Author Topic: Која е таа радио станица АТОМ 3?  (Read 3314 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Дали некој знае која е таа станица Атом3. Била многу популарна во југославија.
Ако некој има шема нека прати.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3184
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Некаде 80-те години од прошлиот век беше објавена во неколку продолженија во списанието SAM и знам дека доста луѓе ја имаа направено. Не знам точно во кои броеви, би требало batka да ја има правено и да знае... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Одг: Која е таа радио станица АТОМ 3?
« Reply #2 on 04.01.2016, Monday, 10:48:28 (Edited 04.01.2016, Monday, 11:05:07) »
Да бе,се Батка ви е крив. ;D ;D Да,во SAM svoj majstor 80-тите години се започна една самоградителска акција- само прво беше АТОМ 1,па АТОМ 3 и на  крај АТОМ 3 IC.Сите стари броеви на САМ му ги дадов на Лордзи и нека побара 81 година беше мислам..... 8) 8)
Иначе,АТОМ беше СВ станица 27 Мхз 1 до 3 W,првата верзија со АС и АF...транзистори,втората беше со ВФ предпојачувач на влез на приемникот,а третата она IC - имаше 2-3 ИК и мосфет на влез... Потоа дозволија увоз :D :D и се промовираше YUGO ( една KAISER верзија со 40 канала).
Немаше Алиекспрес како сега па сами си правевме.Со еден мој другар од Велес редовно *скедувавме* со Скопје преку две такви станици.Тој е сега професор во Средна поштарска и му беше класен на еден наш член  ;D ;).Веке ретко и по мобилен се слушаме..  ???

Споено мислење: [time]04 Јануари 2016, 11:02:24[/time]
Еве најдов нешто.. 8)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1306
Одг: Која е таа радио станица АТОМ 3?
« Reply #3 on 04.01.2016, Monday, 11:57:03 (Edited 04.01.2016, Monday, 12:04:27) »
Ја имам видено таа станица лично батка од твојот пријател почитуваниот Петре Николовски кој го спомнуваш и дури сме дебатирале како работи со него го прашав еднаш и ми рече јас сум ја направил лично и ми раскажа околу тоа како функционира се.Има огромно практично знаење тој човек не само теоретско за разлика од многу други 8).Петре освен што бил класен на Даниел беше и мој класен и лани замина во пензија не не истера дури до крај нас набрзо и ние завршивме четврта година.Често ве поздравуваше и вас батка. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Одг: Која е таа радио станица АТОМ 3?
« Reply #4 on 04.01.2016, Monday, 17:26:42 (Edited 04.01.2016, Monday, 17:28:25) »
Е,да.во пензија отишол! ;) Одличен пријател,самоградител,нишка школа. Тогаш проблем беше да се најде материјал,кварцови, транзистори.Вадевме стари делови.рачно цртавме плочки.бушевме со една бургија која си ја позајмувавме.Немаше каде да се купи! ???
За подесувањето - има цела серија да се направи! ;D ;D А првата антена кога ја намести Петре ,го фати половина двор.Јас ја ставив првата GP на кровот на зградата и ми ја растргна првото невреме . >:( историја ! Ама бевме среќни ,и тоа како,кога прв пат се слушнавме иако бевме едвај 200 м воздушна линија оддалечени. :D :D Поздрав до него ако го прочита ова или го видите лично!

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Фала Батка :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

 • Guest
Сум ја видел на пазар ја продавале во Битола за околу 500ки. Ама не знаев ништо за незе фала Батка што ни разјасна некои работи.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Yugo Каiser 31 беше првата СВ станица во бивша Yu која легално можеше да се увезе (само преку увозник).Канал 20 беше обавезен.Еве фотографија на ова станица:

Offline BorceBT

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1826
 • Gender: Male
  • www.trajkovski.net
И јас ја имам правено ATOM 3 IC и памтам дека го чекав TCA440 со месеци да ми го донесе некој шофер од германија :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

TeslaBt

 • Guest
Ова јас шо ја видов незнам дали беше рачно праена или некоја друга само со лепенка ATOM 3 незнам.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Одг: Која е таа радио станица АТОМ 3?
« Reply #10 on 04.01.2016, Monday, 22:46:36 (Edited 04.01.2016, Monday, 22:50:32) »
Еве,ова е мислам најкомплетниот извор податоци ,шеми и фотографии за АТОМ 3

Code: [Select]
http://www.bev.ba/REFERENCE/radioamater/atom3/izgradnja/index.html