Author Topic: Купувам тјунер (tuner) за TV Sony KV-27XSTD (шасија RX-2)  (Read 690 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако некој има тјунер за овој модел на телевизор на Sony, а не ви треба, ве молам понудете цена (или ако сакате некоја размена на компоненти ;), пишете ми преку PM што ви треба, можно е да го имам тоа што го барате ;)). Еве неколку слики од плочката со тјуерот и МФ степенот, ако имате и цела плочка, и таква размена е можна (попрецизно би била пожелна, не сум сигурен дали е проблемот само во тјунерот ;D). Ознаките на тјунерот ги има на сликите ;).









It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
А каков проблем имаш дај напиши и стави слики

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ништо, црна слика, менува програми, нема ништо на екранот, од тјунерот нема излезен сигнал, со осцилоскоп гледав. Ништо не оди надвор од него, сите напони ги има ама нема ништо надвор од тјунерот, 0V. Ставаш AV сигнал, нема проблем, си прикажува се.

Телевизоров е стар, не планирам нешто посебно да се замарам околу него, сменив 500.000 кондензатори, му реков на газдата, ако го најдам делот за малку пари, ќе му се исплати поправката, ако не, не му се исплати, така да, ми рече, ако не се прави, земи си го. Ако најдам од некаде цел МФ степен или само тјунер, ОК, ако не, иде за делови и готово.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не сум 100% сигурен, ама мислам дека имав еден ваков, или сличен, ама не би требало да има некоја голема разлика можи некој пин само да не одговара :D друго би било се исто, ќе го заштрафиш на шасија и со коаксијално кабле ќе го преспоеш :D
ќе проверам, ако имам и ако е таков за џабе ќе ти го дам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ќе проверам, ако имам и ако е таков за џабе ќе ти го дам

Ајде, види, ако имаш, ОК, ако не, тоа е тоа :S. Гледај да бидат ознаките слични, ако не се исти. И провери дали во тјунерот има CXD чип (тие се на Sony). Ако нема, не ми одговара :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Дали  распоредот на изводите од тјунерот (од доле) е  како на сликата подолу ?



Според шемата на овој телевизор овој тјунер би требало да е најобичен 12 волтен хипербанд тјунер само механичката изведба да се разликува!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Најважно прашање:
Дали кога бираш, бирањето е со линија на он скрин, и менува VHF/UHF подрачја или бирањето е со промена на канали?
Ако е со канално бирање, тогаш е PLL тјунер, во спротивно е хипербанд...Треба да видам да проверам и јас да не евентуално имам овакво нешто...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...