Дигитална електроника > Сè останато

Дигитaлeн снимач на звук со ISD1420

<< < (2/3) > >>

Malecko:
LordZi јас барав вакво,случајно да не имаш уште некое коло?Ги знам овие ги барав и јас,ама кај нас нигде нема,само од странство...

LordZi:
Нема никаква индикација дали има порака или е празно, а снименото си стои во меморијата независно дали колото е приклучено на напон или не. Колото не знам дали го има кај нас, ама верувам дека може да се порача од надвор, иначе јас го извадив од една плочка што ми ја дадоа, мислам дека беше од некој расходуван противпожарен аларм.

DX-er:
Ова коло е старо и можно е да го нема на продажба, но секако и да го има е многу скапо!
ЛордЗи, дали ова коло му се брише записот при прекин на напон или не? Бонус прашање, дали записот (снименото) е аналоген или дигитален во самото коло, бидејки пред повеќе години читав во емитер дека е аналоѓен записот, и тоа ме зачуди.

LordZi:
Не му се брише записот, а иначе има посебни пинови за напојување на аналогниот и дигиталниот дел од колото.

LordZi:
Ми дојде до рака уште еден од овие интегралци и овој пат седнав и нацртав плочка како што треба, еве ја ако некој сака да си направи снимач на звук... ;)
Иначе не се нешто посебно скапи овие интегралци, гледам на ибеј ги има 5 ком. за околу 9$.



Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version