Author Topic: ФМ буба со вграден засилувач (1KM)  (Read 23417 times)

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
За тие што ја имаат направено бубава монтажната шема ја имате цртано на Sprint layout? Затоа што јас го печатев дирекно од сликата што е поставена од BorceBT и не ми излегува 1:1?

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
За тие што ја имаат направено бубава монтажната шема ја имате цртано на Sprint layout? Затоа што јас го печатев дирекно од сликата што е поставена од BorceBT и не ми излегува 1:1?

па поправи и го размерот за да излезе 1:1 .)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
работата е дали иде на сите фрекфенции вклучувајки и на 88МХз
немам пробано на друга
иначе фала информацијата, со батерија сега ич не прави (гррррр) и му кладов поосетлив микрофон  ;D

Каков поосетлив микрофон кладе??
Со лемење на променлив кондензатор од која до која фрекфенција менва??
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
работата е дали иде на сите фрекфенции вклучувајки и на 88МХз
немам пробано на друга
иначе фала информацијата, со батерија сега ич не прави (гррррр) и му кладов поосетлив микрофон  ;D

Каков поосетлив микрофон кладе??
Со лемење на променлив кондензатор од која до која фрекфенција менва??
види јас прво имав ставено обичен ќерамички кондензатор од 12 пф и се слушаше доста добро околу 107 мхз, е тоа да ама не беше стабилна фрекфренцијата коа ќе се оддалечиш околу 10 метра тера нагоре фрекфренцијата накај 108 мхз или се губи и зедов ставив сеа пред некој ден тример кондензатор од 2-30 пф, го зедов од алфа едно жилто ама тоа едвај го завртев со крст штрафче беше, бидејќи немав таков крстач зедов со право штрафцигарче го вртев и се разјаде тоа за вртеше и неуспеав да видам до која фрекфренција ќе тера а при тестирањето така достигна од кај 100 - 107 мхз.
А за поосетлив миктрофон нз.. каков је така му реков од кај што го зедов и ми даде .

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Абе мене муабето ми е да наместам на некоја "ПОНЕДОСТАПНА" фрекфенција..
Да неможи секој да ја фати та фрекфенција.  8)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
земи 6p8 кондензатор и на плочката на намотката оди клај го  па така се слушта и се крева фрекфенцијата ако ме свате за како ти велам оти не знам како да ти објаснам поинаку

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
земи 6p8 кондензатор и на плочката на намотката оди клај го  па така се слушта и се крева фрекфенцијата ако ме свате за како ти велам оти не знам како да ти објаснам поинаку

ако го ставаш тој паралелно со намотката,ти му ја менуваш фреквенцијата на осцилаторното коло кое е составено од намотка и кондензатор кои се паралелно поврзани.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
А со тример кондензатор не е поарно?!
Нон стоп ќе можам да менвам фрекфенција и ќе си наместам та шо ми душа сака. На та шо е најјак сигнало. Или грешам?  :o
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
можи и така

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
колку трае батеријата на едно вакво чудо

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
од 12 вечер до сабајле до кај 10  ;D

Offline kursum

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
од 12 вечер до сабајле до кај 10  ;D
ништо тогаш. малце е. ќе треба другиот ден да одам батерија да менувам.  ;D

а нешто ваков да се направе за директно во штекер, некој неискористен штекер, можеби скриен позади витрина некоја, обично има таков во секоја куќа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само да напоменеме дека со закон е забранета употреба на вакви средства за прислушување и дека секое несовесно или злонамерно користење подлежи на строги законски одредби и представува  кривично дело со казнени одредби од 2-5 години затвор.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
од 12 вечер до сабајле до кај 10  ;D
ништо тогаш. малце е. ќе треба другиот ден да одам батерија да менувам.  ;D

а нешто ваков да се направе за директно во штекер, некој неискористен штекер, можеби скриен позади витрина некоја, обично има таков во секоја куќа.
добро де тогаш стави го на адаптер па нека шиба цел ден нека емитува и така можеби побрзо ќе те фатат и казнат ;D како што ти кажа batka !

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
ја има некој оваа плочка во eagle или sprint layout со точни димензии?  ;D јас пробав во pdf ама не излегува точно.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a