Author Topic: Каде може да се најде дисплеј за PLL 8W  (Read 2837 times)

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 256
 • Gender: Male
Каде може да се најде дисплеј за PLL 8W
« Opened on 16.09.2013, Monday, 23:00:52 (Edited 17.09.2013, Tuesday, 02:05:57) »
Здраво до сите форумџии електроничари.Сакам да ве прашам каде може да најдеме дисплеј да си купам за мојот плл од 8 вати во Битола немаат таков.Имале двореден со по 16 карактери немаат еднореден.Ве молам кажете ми каде има да си купам еден.Благодарам мојот телефон е 077/ 618-018 (Диме) доколку некој нејде нека ми пушти порака.Ви благодарам многу

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6340
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Каде може да се најде дисплеј за плл 8w
« Reply #1 on 16.09.2013, Monday, 23:11:15 (Edited 16.09.2013, Monday, 23:12:51) »
И јас се надоврзувам на истово, значи каде НАЈ-ТАЗЕ имате видено да се продава 1х16 HD44780 дисплеј ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5329
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
можете и двореден да користите, со тоа што во вториот ред нема ништо да ви се прикажува, а чисто со еден ред дисплеи кај нас тешко малку, дури на ebay се поскапи од тие со два реда
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 256
 • Gender: Male
Одг: Каде може да се најде дисплеј за плл 8w
« Reply #3 on 16.09.2013, Monday, 23:16:49 (Edited 16.09.2013, Monday, 23:23:07) »
ке знаеш ли да ми кажеш као да го изведам тоа јас немам искуство ич со нив? околу предавателите ги разбирам ама воа дигиталниве работи ич не ме сакаат а и јас нив не ги сакам. Колегава што ми го програмираше пикот ми рече дека неможело затоа и се одкажав да барам таков во два реда ми рече совтверот што е во пикот нема да одговара на дисплејот затоа и се одкажав.Ако има опција ок ке го купам не ми смета ако е во два реда.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5329
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Значи и со два реда и со еден ред дисплеите користат HD44780 драјвер (барем вас со тој ви треба), нема да има проблем, јас користам за LC метарот двореден наместо со еден ред, поради истата причина

Не би требало да има никакви проблеми
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 256
 • Gender: Male
Цена одприлика знаеш ли за него јас само прашав дали имаат ми рекоа не и ми рекоа имале дворедни и јас кога чув не прашав воопшто за цена.

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5329
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
па до кај 400 денари беа последно, што е прилично скапо, види од интернет некако ако можеш да нарачаш, таму се по пристојни и се движат до кај 100-150 денари истите тие дисплеи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!