Author Topic: Изработка на Лого и мини банери за форумот  (Read 33199 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Изработка на Лого и мини банери за форумот
« Opened on 07.04.2012, Saturday, 19:19:41 (Edited 07.04.2012, Saturday, 19:57:48) »
Почитувани членови,
Форумот има потреба од ваша помош, се разбира ова е доброволно не е задолжително, секој има право да учествува во ова.

Како што гласи насловот, птребни ни се членови кој би изработиле лого и банери за форумот
потребни ни се следните димензии

315p x 850p (850 пиксели широко на 315 пиксели високо )
повеќе мали банери и тоа со следниве димензии

100p x 500p (100 пиксели високо на 500 пиксели широко)

180p x 200p (180 пиксели високо 200 пикесли широко)

Идеата за дизајнот ви го препуштаме на вас, доколку се нафати некој да изработи, гледајте да биде во склад со боите на форумот, нека не штрчи многу и да не е премногу пренатрупана сликата нека биде умерена, на сите овие треба да стое името на форумов (Македонски Форум за Електроника).

Поради тоа што сме непрофитабилна организација, не можеме да ви понудиме финансиски средства со кој што би ви го платиле трудот, но верувам дека на повеќето од вас форумов ви помогнал некогаш.
Како надокнада може во тоа најголемото лого од 315p x 850p во десниот долен ќош да го ставите вашето име.

Со почит
Администрација на Македонски Форум за Електроника

п.с. Темава е намерно отворена во делот „Околу Форумот“ поради тоа што се работи за побарување поврзано со самиот форум.

п.п.с. Слободно коментирајте на темава доколку имате предлози или идеи околу оваа тематика.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Изработка на Лого и мини банери за форумот
« Reply #1 on 07.04.2012, Saturday, 23:41:00 (Edited 08.04.2012, Sunday, 00:12:12) »
2 недели немам пипнато фотошоп... Ке пробам да скоцкам нешто едноставно но интересно (доколку ми дојде идеја) И дали изработката да ја поставам во темава или на ПП кај администраторот?

Едит
Еве првото


Едит 2
За другиве немам некоја идеја моментално.
еве нешто од прилика ама мене не ми се допаѓа.


Доколку ви врши работа тоа горе кажете ке ви пратам друг формат од сликата.
П.С. Намерно не се потпишав

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Nakolce ако можеш најди некоја шема од форумов со некои лампи, трансформатори и такви работи па тоа да го ставиш во позадина...јас вака сугестии давам дека немам врска за цртање ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

electron

  • Guest
Еве еден предлог.



п.с. Сликата не е превземена од нет, моја е. (Сликав матична од лаптоп)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам



Сега за сега, барем мене лично, ми се допаѓаат овие две (од вкупно три ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
@Bojan
Ако ми дојде некоја идеја со некоја слика од форумов, ке направам...
@electron
Браво, добро смислено, не сум некој професионалец но твојата некако повеќе ми се допаѓа. И долниот дел каде што ти пишува Македоснки форум за електроника и elektronika-mk.net искористи ги за другите димензии за банери, мислам дека ќе биде одлично.
Искрено и јас барав слика со елементи наредени ама google го немаше она што го барав.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве,дадов *домашно *,па дечкиве ги избраа овие две варијанти .Можеби не се совршени,ама идеата им е добра и благодарност за трудот и учеството.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
идеите  им се добри само нека пишуваат кирилица :)
и само напред, нека продолжад со сработа

еве од порано нешто од мене (ми го имаа изработено други...)


и еве еден дизајн на гига, послужете се видете од прилика како се дизајните :)


загледајте го аватарот на GigaWatt, интересен дизајн има може нешто и во таа смисла, не мора да е баше она чисто поврзано со плочи делови, може и некој симбол да има :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова во Corel го имав работено, така да, и не е баш нешто нај нај, кој сака може да му ги дадам верзиите во Corel (CDR фајловите), па ако сакате доработувајте ги ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
добра идеја е ова за лого, баш ќе се обидам и јас нешто да направам  ;)
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Devil ако пдф фајлот ти излегува *латинично* веројатно е до фонтовите,или немаш направено * надградба*  ;D Би требало  Акробатот да ги препознава како пдф со кирилични букви!! ;D

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
еве го мојот придонес за лого за форумот. Скромно, мислам убаво се совпаѓа на боите од форумот и нема многу џиџи миџи :)



Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве за оние на кои Акробатот не им отвара во македонска енкрипција

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ве молам сликите да ги презакачите на некое друго место пошто овие од Pic.mk ја претераа
(поточно хостот нивни, max.mk мислам дека им е )
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: Изработка на Лого и мини банери за форумот
« Reply #14 on 22.04.2012, Sunday, 10:03:15 (Edited 22.04.2012, Sunday, 16:38:14) »