Author Topic: Ми треба шема за стабилна FM буба која работи на 9V  (Read 14519 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Решение е да си направиш подобар,постабилен и појак.Веке на 5 страни тоа ти го кажуваме сите.Ниедна варијанта не прифати! Ти реков да најдеш некоја шема со ПЕЧАТЕН калем бидејќи вака нема да го подесиш преавателот! Мислам дека и тоа ти го објаснив- околу подесувањето,ама нема резултат.
Точно така!!! Јас стојам на располагање да помогнам на секого кој сака да направи по сериозен ФМ предавател од буба, ама нема интерес за жал. Јас имам изработено многу шеми и ако некој се нафати да направи нешто асално можам да му препорачам проверени и добри шеми. Ајде побрзајте оти ке дојде денот кога ке го исклучат и последниот ФМ ВХФ2 предавател и ке се продаваат само дигитални приемници! Тогаш нема повеќе играње на ФМ ВХФ2 бидејки тогаш ке бидете многу впечатливи. Можно е и тој опсег да биде доделен на ХД Радио или нешто слично!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
DX-r drugar mislam vremeto gi pregazi izrabotkata na po mojcni predavateli i na nam ni preostanuva da izrabotuvame samo do nekolku wati moze i ne povejce od 1W.ili samo bubi,a na drugarov mu bea ponudeni kup semi no mislam deka nema poznavajne od RF tehnika i zatoa nemoze da napravi onakva kakva sto bara spored naslovot.od mobil
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline daniel spasovski

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1330
 • Gender: Male
Одг: Ми треба шема за стабилна FM буба која раk
« Reply #77 on 26.10.2013, Saturday, 18:41:44 (Edited 26.10.2013, Saturday, 22:32:51) »
Го вметнав предавателчето во лимено кутивче од старите нишки телевизори , сега е многу подобро , внатре со батерија од 9 волти и со прекинувач  :) Го пробав на трафо и добар стабилизатор од 12волти , значи малце повисок напон и имаше доста брум , па после го пробав на полнач од телефон , на 5 волти , супер работеше , значи за вакви работи само SMPS напојувања :) ;D  :D
Како паѓа напонот така и фреквенцијата паѓа ..  ;D

Споено мислење: [time]26 Октомври 2013, 21:06:22[/time]
Најдов напојување од полнач , тој е 6V , оптеретен со поголемо електромоторче од стандарните околу 5.5V 100 mA максимум може да даде .. Meрено .. Па сакам наместо батерија тоа да го сместам во кутивчето и со регулатор од 5V (LM7805) да имам добар регулиран напон и побудно стабилно драјверче на кој ке ја поврзам шемата подолу  .. :)
Е сега ми треба помош околу оваа шема , замена само за FD700   ;D
Code: [Select]
http://www.techlib.com/files/class_c.pdf  :D

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Уште ова од мене