Author Topic: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)  (Read 15439 times)

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Одг: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)
« Reply #90 on 18.10.2013, Friday, 19:59:56 (Edited 18.10.2013, Friday, 20:01:55) »
Не ја чепкајте намотката со калај ке ја зафркнете скроз и Љупче 5ФМ  имаше сличен таков кога ја калајдиса намотката НЕ ПРОРАБОТЕ, тоа веќе не е калем него обична патека а со тоа калајдисување ја кратите намотката и фреквенцијата исто се покачува ама може и да не мрдне повеќе да не пработи.Да напоменам избегавајте да ја калајдисувате намотката.

Offline Crypter

 • Нов член
 • *
 • Posts: 6
Ај темава од гроб да ја откопам...

Се решив да ја направам бубава, и ја направив. И не проработе, на некој начин...

Е сеа, ја закачив на 12 волти линија од компјутерско напајање, финтата е што транзисторите и отпорниците загреваат, што значи дека работи (или грешам?!), ама неможам да ја најдам на FM опсегот. Пробав да додадам уште некој пикофарат на кондензаторот што е во паралела со намотката, нема фајде.

Има некој некаква идеја како и што да проверам со мултимер за да видам каде е бељата додека да дочекам RTL-SDR-от да ми стигне од кај кинезиве?

Искрено, малце заникаде ми е принтот од плочката, изгледа толку ме бива во пеглање, ама водовите немаат прекин. А до сеа и не сум имал некои спектакуларни резултати во однос на таа тема, ама тоа нема да го дискутираме овде...

P.S: Деловите коштаат помалце од 70 денари, така да може да ми текне уште 3 да направам дур не добијам верзија што работи :P

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 970
 • Gender: Male
Е сеа, ја закачив на 12 волти линија од компјутерско напајање, ..

Моја препорака е да користиш 9 волтна батерија, барем додека ја подесуваш бубата...
Кога ќе добиеш нешто, после експериментирај со компјутерско напојување.. Незнам дали ја читаше од почеток темата, во еден од првите постови Борче БТ кажа дека ако користиш 12 волти фреквенцијата „шета“.
 ;)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Crypter

 • Нов член
 • *
 • Posts: 6
Одг: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)
« Reply #93 on 19.05.2015, Tuesday, 10:21:34 (Edited 19.05.2015, Tuesday, 12:42:02) »
Моја препорака е да користиш 9 волтна батерија, барем додека ја подесуваш бубата...
Незнам дали ја читаше од почеток темата, во еден од првите постови Борче БТ кажа дека ако користиш 12 волти фреквенцијата „шета“.

Абе знам дека со напонот се поместува и фрекфенцијата, ама не е можно до толку да е, башка и после додавање уште еден кондензатор паралелно со калемот сеуште не влезе во фрекфентен опсег на FM.

Разгледував што може да е проблемот и изгледа поради несовршеностите на водовите ("цел живот вежбаме пеглање и пак второ место" работава...) намалена е индуктивноста на калемот. Ај сепак нека стигне SDR-ов од кина па ќе ја дебагираме каде е проблемот и ќе пишам што испаднало. Многу е проблематично што е наштимана на 107 мегахерци, ако малце отиде нагоре - отидено е скроз.

UPDATE:
Прво, FM буба на switching напајање е неверојатно лоша идеја бидејки прави толку брум што мислиш дека не фаќаш ништо и дека бубата не работи. Работела на ~105MHz

Второ, бубата е сосема издржлива на надворешни фактори како приближување кон метали, но напонот и прави солидни промени, 3.7V батерија ја симна фрекфенцијата конечно на рамно 108 MHz, успеав да ја фатам на радио. 14,7pF кондензатор наместо 12pF ќе ја симне негде до кај 102MHz.

Трето, тример кондензатор на бубава е одлична идеја наместо фиксниот од 12pF за ако ја закачите на 12V од акумулатор на кола да може да ја спуштите фрекфенцијата пропорционално.

И да, лошо испечатен калем прави разлика, бидете добри во пеглање :P

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6325
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Уште дометот да го тестираш и да споделиш со нас како си задоволен
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Crypter

 • Нов член
 • *
 • Posts: 6
Одг: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)
« Reply #95 on 20.05.2015, Wednesday, 02:28:12 (Edited 20.05.2015, Wednesday, 02:30:27) »
Дометот со 3.7V (уствари 4.2V e) литиумска батерија е некои 120 метра во градска средина со два бетонски блока измеѓу и две ковани огради (заземјени, битен фактор). Да не зборам дека можда сум стерилен од толку WiFi мрежи околу мене и загаден етер од фрекфенции. Дометот е повеќе од доволен...

Мене нешто друго ме копка, зашто се ниските тонови толку утепани? Да, за говор пренесување е сосема ОК, ама кога му закачив потенциометар (5 пински искорнат од слушалици, ако нешто менува) и женски 3.5mm конектор музикава беше без ниски тонови. Одприлика се што е под 150Hz е далеку, далеку стишено. Дали тој 10nF кондензаторот измеѓу микрофончето и BC547 прави high pass filter/pre-emphasis и дали иститот може да се занемари/намали, НО без последици на осетливоста на микрофонот?

И уште нешто, не би требало да се добие значително подобар домет доколку фрекфенцијата се спушти кон 87MHz наместо тука горе кај што е сеа? Да се консултирам пред да прелемувам кондензатори за да ја прештимам...

Утре ќе имате некоја слика од плочката, моментално сум преутепан за да и праам фотосесија  ;D

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6325
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
За да го засилиш дометот ке треба да направиш засилувач и подобра антена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Nikol4e

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 75
Едно глупо прашање,ја спуштив шемата(гив фајл).Испринтав излезе дупла во големина,место 5цм на 2,5цм---излезе 11цм на 5,5цм.Човекот ја намали за 50посто,пак излезе иста.Ја намали за 75посто,пак иста.Како сте ја испечатиле вие?Или што да направам?

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
За вакви работи, обично го користам Sprint-Layout ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."