Електронски уреди > Дигитални камери и фото апарати

Проблем со дигитална камера Samsung gidimax 8mp

(1/2) > >>

DX-er:
Камерава ја користам со години и сум многу задоволен со сликите кои ги прави. Проблемот е во тоа што пред една година почна да вади побледи слики па направив рестарт преку менито и потоа се среди и си беше добра. По неколку месеци пак и пак со рестарт ја средив. Сега гледам пак прави побледи слики од нормалното ама со рестарт не може да се корегира. Иначе од други имам слушнато дека и Канон имаат ваков проблем но сликите им удирале на црвено многу.... па ми беше речено дека треба да се наштелова некој чип за да повторно вади добри слики. Што мислите вие за ова, до што е проблемот и дали се исплати да се поправа?

GigaWatt:
Па за ислатење, најверојатно да, се исплати, дигиталниве фото апарати не се баш евтини (барем според мене, за мене 5000, 6000 денари не е ситна пара). А за тоа како се прави тоа, искрено не знам. Најверојатно соввтерски, нема доволно простор во дигиталниве фото апарати да ставаат потенциометри ;D. Башка во денешно време се е микроконтролерски контролирано, така да и да сакаш нема да најдеш потенциометри. Пробај побарај на интернет дали има некој нешто такво направено, дали се прави со менување на firmware, дали се прави со поврзување со PC па потоа подесување со некаков софтвер, итн. ;).

BorceBT:
Побарај дали има firmware и софтвер за флешување преку USB за твојот модел на камера.

DX-er:
Па моделот е Digimax S800. Него како да барам, на официјалната страна?

GigaWatt:
Па пробај прво таму, па ако не извади ништо види по странски форуми, побарај на net ;). Ако случајно ништо не најдеш преку Google, пробај барај по рускиве форуми со овој search engine:


--- Code: ---http://www.nigma.ru/
--- End code ---

Русиве нема што немаат, сигурен сум дека ќе најдеш нешто ;).

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version