Author Topic: Помош за PLL  (Read 4842 times)

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Помош за PLL
« Opened on 18.03.2013, Monday, 21:56:31 (Edited 08.05.2013, Wednesday, 04:45:41) »
Кој знае што pll е овај и ако знае некој шема за неко нека постира.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: помош за pll
« Reply #1 on 18.03.2013, Monday, 22:46:26 »
Госе,мислам дека нема одговор да добиеш ако постираш само слики и слично.Прво,малку повеќе време помини на Гугл и собери материјали,односно прегледај( се јавуваат најмалку 1600 слики за ПЛЛ и предаватли .Значи ,ако сакаш да направиш нешто прво добро разгледај,размисли и ако те фаќа око,продолжи со работата.И ова ти е веке трета тема на иста проблематика,а како што гледаш малкумина од Форумов ги интересира тоа.Деновиве,ако најдам време јас ке најдам и ке ти предложам некоја конструкција,само не инсистирај тоа да биде брзо.

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: помош за pll
« Reply #2 on 18.03.2013, Monday, 22:51:06 »
Ок ивинете.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: помош за pll
« Reply #3 on 07.05.2013, Tuesday, 19:09:53 (Edited 07.05.2013, Tuesday, 19:14:25) »
ова е на Радио  Голди пллто истото и они го користат скроз истото користи надворешен механички дип свичер на кој има 2 копчиња  за нагоре и надолу и  механички бројки кои се менуваат како на стар дек шти има бројки додека врти касетата бројчаникот врти

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: помош за pll
« Reply #4 on 07.05.2013, Tuesday, 21:58:38 »
Знам бе Диме,јас гомонтирав 8)

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: помош за pll
« Reply #5 on 07.05.2013, Tuesday, 22:05:12 »
Зошто батка не даваш помош кога си го знел плл шо плл е ??????

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: помош за pll
« Reply #6 on 07.05.2013, Tuesday, 22:31:12 »
Gocebabe можам да му помогнам некому кој сака или знае што зборувам и пишувам.Ајде погледни ги постовите наназад,да видиш кој најмногу се трудеше да ти помогне.Но,PLL-от не е некоја работа која можам да ти ја објаснам или направам само акоми покажеш слика.Јас така не знам да помагам.На оние прашања кои ти ги поставив не ми даде баш добри одговори.И што сакаш во секој случај да типомогнам??

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: помош за pll
« Reply #7 on 07.05.2013, Tuesday, 22:40:17 »
Тоа добро што си ми помагал уназат али пишав за помош за PLL кој зне шема оти интегралите сите се избришани го прашував и чоеко од кај што го зедеов и тој ги избриша и ссега не ми ги кажува па затоа  побарав помош на форумов.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: помош за pll
« Reply #8 on 07.05.2013, Tuesday, 22:58:19 (Edited 07.05.2013, Tuesday, 23:06:43) »
Ова ти е втора тема за истиот проблем,истите прашања ги поставуваш и исти одговори и ке добиеш! Јас не можам да барам делови за тебе,ниту да цртам шеми и дешифрирам бришани ознаки на ИК! Немам време да го правам тоа.Проблемот кај тебе е што немаш ниту знаење,инструменти,а богами не знаеш и кај делови да набавиш.PLL синтисајзерот е многу посложена конструкција од оние бубици.Треба прво доста теорија да прочиташ и научиш некои работи,па да почнеш со работа.Сигурна шема? Има сигурни шеми ,ама чинат доста,а да не зборуваме за набавката на деловите.Ти кажав дека ова ми беше интересно пред добри 15  години.Тогаш беше добар бизнис,а сега веке немам интерес.Значи барај ти шеми и литература по Интернет,а не го барај тоа од мене.Моите совети ке се ограничат на она што ке го одбереш ти. И најди литература и прочитај теорија малку ( се разбира ако малку  подобро го владееш англискиот.)

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: помош за pll
« Reply #9 on 08.05.2013, Wednesday, 00:03:25 »
 :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Баш ме насмеја браво батка за одговоро што ми го даде значи немам разбирајне ок значи си го монтирал истио PLL и не ги знаеш интегралите браво за тебе јак елктроничар си и не пишувам исти теми видиги што пишува првин пишав за pll veronika  а пота отворив друга заради интегралите што не ги знам за овај плл и ти ми викаш сум пишувал исти теми ( мошам да речам немам никаква помош од форумов а посебно од БАТКА )

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: помош за pll
« Reply #10 on 08.05.2013, Wednesday, 00:27:31 »
Ако немаш никаква корист од нас, барем немој да ни одмогнуваш, верувај ни ние не гледаме некоја корист од тебе, ама се обидуваме да ти помогнеме на овај или онај начин

Демек ако некогаш нешто си монитрал треба да ги знаеш сите интегралци а?
ах бе и ти си ми бил некој електроничар, не е поентата да се паметат интегралците на памет, тоа може секогаш во било кое време да се провери, работата е да знаеш и да можеш да дознаеш како би функционирало нештото
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: помош за pll
« Reply #11 on 08.05.2013, Wednesday, 01:17:27 »
Јас како што читам на форумов никој ништо не помага сите само пишувате без врска отворете тема кашете на кој сте му погнала на никој па ниту мене а не може некој да незнај некоје нешто што го правел и да незнај што делови се.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: помош за pll
« Reply #12 on 08.05.2013, Wednesday, 04:32:14 (Edited 08.05.2013, Wednesday, 04:43:42) »
Баш ме насмеја браво батка за одговоро што ми го даде значи немам разбирајне ок значи си го монтирал истио PLL и не ги знаеш интегралите браво за тебе јак елктроничар си...

А што требал да прави ???. Да ги запишува едно по едно, да ги црта нивните позиции, за ако некој ден случајно некој праша кои се ознаките, он да ги има на готово ??? ::). Значи, според тебе, јас, секој Ethernet Switch што ќе го монтирам, треба прво да го отворам, да го сликам или да запишам што каде е, кои ознаки ги има секое интегрирано коло, секој процесор, за ако некој ден случајно некој праша, јас да ја имам готова сликата и само да ја upload-ирам некаде ??? :D ;D. Ме насмеа ;D ;D ;D. Извини, ама јас (а верувам ни batka) не сум видовит па да знам однапред дали некој ќе ми побара ваква информација, а од „чиста занимација“ вакво нешто не правам... не поради друго, имам поважни работи и немам време.

...а не може некој да незнај некоје нешто што го правел и да незнај што делови се.

Само за информација, имам некои мои лични дизајни, значи не само на хартија, туку и практично изведени... искрено да ме прашаш, сега, во истиов момент, појма немам кои интегрирани кола сум ги искористил во повеќето од нив... можеби бегло ќе ми текне некои цифри, ама точно кои беа, врска немам. Затоа ги имам сите проекти во фолдери распределено, за ако некој ден ми притребаат дел од тие информации, да модифицирам нешто или нешто сосема трето, да можам да се снајдам и да го прочитам она што го имам заборавено.

( мошам да речам немам никаква помош од форумов а посебно од БАТКА )

Па што доаѓаш бе друже, никој за гуша не те фати тука да пишуваш. Јас не одам онаму каде не ми се допаѓа... не знам за тебе ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: помош за pll
« Reply #13 on 08.05.2013, Wednesday, 16:56:17 (Edited 08.05.2013, Wednesday, 17:19:48) »
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D Баш ме насмеја браво батка за одговоро што ми го даде значи немам разбирајне ок значи си го монтирал истио PLL и не ги знаеш интегралите браво за тебе јак елктроничар си и не пишувам исти теми видиги што пишува првин пишав за pll veronika  а пота отворив друга заради интегралите што не ги знам за овај плл и ти ми викаш сум пишувал исти теми ( мошам да речам немам никаква помош од форумов а посебно од БАТКА )

Слушај батка,никаде на Форум не пишува дека МОРАМ да ти помогнам! Овде никој не работи за пари или било каква надокнада,па да мора секому да му одговара и помага.Спореди си ги првата и втората твоја тема за Вероника и ПЛЛ и ке видиш дека се исти прашања поставуваш.И изброј колку постови јас лично сум ти напишал,сигурно највеќе од сите на Форумов!Ако мислиш дека јас треба да паметам интегралци и распореди од пред 15 години ,за да дојде некој потоа и да ме прашува прашања од типот * зошто не ми работи ПЛЛ-от?*,тогаш пак ке ти одговорам исто -имаш  Гугл,па барај одговори. И пак ке ти кажам - без навреда,ама очигледно дека немаш доволно предзнаење ,а нити пракса да направиш такво нешто.Сепак  ПЛЛ-от е малку повисок тип на конструкција,за која покрај знаење,набавка на делови  и употреба на мерни инструменти,треба и соодветно искуство.Спрема тоа,ти немаш право да ме прозиваш ниту мене,ниту било кој на Форумов ,зошто не сме ти помогнале.Што би било кога некој би се јавил со  прашање* Сакам да направам формула 1- барам помош! *

Споено мислење: 08.05.2013, Wednesday, 17:19:48
Поработи ти батка прво на правописот и интерпункцијата!

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Одг: Помош за PLL
« Reply #14 on 09.03.2015, Monday, 18:26:43 (Edited 11.03.2015, Wednesday, 16:22:24) »
Барав помош и порано за pll  наидов на тоа што барав но и тоа залудно не се точни и овде.

Споено мислење: [time]11 Март 2015, 14:36:26[/time]
Колеги дајте помош за интегралниве кола најдов шеми но не одговара интегралниве кола mc4060 нема со 14 пина 4060 е со 18 пина а на pll  се исбришани да го фрлам во канта или ќе се најде некоје чаре :-\.