Author Topic: 200 w транзисторски засилувач  (Read 5758 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
200 w транзисторски засилувач
« Opened on 30.05.2010, Sunday, 20:36:07 (Edited 30.05.2010, Sunday, 20:39:27) »
на интернет најдов една интересна шема со трензистори

но не знам  колкаво напојување бара а иам транзистори све само да го склопам
како да дознаам на колку напојување работи   :-\

еве ја шемат

Code: [Select]
http://www.elektrotekno.com/about42194.html

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Симетрично напојување +/- 50V
е сега ако стварно е 200W, тогаш трафото би требало да е барем 250-300W
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
фала многу 

а не ми е јасно нешто пишува како што разбрав било идеално за бас појачало ? може да се користи за дома како секое обично појачачо  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па ако нема филтерски степен, би требало да може, во принцип засилувачите се прават со (скоро) линеарна влезно/излезна карактеристика за сите фреквенции, па каратеристиката се „искривува“ со филтри ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #4 on 30.05.2010, Sunday, 23:53:42 (Edited 31.05.2010, Monday, 00:57:57) »
Zdravo! ;)
Na ova pojacalce ne mi se dopadja regulacijata na biasot so tri diodi, golemi se sansite da ti pregoruvaat izleznite tranzistori!?? Najdi nekoe pojacalce so termicka sprega na bias tranzistorot so izleznite tranzistori.
Imas kvalitetni pojacalca, a i dobri resenija za bijasot vo spisanieto EMITER!!!

Caooo(((( !!! :o
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Прво добре дојде на форумот ( гледам дека си нов :))
имај убав престој
второ пишувај кирилица ( прочитај правила )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #6 on 30.05.2010, Sunday, 23:59:43 (Edited 31.05.2010, Monday, 00:01:55) »
Zdravo!
Na ova pojacalce ne mi se dopadja regulacijata na biasot so tri diodi, golemi se sansite da ti pregoruvaat izleznite tranzistori!?? Najdi nekoe pojacalce so termicka sprega na bias tranzistorot so izleznite tranzistori. (Imas dobri resenija vo spisanieto EMITER!!)
Caoooo(((( :o

хмм не те разбрав убаво што ти значи тоа биасот ? зашто да изгорат ?

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #7 on 31.05.2010, Monday, 00:08:42 (Edited 01.06.2010, Tuesday, 06:12:52) »
Blagodaram na ubaviot docek so nadez na dobra sorabotka so site FORUMISTI!! ;)

Odgovor: Bias e napon na bazite, vo dadeniov slucaj na izleznite "Darlington tranzistori" (TL2 i TL4 - vidi sema). So biasot se nagoduva (подесува) "strujata na mirauvanje" niz izleznite tranzistori!!?
So goleminata na "mirnata struja" se odreduva dali audiozasiluvacot ke raborti vo A-klasa, vo AB-klasa itn,.. Mislam deka bev dovolno jasen!!?
Jas bi preporacal naponot za napojuvanje na ova "pojacalce" da ne e pogolem od Us=+/-45Vdc!!!

P.S.
Do moderatorot!
Nemozam da go smenam fontot posto na kompjuterot imam Windows 2000 tuka procedurata e poinakva. I za kraj uste edno malo prasanje: Kako da go smenam entizijast (posto gresno e napisan) vo ENTUZIJAST!!
Pozdrav!
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Добредојде. Корисничкото име ти е променето во entuzijast. Друго, околу кириличната поддршка побарај на нет како се инсталира на Windows 2000 или нека напише некој од членовите ако знае каква е процедурата, но сепак мислам дека мора да има сличност со WinXP може различно да се вика единствено иконата во Control Panel.

Најпоследно :) :

Code: [Select]
http://www.pazar3.mk/ViewItem.aspx?itemId=762429
Второто копче од лево служи за вклучување на задните светла за магла а првото за предните светла за магла :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline entuzijast

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
  • Elektronicari samo napred!!!
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #9 on 31.05.2010, Monday, 07:29:41 (Edited 01.06.2010, Tuesday, 06:11:24) »
Do moderatorite na ovoj Makedonski FORUM!

Bravo decki sto uspeavte da napravite vakov dobar forum i ovde vo Makedonija, da znaete mnogu prijatno sum iznenaden, se razbira, vo pozitivna smisla!!? :)

Za kopcinjata otkriv deka sluzat za aktiviranje na prednite i zadnite svetilki za magla, sepak vi blagodaram na odgovorot ! :)
Секогаш подготвен,...да направам НЕШТО !!!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
аудио засилувачот е исработен имав мали проблеми еден конензатор не беше означен нигде нит колкав е нит за што служи а пак кога ке ја отворев електричната шема на нејзе го немаше и решив да го пробам засилувачот без конензаторот работеше но многу бруеше и не работеше мосната врска на транзисторите односно од 4 само два работеа , па се изнаервирав и ставив од рака еден конезатор онака и го пуштам нит шум се јави нит ништо ,башка и 4 транзистори работеа  ;D

сум се чудел еден саат како е можно , но тоа е тоа

доста е моќен и доста добр работи за почеток

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Кој е тој кондензатор може да покажеш (заокружиш) на шемата? Отприлика ке ти кажам колку би требало да биде капацитет и напон.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
доста едноставна шема,а дава добри резултати,изгледа ова ке биде мојот следен проект.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: 200 w транзисторски засилувач
« Reply #13 on 02.06.2010, Wednesday, 15:18:43 (Edited 04.06.2010, Friday, 01:08:07) »
борче еве вака  тој конензатор се наогја во десната страна од монтажната шема означен со  CDV 

исто така го иам обележано и на елетричната шема со црвени водови .... ???


а од другата страна се наогјат еден конензатор и отпорник кој се обратно ставени односно според електричната шема  конензаторот е на маса а не отпорникот дали ова нема врска ? исто ли е ако се ставени обратно ... ???










Споено мислење: 04.06.2010, Friday, 01:08:07
еве слики како изгледа засилувачот

борче уште чекам одговор  ;)


















Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јаууу ептен убаво изгледа појачалото, и елементите како се поставени и како е залемена плочката...само би ти препорачал да ја исчистиш плочката со алкохол и со четка за заби, дека кај што нема да има толку многу флукс околку лемните точки, и плочката ке си ја заштитиш од оксидирање....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)