Author Topic: RGB срце со испрограмирани RGB диоди и со PIC12F683  (Read 1312 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
RGB срце со испрограмирани RGB диоди и со PIC12F683
« Opened on 05.05.2013, Sunday, 04:45:58 (Edited 08.09.2019, Sunday, 20:40:26) »
Како што кажува насловот, ова е за оние кои покрај љубовта кон електрониката имаат љубов и кон некоја девојка/дечко. Па така тргнувајќи од мене и сакајќи да ја изненадам својата девојка наидов на овој проект. Многу интересно уредче, кое веднаш примамува насмевка кај понежниот пол или доколку на форумов има член од понежниот пол кај посилниот пол ке примами насмевка. Плексигласот кој е употребен во проектот дава посебен шмек на уредот, бидејќи диодите доаѓаат во него тој целосно е осветлен.  :D Доста е зборење околу тоа како што дава и која е намената, само би ве подучил доколку го правите ова за вашата девојка нека биде изненадување да не знае дека правите вакво нешто. ;) И најважно кога ќе и го давате поклонот да биде ноќ и да имате штеќерче близу вас, да и ја видите реакцијата. Јас доживеав без зборови да ја оставам. Еве неколку слики, но бидејќи заборавив сам да го сликам ова се слики од неа направени, скоро ништо не се гледа зашто темно е, некој ден ќе ја натерам да слика преку ден :D
Доаѓа како изгребано зашто не е исчистено, иначе се познава само срцето кое е гравирано во плексигласот :D





Диодите којшто се употребени во мојот проект се RGB ама само со два пина, затоа што внатре им се наоѓа интегралното коло. Еве линк од каде ги имам купено:

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/10-X-5mm-ROUND-RED-GREEN-BLUE-FAST-FLASH-RGB-2pins-LED-/190547537852?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c5d84afbc
Но има и друг проект којшто исто така го имам почнато и е испробан и работи, во него се употребени 4 пински RGB диоди, каде што се користи PIC12F683 и секако потребно е програмирање. Еве линк од проектот:

Code: [Select]
http://www.waitingforfriday.com/index.php/RGB_LED_Love_Heart
Еве и едно видео како свети навечер:


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вакви RGB LED диоди (со два пина) имам видено и во запалки. Малку поскапи се овие запалки, ама се далеку од 150 денари (колку што од прилика се на ebay), околу 40-тина или 50 денари се ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Вакви RGB LED диоди (со два пина) имам видено и во запалки. Малку поскапи се овие запалки, ама се далеку од 150 денари (колку што од прилика се на ebay), околу 40-тина или 50 денари се ;).

Исто ке му дојде, пет диоди ти требаат што значи 5 запалки  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Исто ке му дојде, пет диоди ти требаат што значи 5 запалки  ;)

Ааааа, извини, јас сега видов, мислев дека една е 150 денари ;D. Сега загледав дека пушува "10 X 5mm RGB LED" ;). Е да, за 10 парчиња, се исплати ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."