Дигитална електроника > Сè останато

Ми треба помош околу конектори

(1/2) > >>

DX-er:
Ако некој знае како се вика и  каде може да се купи машки конектор како за овој конектор нека пише


Овој конектор е од радио станициа, се гледа дека е оштетен, но ме интересира како се вика машкиот конектор за овој конектор и уште поважно кој пин од конекторот за што служи, ми треба помош околу поврзување со микрофон и со тастер за емитување.



Исто и овој конектор како и претходниот е од радио станициа, ме интересира како се вика машкиот конектор за овој конектор и уште поважно кој пин од конекторот за што служи, ми треба помош околу поврзување со микрофон и со тастер за емитување.

GigaWatt:
Првиот и третиот конектор не знам какви се, ама вториот е DIN 5 женски. Значи, треба да бараш DIN 5 машки ;).

А околу поврзувањето, навистина не можам да ти помогнам, не знам како се врзуваат овие конектори кај радио станиците, знам само како се врзуваат кај аудио уредите.

nsu:
Мозокот ми пресуши шеми еден тон имав и сум го работел ова некој радио станици се со четири една црвената е онаа што оди на релето а две се за ин на модулацијата на влез го носат микрофонот и умасување. Има и со пет и со шест радио станици ај еве да прашам еден пријател ќе ти кажам  :)

Z31GH:
Некогаш убаво е да не се фрлаат работи кои може некогаш да се најдат за нешто. @ DX-er, стариот добар GOLF-HOTEL има таков конектор за микрофон, а и микрофон, ќе го побарам вечер и ќе постирам слика ;)

stiffy:
третава слика не е некој GX конектор? ..или незнам како се викат...порано на радиостаници, сега јас најчесто го гледам на лемни станици, ако е истиот  :)

а првава слика, незнам димензии, ама низ дома имав едни ко штекери минијатурни изгледаја, од антена мислам дека беа...ако најдам случајно ќе ти кажам, па провери дали ти одговарат :D

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version