Author Topic: FM/TV Сметач  (Read 3558 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3134
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
FM/TV Сметач
« Opened on 23.09.2019, Monday, 14:22:01 (Edited 23.09.2019, Monday, 15:06:01) »
Пред некое време средувајќи низ дома си го најдов ова -blast-from-the-past- уредче што сум го направил пред сигурно 25 години, ако не и повеќе :). FM/TV сметач, односно во денешно време само FM сметач, бидејќи нема повеќе аналогна телевизија. Шемата е едноставна, со лесно достапни и ефтини делови, транзисторот кај мене е некој BD..., калемот е направен од телефонска плаво-бела жица 0,75mm, променливиот кондензатор е од старо транзисторче на батерии. Дометот е неколку десетици метри, зависно од напојувањето и антената. Приклучено на 12V акумулатор од мотор, од пред зграда ги фаќаше сите телевизори што беа пуштени во тој момент, во целата зграда, се приметуваа истите сметњи на сите прозори, после некое време почнаа еден по еден да ги гасат и да одат на спиење... :D 8)

Шемата и неколку слики од уредот:People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: FM/TV Сметач
« Reply #1 on 23.09.2019, Monday, 15:09:42 »
Можно е и сега да работи и за ТВ :D. Не знам кои точно фреквенциски опсези се користат за дигитална телевизија, но мислам дека дел од опсегот за аналогната се реискористи за дигиталната... можно е и да грешам, но во секој случај, може да го попречиш праќањето на QPSK сигналот и да сецка и пикселизира сликата :P :D... ова е уште по annoying од лош прием ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6325
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: FM/TV Сметач
« Reply #2 on 28.12.2019, Saturday, 00:04:58 »
Здраво на сите :)

Сега истите фрекфенции се користат за терестијална телевизија, само што опсегот е малце скратен бидејки од 790 до 860 MHz повеке не е телевизиски туку е доделен на Т-мобиле и А1 за 4G. Исто така сега ги поместуваат некои ТВ фрекфенции оти ке го ослободуваат опсегот на 700MHz за воведување на 5G. Иначе како што кажа Гига, пак ке функционира сметачот, и тоа уште повеке :) бидејки со аналогната ТВ ке се појавеја линии на екранот, од малце линии па се до целосно уништување на сликата а при дигиталната телевизија од сецкање на сликата до целосен прекин.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline milika

 • Нов член
 • *
 • Posts: 24
Re: FM/TV Сметач
« Reply #3 on 31.12.2019, Tuesday, 17:03:12 »
Аналогниот ТВ сигнал и 20 проценти да е односот сигнал шум имаш прием со точки мало крчење имаш овде мора да си над85 проценти сигнал шум инаку црн екран. А за функцинирање ќе си функционира без проблем одличо склопче секоја чест. 8) :)