Author Topic: Прашање во врска со камера Sweex ...  (Read 1778 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Имам камера Sweex и доста долго време ја користам и сум задоволен од нејзината работа.. значи камерата е за компјутер се поврзува преку УСБ кабел.. е тука е и мојот проблем значи кабелот со која се поврзува камерата и кукиштето на компјутерот е многу краток едвај 70-80 цм е ..  и сега на таа камера јас сакам да и го продолжам кабелот значи да добијам 2м некаде должина на кабелот.. пробав да го продолжам кабелот со УСБ продолжник ама несака со тој продолжник само 10 цм се продолжува послем тоа кога ке ја уклучам во ПЦ ми јавува како да е уклучен УСБ стик , а не камера.. Јас мислам дека доколку би го одлемил постоечкиот кабел од камерата и би залемил цел кабел  од 2 м без продолжетоци мислам дека би успеало (Би немало толку загуби во кабелот) инаку кабелот е обичен не е идеален..  па барам совет од вас ... :D

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
абе шо се мандараш со одлеми залеми имаш продолжетоци до 2,5 м купи си еден сигурно не е појке од 150 ден

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има готови кабли со додаток во вид на појачувач со кои можеш 5-10 метри да го продолжиш УСБ постоечкиот кабел.Види и на овој пост http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4386.0

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, би требало да добиеш подобар сигнал ако кабелот се смени, но пази при поврзувањето на кабелот ;). Исто така, кабелот со кој ќе менуваш постоечкиот треба да има прилично солиден квалитет ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."