините што ги најдов се околу 5000 денари во МегаМобил. Толку пари не планирам да давам сега за сега.

Сакам да пробам да изработам таква со рачка што се користи во 858D станиците, се наоѓа за ~10 евра. Најдов шема на интернет, па еве ја споделувам.

Се наоѓа и firmware-от за микроконтролерот, така да не е нешто премногу комплицирано да се направи.


--- Code: ---https://github.com/madworm/Youyue-858D-plus/raw/master/Docs/Datasheets/858D_RevEng_Schematic.pdf
--- End code ---

dr-mr:
Станица на топол воздух
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9794.0

GigaWatt:

--- Quote from: DimitarMK on 08.03.2016, Tuesday, 01:40:42 ---Дали некој има изработено станица на топол воздух? Најефтините што ги најдов се околу 5000 денари во МегаМобил. Толку пари не планирам да давам сега за сега.
--- End quote ---

Имаше во BT за околу 7000 денари заедно со обичен леткум, но цените се тие. Поевтина нема да најдеш.

Ако правиш, ќе мораш да правиш онаква со кулер (вентилатор), не со пумпа. Искрен да бидам, јас не ги сакам тие со вентилатор (принцип на работа на фен за коса) бидејќи ќе мораш да ја чистиш на определено време од прашина. А ако планираш да купуваш воздушна пумпа и да правиш копија на Кинеските SMD лемни станици, подобро купи си ја лемната станица ;)... не се исплати трудот, а не се прескапи Кинеските копии на Hakko ;).


--- Quote from: DimitarMK on 08.03.2016, Tuesday, 01:40:42 ---Се наоѓа и firmware-от за микроконтролерот, така да не е нешто премногу комплицирано да се направи.
--- End quote ---

Не е проблем софтверот, проблем е да се најде пумпата. И кога ќе пресметаш се на се, кутија, прекинувачи, пумпа, ова она... па на крајот ќе се вратиш на тоа дека најевтино е да се купи. И јас ги имам правено истите калкулации, верувај, на крајот купив фабричка ;D.

Мојата е аналогна, Lucky 852D (не е со микроконтролер), има дигитален приказ само за температурата на фенот, не и на леткумот, а приказот е изведен со ICL7107. Не сум ја сликал од внатре, а планирав да правам некои преправки, изгледа има некој отпорник кој е поддимензиониран (се осеќа од надвор дека на едно место грее), така да, ќе гледам да ја отворам и да ја сликам и да пишам што преправки имам направено, па ако може и да го скенирам долниот дел од плочката ;). Ќе биде, само чекам малку да се ослободам ;).

Hahahaha:
За смд дувалка еден мој пријател има искористено индустриски фен со незнам која моќност, ама има направено преправка да се регулира температурата со потенциометар на греачот. Него му е поодамна купена тогаш немаше индустриски фен со регулција на температура, сега мислам дека има :) Доста добро му се има покажано до сега, ја користи најчесто за одлемување смд чипови на матични плочи зашто тоа работи човекот :D И тоа е друга варијанта на смд дувалка, мислам дека некаде околу 700-800 денари се индустриските фенови во еуротулс ;D

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version