Author Topic: ORACLE VM VirtualBox - Виртуелен Компјутер  (Read 985 times)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Virtual Box всушност еден или повеќе виртуелни компјутери, мене ми требаше за Windows-ите  што ги чувам да ги проверам дали се бутабилни, место нонстоп рестарт компјутерот па види дали ќе го бутира.. може да се ботира и од од виртуелен DVD ROM што е дупло побрзо, може да си инсталирате некој Windows што не го знаете па да го истестирате. има доста опции па вреди да ја симнете и пробате.  ;)

Официјалната страна:
Code: [Select]
www.virtualbox.org

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одлично и многу корисно програмче, го знам многу одамна и ден денес го користам за тестирање на некој работи :).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хмммм... го немам пробано до сега, освен VMware Workstation и Virtual PC, немам користено други. Баш ќе го пробам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова е веке 3 или 4-та верзија и сите добро работат,ако некому му треба виртуелна машина.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ORACLE VM VirtualBox - Виртуелен Компјутер
« Reply #4 on 29.10.2012, Monday, 15:39:28 (Edited 29.10.2012, Monday, 15:41:08) »
Баш ја пробав виртуелнава машина, одлична е ;). Стабилна е и брза, многу побрзо работи од VMware Workstation ;). Само мора да се пожалам малку на брзината на подигање на оперативниот систем, која можно е да е малку поспоро поради моите подесувања за HDD-то во програмот, така да, не мора да значи дека е спора. Но, кога ќе се подигнеоперативниот систем, ако му доделите доволно RAM меморија (ако имате на располагање доста RAM ;D), одлично работи. Топло ја препорачувам на оние кои им треба виртуелна машина за тестирање на определени работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."