Останато > Електронски компоненти

Електролитски кондензатори, нивен квалитет, социо-економски полемики, итн...

(1/15) > >>

dr-mr:

--- Quote from: GigaWatt on 06.06.2021, Sunday, 21:27:25 ---Пааа... јас би ги сменил сите во исправувачка секција, плус оние дополнителните за стабилизација пред сите главни секции (хоризонтала, вертикала, аудио, тјунер) и дури и би ги наддимензионирал (пример, имало 470uF, би ставил 1000uF или 1500uF), но... тоа сум јас :P :D.

Види, генерално, да, нема потреба. Ќе тера барем 2, 3 години, а после... ќе си земеш од „слабите“ :P :D. И онака повеќе струја трошат новиве, инвестицијата ќе ти се исплати за 3, 4 години ;) :).
--- End quote ---

Електролити извадени од стара плоча се во истата состојба можеби и полоша од електролитите кои ги има моментално на тој тв.
 Потечените/подуените мртвите електролити може да се заменат со полумртви од друга плоча, промената на другите електролити со електролити од друга 20/30+ години стара плоча нема да промени ништо.
Зошто би заменувал едни стари електролити со други стари електролити?
За  разлика од другите електронски компоненти електролитските кондензатори имаат работен век и рок на употреба.


Наддимензионирање на Електролитски конденазатори не се препорачува, особено не со дупло или поголем капацитет. Ќе прават збрки со фреквенции, филтри, тајминзи, на стартување ке повлекуваат поголема струја што ќе прави проблеми.


Не се исплати замарањето со тв стар 30+ години, и да ставиш нови електрлити ќе умре нешто друго.

GigaWatt:

--- Quote from: dr-mr on 07.06.2021, Monday, 01:53:07 ---Потечените/подуените мртвите електролити може да се заменат со полумртви од друга плоча, промената на другите електролити со електролити од друга 20/30+ години стара плоча нема да промени ништо.
--- End quote ---

Па... јас моите ги вадам пред се од матични плочи, а тие се најчесто прилично квалитетни... имам прилично добро искуство со нив да бидам искен ;).


--- Quote from: dr-mr on 07.06.2021, Monday, 01:53:07 ---Зошто би заменувал едни стари електролити со други стари електролити?
--- End quote ---

За да не плаќа за електролити, а да си добие исправен телевизор... барем некое време.


--- Quote from: dr-mr on 07.06.2021, Monday, 01:53:07 ---Наддимензионирање на Електролитски конденазатори не се препорачува, особено не со дупло или поголем капацитет. Ќе прават збрки со фреквенции, филтри, тајминзи, на стартување ке повлекуваат поголема струја што ќе прави проблеми.
--- End quote ---

Во напојувачки секции, за „пеглање“, апсолутно никаква разлика не прави... т.е. може да направи, ама ова се многу ретки случаи. Барем двојно поголеми секогаш сум ставал, ниедна напојувачка секција не ми се има расипано или лошо да работи поради тоа... баш напротив, најчесто подобро работат. Ако напојувачка секција се зезне поради дупло наддимензионирани електролити за „пеглање“ (поради момент на нивно полнење), плукни и се на таа напојувачка секција... не ја бива.

Само ќе напоменам дека правам муабет за уреди за масовна потрошувачка, не за индустриски уреди со SMPS секции кои даваат стотици ампери на излез... тоа е веќе друга приказна и да, тука веќе не важат овие „правила“.


--- Quote from: dr-mr on 07.06.2021, Monday, 01:53:07 ---Не се исплати замарањето со тв стар 30+ години, и да ставиш нови електрлити ќе умре нешто друго.
--- End quote ---

Ова да, се сложувам... мада ќе дрнда некое време :P :D.

dr-mr:

--- Quote from: GigaWatt on 08.06.2021, Tuesday, 01:03:47 ---
--- Quote from: dr-mr on 07.06.2021, Monday, 01:53:07 ---Потечените/подуените мртвите електролити може да се заменат со полумртви од друга плоча, промената на другите електролити со електролити од друга 20/30+ години стара плоча нема да промени ништо.
--- End quote ---

Па... јас моите ги вадам пред се од матични плочи, а тие се најчесто прилично квалитетни... имам прилично добро искуство со нив да бидам искен ;).

--- End quote ---
Што е прилично добро искуство? Добро искуство  или ?
И од space shuttle да ги вадиш исто е , електролитските кондензатори имаат рок на употреба/работни саати, имаат електролит кој со време и температура испарува.
Некои матични плочи имаат полимер кондензатори кои траат подолго но не многу подолго, електролитите на матичните плочи се најчесто околу процесорот, значи константно се печат и им се намалува работниот век уште повеќе.



--- Quote ---
--- Quote from: dr-mr on 07.06.2021, Monday, 01:53:07 ---Зошто би заменувал едни стари електролити со други стари електролити?
--- End quote ---

За да не плаќа за електролити, а да си добие исправен телевизор... барем некое време.

--- End quote ---

Прашањето ми беше, зошто би ги менувал сите  стари електролити од една плоча не само мтрвите со стари електролити од друга плоча, што би добил со тоа?


--- Quote ---
--- Quote from: dr-mr on 07.06.2021, Monday, 01:53:07 ---Наддимензионирање на Електролитски конденазатори не се препорачува, особено не со дупло или поголем капацитет. Ќе прават збрки со фреквенции, филтри, тајминзи, на стартување ке повлекуваат поголема струја што ќе прави проблеми.
--- End quote ---

Во напојувачки секции, за „пеглање“, апсолутно никаква разлика не прави... т.е. може да направи, ама ова се многу ретки случаи. Барем двојно поголеми секогаш сум ставал, ниедна напојувачка секција не ми се има расипано или лошо да работи поради тоа... баш напротив, најчесто подобро работат. Ако напојувачка секција се зезне поради дупло наддимензионирани електролити за „пеглање“ (поради момент на нивно полнење), плукни и се на таа напојувачка секција... не ја бива.

Само ќе напоменам дека правам муабет за уреди за масовна потрошувачка, не за индустриски уреди со SMPS секции кои даваат стотици ампери на излез... тоа е веќе друга приказна и да, тука веќе не важат овие „правила“.

--- End quote ---

Доколку ставаш дупло поголеми вредности извадени од стари плочи највероватно не ставаш ни колку оригиналните вредности.
Проблеми се прават бидејки другите делови во напојувачката секција не се димензионирани да го издржат дополнителното оптоварување, особено кога се работи за вредности од неколку илјади UF, ако наместо 4700UF ставиш 9600UF или 10000UF електролит набрзо ќе има огномет доколку не изгори осигурач  или се активира некоја заштита.

GigaWatt:

--- Quote from: dr-mr on 08.06.2021, Tuesday, 14:47:10 ---Што е прилично добро искуство? Добро искуство  или ?
--- End quote ---

Се погодувале и да се суви, или делумно суви, али тие ги тргаш на страна, т.е. ги фрлаш, ги користиш оние кои се исправни ;). Околу прилично добро искуство, на тоа мислев, ретко кој од нив е сув ;)... освен оние што апал очигледно се суви и подуени, нели ;).

Ми се има случено и по грешка да ставам некој делумно сув, т.е. да не го измерам пред да го ставам (знаат и од стоење да се исушат, особено ако процесот на сушење веќе почнал и е во напредна фаза, но сеуште не манифестира забележителни знаци, дури и при мерење на ESR и капацитивност), и да, најчесто уредот функционира само месец или два, ама ова буквално само еднаш или два пати ми се има случено.


--- Quote from: dr-mr on 08.06.2021, Tuesday, 14:47:10 ---И од space shuttle да ги вадиш исто е , електролитските кондензатори имаат рок на употреба/работни саати, имаат електролит кој со време и температура испарува.
--- End quote ---

Факт, нема збор ;). Мада не верувам дека во спејс шатлови ставаат класични електролитски кондензатори ;D ;D ;D... евентуално, solid state... само се зезам, навистина не знам ;D.

Како и да е, по плочиве (компјутерски, матични плочи), од моето досегашно искуство, има многу солидни електролитски кондензатори ;). Производители за кои немам чуено претходно (OST, Teapo, G-Luxon, итн.), но да, се имаат покажано како многу добри ;). Освен една серија на Teapo, од плочи од кај 2003-та, 2004-та, да, тие се катастрофа, не знам зошто, ама ги знам по ознаки и боја, одма ги фрлам тие :P :D.


--- Quote from: dr-mr on 08.06.2021, Tuesday, 14:47:10 ---Некои матични плочи имаат полимер кондензатори кои траат подолго но не многу подолго, електролитите на матичните плочи се најчесто околу процесорот, значи константно се печат и им се намалува работниот век уште повеќе.
--- End quote ---

Порано да, така е, нема збор... ама мора да бидат во близина на CPU, поради должина на rail-ови, треба да е што е можно помала ;).

Како и да е, дури и ако се печат, не мора да значи дека се суви. Се печат само ако компјутерот се работи „максимално“ во текот на работниот век (секојдневно се товари CPU со видеа, перекодирање, нов оперативен систем кој практично и не е дизајниран за таков стар хардвер, оставен да работи 24/7 поради remote пристап, итн.), но ако не бил товарен (пуштан, да, ама оставен така, да стои idle), тие електролити се прилично здрави ;). Да, кога одат, прво тие се ѕвизнуваат, нема збор (или оние на rail-овите за PCI-E или VGA, зависи колку е стара плочата, местото на кое стои графиката, и тие rail-ови се товарат), ама генерално земено, по вадење, сите ги мерам (подуените, нормално, ги фрлам ;)), оние кои се исправни, според мерења, ги чувам ;). Се разбира, ги мерам и пред да ги монтирам некаде ;).

Јас навистина не знам од кога немам купено електролитски кондензатор ;D. Генерално, со поголемиот дел од стари уреди (пред се матични плочи) ми се задоволени потребите, барем кога станува збор за сервисирање ;).


--- Quote from: dr-mr on 08.06.2021, Tuesday, 14:47:10 ---Прашањето ми беше, зошто би ги менувал сите  стари електролити од една плоча не само мтрвите со стари електролити од друга плоча, што би добил со тоа?
--- End quote ---

Ако правиш hand picking на старите вадени кондензатори, практично ќе добиеш уред кој ќе трае уште барем 10 години, ако не и повеќе... особено ако земеш во предвид дека, ако ги менуваш тие кондензатори со кондензатори вадени од матични плочи (мојот случај) кои се наменети за работа под товар, големи струи и релативно високи температури, и истите ги ставиш во телевизор (без разлика дали е CRT или не... уред кој, прво, далеку помалку струја троши, второ, помалку грее, трето, варијација на напон во случај и да е малку сув кондензаторот, не е голем проблем за него), практично добиваш уред кој... па, нема да умре и да сакаш ;D ;D ;D.

Верувај, испробано ми е неколку пати ова сценарио ;). Наддимензионирални електролити, вадени од матични плочи и потоа ставени во телевизори и монитори, без разлика дали се CRT или LCD. До сега ми се немаат пожалено :).


--- Quote from: dr-mr on 08.06.2021, Tuesday, 14:47:10 ---Доколку ставаш дупло поголеми вредности извадени од стари плочи највероватно не ставаш ни колку оригиналните вредности.
--- End quote ---

Па... мерењата не покажуваат така :). Не ги мерам само со еден инструмент, поминуват неколку проверки, ако вредноста им е падната под 90% од декларираната, да, ги фрлам... освен ако не забележам дека цела серија се такви (не е возможно сите исто да се исушиле, ова е скоро невозможно, од пракса го знам ова, и да има подуени електролити околу CPU на матична плоча, во ниеден случај не се сите подуени... може да се неколку, може да се грото, може да е и еден, но остатокот, најчесто се ОК... проверено со мерења, а и во пракса, подоцна, со тек на работа, по замена, не се подуле незаменетите ;)), тогаш ги чувам, таква е серијата. Имало и серии, декларирани, на пример 1500uF, мерам, скоро сите се над 1800uF :D. Таква е серијата. Зошто, не знам, ама серијата е таква ;).

Така да, да, може да се случи да имаш и кикс (да ставиш некој кој е сув, ама ете... ниеден инструмент не покажува дека е сув), но, оваа веројатност е скоро иста со онаа да ставиш расипан (сув или во краток спој... кој го знае) ганц нов кондензатор... ми се има случено и тоа еднаш или два пати, скоро исто онолку пати колку што ми се има случено да ставам суви користени кондензатори, кои, според сите мерења, би требало да се исправни, така да... шансите се од прилика исти :)... барем од моето искуство.


--- Quote from: dr-mr on 08.06.2021, Tuesday, 14:47:10 ---Проблеми се прават бидејки другите делови во напојувачката секција не се димензионирани да го издржат дополнителното оптоварување, особено кога се работи за вредности од неколку илјади UF, ако наместо 4700UF ставиш 9600UF или 10000UF електролит набрзо ќе има огномет доколку не изгори осигурач  или се активира некоја заштита.
--- End quote ---

Зборуваш за екстремни случаи... 4700uF кондензатор во SMPS напојувачка секција во комерцијален уред, фабрички, скоро никаде нема. Дури и во 1000W-ни компјутерски напојувања, повеќе од 3300uF кондензатор во филтерска секција на излез, нема.

Пак ќе потенцирам, зборувам за уреди за комерцијална употреба (телевизори, монитори, компјутери, системи, DVD плеери, boom box-ови, итн.). Уреди и SMPS напојувања наменети за индустриска употреба се сосема друга работа и тука, да, има и 4700uF, 10.000uF кондензатори, итн., и да, во никој случај ни јас не би ставил користени кондензатори. Таму, се знае, само нови, brand name и по можност, купени од официјален дистрибутер и не од Македонија :P :D.

А околу димензионирањето на кондензаторите и повлекувањето на струја... не се секирај... ако е напојувачката секција изведена лошо, само од суви кондензатори може да се ѕвизне целата ::)... значи без никакви заштити, без лимитер за моментално повлекување на струја... такви уреди и напојувачки секции не ги ни поправам, ги враќам. Нема поента, уредот е осуден на пропаст... ако не биле електролитите, ќе било повисок/понизок влезен напон во примар, незаземјен конектор за антена, конкетор за Aux In, неизедначени напони... ќе било било што друго. Може и да не е лош дизајнот, ама ако е реализацијата за никаде... батали... нема поента. Го враќам уредот, кој сака нека го прави, јас тоа не го поправам ;).

bicikle:
„имаат електролит кој со време и температура испарува.“
епа то е поентава, подобар електролит бара поскапа преработка, порано се гледаше да трае, сега да се продаде. Се слагам дека од тоа време до сега има могу поминато :/ сепак хаббл 30 години работи во екстремни услови, додуша не знам како го сервисираат.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version