Author Topic: 1W FM предавател  (Read 9620 times)

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 256
 • Gender: Male
Одг: 1W FM предавател
« Reply #15 on 29.11.2016, Tuesday, 15:22:12 (Edited 29.11.2016, Tuesday, 15:27:23) »
Направи си нешто овакво. USB Mp3 modulator за во кола тоа ти е нај ефтина варијанта
 еве линкче  од тука симни си ја плочката во Sprint Layout http://elektronika-mk.net/index.php?topic=13664.0

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 1W FM предавател
« Reply #16 on 29.11.2016, Tuesday, 15:29:56 »
Охооо па со 1W од високо ке го покриеш цел град и пошироко. Ова е наједноставниот начин за да си направите FM PLL transmitter. Диме, го имаш тестирано до каде нај далеку се слуша? Мислам на колку km и дали имаш направено аудио снимка на нај далечното место како се слуша?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 256
 • Gender: Male
Одг: 1W FM предавател
« Reply #17 on 29.11.2016, Tuesday, 15:34:13 (Edited 29.11.2016, Tuesday, 15:38:46) »
6,8 Километри покриеност на отворено 0,2 вати снага со 2N3866 (со 2sc1971 ќе имаш 1,2вати чисти), RG213 кабел , Антената е направена од бакарни цевки од клима.Рине тестирано е ;) . Само  треба добро напојување на пр. од компјутер таму има и 12 волти и 5 волти за USB MP3 плеерот ставај во кутија и терај.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1306
Одг: 1W FM предавател
« Reply #18 on 30.11.2016, Wednesday, 02:45:48 (Edited 30.11.2016, Wednesday, 03:10:07) »
Исто убава изработка веќе е ризично јас докај три вати терам со 2SC730 многу е постабилен од 2N3866 и на помали снаги. Но ќе тера супер браво Димче се радувам кога ќе видам дека сеуште има вакви луѓе легенди. Спие со PLL на фреквенција она спава е работава  ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: 1W FM предавател
« Reply #19 on 30.11.2016, Wednesday, 14:58:42 »
NSU од каде го купи 2SC730 и по која цена ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1306
Одг: 1W FM предавател
« Reply #20 on 30.11.2016, Wednesday, 21:02:20 (Edited 30.11.2016, Wednesday, 21:24:24) »
Тешко да го купиш брат само по стари радио станици еве во репетиторот Р6 го имате па он 3 вати го подига MRF212 кој е десет вати десет вати ви има снага иако многу мислат дека има пренагласена модулација тој нема пренагласена модулација модулацијата му е топ него нема убаво ладилниче Р6 па му се има убацено и кулер за додатно ладење и кога ќе уклучи да предава ако се гледа на спектралец внесува шум хармоник во модулацијата кулерот. На најтивко кога предава и да не збори никој се слуша мало брмчење но сепак се разбира конверзацијата тоа е инаку за 2SC730 само стари станици. Во yaesu Ft740a на пример али таа тешко се наоѓа само во сервиси и скапички се. Во други прастари модели на yaesu од седумдесетите во kenwood TR2200g прастар модел кој е 3вати само со 2SC730 други прастари малечки рачни радиостаници од седумдесетите 3ватни yaesu се со кристали класика. Па најлесно се наоѓа два пати на бувљак сум видел Макпетрол Теас Дамофон 10 рачни прастари станици македонски па еднаш имам видено и М2B10 радиостаница македонска на бувљак од Макпетрол Теас али тешко веќе ништо такво нема на бувљак. Само ако начекаш некој прастари модели али и тоа тешко
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш