Аналогна електроника > Побарувања

mrf186 100w линеар

(1/4) > >>

gocebabe:
Го нарачав од интернет чудово го собраv се ама не сака да извади од 20w повејќе а транзиторо е mrf186 100w го побудувам со 2sc1971

batka:
Ако разбираш руски


--- Code: ---http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?20773-100-%C2%E0%F2%F2-%ED%E0-%EE%E4%ED%EE%EC-MRF186&s=1aa8438a4a9147e85950fbd73c6dd72e
--- End code ---

nsu:
gocebabe на групата радиоаматери на Македонија ли читав еден радиоаматер се жалеше многу одавна од излезов кинески исто не му вадел добра снага а инаку ако одам кај еден многу добар мајстор лично ќе го прашам за ова што мисли и ќе ти кажам. Пошто сум преправал ВФ засилувачи за во репетитор што ставија еден со MRF212 два со 2N6084 имам дома али само толку од моторола знам и MRF237.Ова не го знам абе и моторола не е тоа што била некогаш секој ја прави сега сум слушнал и дека копии се појавиле нејзини. Ќе прашам друже поискусен човек мајстор што знае ако одам деновиве и ќе ми биде мерак да пишам тука впрочем и мене ме заинтересира пошто прв пат пак го гледам овој транзистор.Батка вот так молодец  я понимаю русский язык но никогда ты не узнаешь што происходит никогда.Очень великолепный и очень большой форум, я не знаю за вот великолепны форум.Спасибо огромное Батка. ;D :D

DX-er:
Фалш транзистор е 99% проблем

nsu:
Викаш Dx-er и еден друг радиоаматер така ми кажа не сум отишол кај еден пријател исто а пак мојот мајстор кај што учев он само тие што ги има нив ги фали вложил деведесетите човекот во делови уште малце му имаат останато за VHF тие релативно што ги кажав MRF237 MRF212,2N6084 и уште некој знае добри кој моторола не ги прави више воглавном од стари јапонски радио станици сега поише работи на UHF човекот со таксисти воглавном и самиот вели више не се произведуваат онакви мотороли како на времето кога јапонците вградуваа моторола во базни станици а за рачни се држат сеуште едни од најдобрите се моторола новите моторолини транзистори за VHF не му се свиѓале за UHF се држат вели но тука сега биле јаки пак се држат и јапонците со 2SC моделите 2SC1970/1/2 па 2SC730 многу стабилен али више не го прават јапонците а тие појаките поскапите им се добри често сега до нив ако сте гледале стари јапонци стои М то големо моторола на кружниот четири пински ујт транзистор за ц класа на појачала а сега кај новите јапанци нај убавите скапи ВФ транзистори стои Mitsubishi да да марката за коли а прават одлични јаки и стабилни ВФ транзистори јапонците форсираат на Mitsubishi сега на свое си форсираат и се добри и секако тука се и руските КТ со некој добри модели што исто така денес тешко се наоѓаат и не лажат а моторола поише форсира UHF пошто работи со таксисти а таму се други транзистори. Тоа е тоа а за овој транзистор прв пат слушнал и не сака да коментира за нешто што не работел

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version