Author Topic: Барам шема за Фм Предавател за 3-4km  (Read 3755 times)

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Барам шема за Фм Предавател за 3-4km
« Opened on 27.12.2009, Sunday, 02:49:40 (Edited 11.03.2010, Thursday, 15:39:25) »
Сакам да направам Фм предавател со домент барем 3-4 км...потребно е да ми дадете шема ...добра и малце повеке инфо околу изработката снаабдувањето со делови...и слично ...каква анетна треба на кое место...ако нешто не ви е јасно со прашањево или ви треба повеке пишете во темава . поздрав

DX-er: насловот на темата гласи "Фм Предавател" што според правилата за постирање е лош наслов, па затоа темата ја преименувам во "Барам шема за Фм Предавател за 3-4km"

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #1 on 27.12.2009, Sunday, 13:29:24 (Edited 27.12.2009, Sunday, 18:54:22) »
Може и да се претставиш  :) , и после идеме на прашашето.
Има неколку типа (и шеми) на предаватели на форумот од 250mW до 4W и ќе се фатат на таа далечина со добри антени. Пиши за што ти треба.
Сепак се работи за по едноставни предаватели. Има и по сложени како Вероника PLL ако ти треба за професионално.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Фм Предавател
« Reply #2 on 27.12.2009, Sunday, 13:36:30 »
зависни од квалитетот на сигналот, за што ќе го користиш ?, ако е онака за зафрканција не ти треба некој посебен, но ако планираш да се занимаваш со радиостаници, предаватели радија глупости ќе ти треба по квалитетен, пошто сигурно нема да сакаш на сите страни да се слуша :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #3 on 27.12.2009, Sunday, 14:00:52 »
не го плаши човекот не е до толку, ке направи П филтер, а за хармоници секој ги има. Скај радио од Скопје врие од хармоници а еден па го слушам на ТВ на 8ХХMHz (UHF)
За професионална работа не му е  ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #4 on 27.12.2009, Sunday, 21:42:14 »
хех ..навистнина заборавив да се претставам...се викам Александар ..од Гостивар:)...Форумов ви е супер...инаку вчера листав...низ темите најдов неколку предаваатели ама никаде не пишуваше колку е домет...предавателот ми треба за радио на фм фрекфенција...ме интересира каква антена ке треба..на клолку волти ке работи ...и како да ја најдам фрекфенцијата на која ке се емитува..?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #5 on 27.12.2009, Sunday, 21:52:36 (Edited 27.12.2009, Sunday, 21:55:20) »
Доколку сакаш да направиш нешто по едноставно но снажно би ти препорачал два предаватели од кој едниот е супер прост за изработка и према спецификациите нуди 250mW а доколку емитуваш на отворен терен би се фатил на 4-5km (барем јас сум тестирал со послаба снага на таа далечина)
Вториот е 4000mW кој се продава или продавал во грчија како кит комплет и само да го склопиш и да го пуштиш. Па сега ти избери...

За овој према авторот на шемата ти е потребна само една жица како антена
Првиот
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=336.0
За овој ти е потребна дипол антена за ФМ кој сам може да ја направиш
Вториот
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=288.0
За напојување ти е потрбен стабилен и исфилтриран напон од 12-13,8V но може и на 28V (излезниот степен)

За делови не знам на која локација во твојот град може да се купат, ако веке знаеш каде би можел да ги купиш би ти било по лесно :) ако имаш било каков проблем или потешкотија при изградбата слободно пиши
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #6 on 27.12.2009, Sunday, 21:58:15 »
сеа види вака...ми треба за емитување низ град...значи секој дома што има радио даа пушти и да ме слуша..инаку живеам во зграда на 6ти кат
највисоко така да зградата е една од нормаллно високи згради во градот...мислам дека ке фака...а ова не се исплака до Грција да одам за да го купам..комплетотт ...:S

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #7 on 27.12.2009, Sunday, 22:28:26 »
ако правиш линк на 4-5Km првиов ке ти брка работа а ако сакаш да го покриеш градот тогаш вториот предавател. Дечките ја прецртале таа шема од оригиналот и ја закачиле на нет. Така да нема проблем
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #8 on 27.12.2009, Sunday, 23:08:21 »
не разбирам како во линк?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Фм Предавател
« Reply #9 on 28.12.2009, Monday, 00:58:35 »
Нема врска, нема врска, за твојата намена го правиш овај (поедноставен, 2W):

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=116.0

Или овај (посложен, 4W):

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=288.0

Дометот ќе биде добар ако ставиш дипол или уште подобро Ground Plane антена највисоко на зградата:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=308.0

Не очекувај дека ќе се фаќа во секоја куќа во градот внатре. Надвор на патот ќе се фаќа веројатно и во колите секаде, ама за да се фаќа јако и по дома ти треба 50W сила и повеќе а тоа е скапо и сложено. И пази да не ти дојдат на кафе дечките од Контролно Мерен Центар :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #10 on 28.12.2009, Monday, 01:58:50 »
Еве Борче ти даде + уште еден. Сега имаш 3 да бираш  ;) само како што ти кажа колегата, сигналот ке се слуша низ целиот град (секаде каде што се гледа антената) а голема е веројатноста и на делови оа Попова Шапка да се слушаш.
Денес е касно ама утре ке ти нацртам каде би се слушал твојот сигнал.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #11 on 28.12.2009, Monday, 14:08:01 (Edited 28.12.2009, Monday, 14:31:47) »
Ке сликам од Google Earth ке ти покажам каде точно се наогам :)!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #12 on 28.12.2009, Monday, 14:42:36 »
Замисли дека црниве се згради кои ги гледаме од горе а таа нај десно е од каде се емитува сигналот.
Значи тука е претставен 1 правец на движење а ти ке имаш 4 правци односно 360 степени круг.


На супер локација и ако гледаш накај поголемиот дел од градот нема да имаш проблем да го покриеш
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Одг: Фм Предавател
« Reply #13 on 28.12.2009, Monday, 14:54:41 »
Скоро сум на центар од градот ...а од балкон имам поглед кон целиот град...одозгора..
инаку сега...кажи ми што делови треба да земам и отприлика горе доле цена колку ке ме кошта...

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Фм Предавател
« Reply #14 on 28.12.2009, Monday, 14:56:26 »
Тогаш нема проблем, Ти за кој предавател се одлучи?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.