Author Topic: Софтвер за HTC Sensation Z710e  (Read 659 times)

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Софтвер за HTC Sensation Z710e
« Opened on 06.04.2013, Saturday, 01:24:22 »
Може ли некој да ми помогне т.е да ми посочи, од каде би можел да симнам софтвер за наведениот телефон и дали би можел сам да го инсталирам софтверот. Инаку телефонот се пали, но само се појавува бел екран и толку. Од досегашното распрашување ми рекоа дека е до софтверот, можно ли е да е и нешто друго? Телефонот не е под гаранција.
Однапред благодарам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Софтвер за HTC Sensation Z710e
« Reply #1 on 06.04.2013, Saturday, 05:24:28 »
Со денешниве Smart Phones, тоа е барем лесно, ретко кој од нив бара посебни box-ови за flash-ување, најчесто, се оди преку USB кабел.

Околу белиот екран... ќе дознаеш кога ќе го flash-уваш дали е до софтверот или до екранот ;D. Ако и по flash-увањето пак имаш само бел екран, значи најверојатно бил екранот проблематичен (дури и да е неуспешно flash-увањето, некако е нелогично по промена на целиот софтвер, повторно да се јавува само бел екран... ако има некоја друга боја или нешто друго освен бел екран, тогаш изгледа екранот бил ОК, но нешто си зезнал при flash-увањето ;D). Во секој случај, не се секирај, ако е проблемот чисто софтверски, има надеж ;).

Имаше некој Јапонски софтвер за flash-ување на телефони со Android (претпоставувам дека е со Android), само уште да ми текне како се викаше ::) :P... nope, nothing :(. Во секој случај, побарај по форуми за Android и Custom ROM-ови, таму најчесто се објаснети цели процедури како треба да го flash-уваш телефонот ;). А имаш и Android mod-ови, само провери дали телефонот ти е на листа на supported devices ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."