Author Topic: магнети за бубица  (Read 2792 times)

Offline daniel1989

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
магнети за бубица
« Opened on 27.07.2012, Friday, 23:21:28 »
kade mozam da najdam magneti za bubbica od so se vadat i se fabricki pak se prodavaat jas imam bubica ama mi zaginaja magnetite .pomozete da najdam pozz

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: магнети за бубица
« Reply #1 on 27.07.2012, Friday, 23:43:23 (Edited 28.07.2012, Saturday, 22:00:08) »
Батка Даниел.прочитај ги најпрвин правилата на Форумов - основни правила се кирилично писмо(македонска поддршка).Второ и рубрикава не си ја потрефил- имаш Побарувања ,па можеш таму да прашаш.Најдобро е да го поправиш постот да не биде на латиница,за друго ке видиме.

Offline daniel1989

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: магнети за бубица
« Reply #2 on 29.07.2012, Sunday, 16:43:08 »
Се извинувам на сите заборавив да го сменам фондот.а дали има некој кој можи да ми помогни во врска со магнетите за бубиците од каде можат да се најдат, да се извадат од некој уред.или се фабрички произведени.поздрав уште едно извинување до сите.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: магнети за бубица
« Reply #3 on 29.07.2012, Sunday, 18:05:45 (Edited 29.07.2012, Sunday, 20:01:31) »
Ако мислиш на намотки (калеми)  за буба кои се до кај 100 нано хенри, поарно направи си ги сам, оти тешко се најдуваат по прадавниците а кога ќе најдеш во некој расипан уред ретко кога пишува колкава им е вредноста.

Само кажи ми колку ти треба вредност и јас ќе ти кажам каква намотка треба да намоташ.

Offline daniel1989

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: магнети за бубица
« Reply #4 on 29.07.2012, Sunday, 22:14:40 »
другар јас ја направив антената да го фаќа сигналот (обрачот си се клава  околу вратот)со многу слаба жица треба,ама тие магнетите со се стават во ушето каде можат да ги најдам дали ги вадат од некој уред или пак ги има по продавници.то не ми е јасно зошто мене ми заганија.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: магнети за бубица
« Reply #5 on 29.07.2012, Sunday, 22:28:54 »
А значи целата мистерија на овие бубици е тоа што се користат некакви магнетни мали звучничиња, или пак грешам ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: магнети за бубица
« Reply #6 on 30.07.2012, Monday, 02:40:04 »
А значи целата мистерија на овие бубици е тоа што се користат некакви магнетни мали звучничиња, или пак грешам ?

Не, мислам дека само слушалките се држат со магнет закачени за увото.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bore

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 72
  • Gender: Male
Одг: магнети за бубица
« Reply #7 on 30.07.2012, Monday, 02:52:07 »
Ако ти требат магнетчиња мали ќе најдеш во поклопецот-панелот кај лап топ.

Offline daniel1989

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: магнети за бубица
« Reply #8 on 30.07.2012, Monday, 10:22:10 (Edited 30.07.2012, Monday, 11:23:48) »
тие се многу мали и се ставаат внатре во ушето до тапанчето вака изгеда .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: магнети за бубица
« Reply #9 on 30.07.2012, Monday, 16:15:21 »
Ова се всушност слушалките. Ако ги имаш изгубено, не верувам дека посебно може да се купат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel1989

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: магнети за бубица
« Reply #10 on 30.07.2012, Monday, 20:46:40 »
 можи да се купат ама едно магнетче е 200,250 ден а за убо да  слуса треба две.затоа барав помос да не знај некој  поефити или пак да не ги вадат од нешто овие со ги продават.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: магнети за бубица
« Reply #11 on 30.07.2012, Monday, 22:14:47 »
А значи целата мистерија на овие бубици е тоа што се користат некакви магнетни мали звучничиња, или пак грешам ?

Не, мислам дека само слушалките се држат со магнет закачени за увото.
А како се врши преносот од приемникот до оние слушалки ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: магнети за бубица
« Reply #12 on 31.07.2012, Tuesday, 03:23:48 »
А како се врши преносот од приемникот до оние слушалки ?

RF... најверојатно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel1989

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Одг: магнети за бубица
« Reply #13 on 31.07.2012, Tuesday, 10:46:08 »
околу вратот клавас еден обрач (антена) и овие магнетите го добиваат сигналот и со самата вибрација  се пренесува  со 2магнети е многу почист сигналот а и со еден се слуша незнам ни јас како можи  интересна работа .ама за преписување нема шанси да те фатат.