Author Topic: потребен ми е вифи засилувач  (Read 2781 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
потребен ми е вифи засилувач
« Opened on 08.03.2012, Thursday, 23:57:17 »
колеги, сакам да експериментирам нешто со вифи сигналот, па доколку некој има шема нека а постави и да е лесна за изградба, имам антена 25Dbi, па сакам да видам шо и како ке постигнам
d.t

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако знаеш фреквенција да кажеш што ке работи, мислам дека тоа многу би помогнало...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
100000000% нема да направиш засилувач за тие фрекфенции, прво ги нема основните делови за тоа кај нас, второ се е во микро смд, за крај кај ке најдеш SWR за тие фрекфенции и спектрален анализатор.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
2,4 Ghz е рутерот, моделот на рутерот е Linksys WRT54G
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: потребен ми е вифи засилувач
« Reply #4 on 09.03.2012, Friday, 00:16:47 (Edited 09.03.2012, Friday, 08:14:20) »
Извини,ама и твојата желба е неостварлива као и мојата: јас сакав тенк да правам,ама немам адекватна цевка за топот! ;D ;D Бидете малку поозбилни,читајте малку повеке ,пратете новини и бидете реални.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
да бе луѓето на месечината се качија, еден вифи појачивач да не се напрај, ќе се ангажирам ќе најдам шема ќе а изработам и ќе а постирам, а ќе се потрудам да најдам и соодветна цефка за кај тебе за на топот  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
d.t

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Па ај напраи најди па кажи ни ;)  И ја едно време бев по тие лудории лепев алуминиумски фолии како будала правев сам антени и на крај не ми остана ништо освен да си купам рутер со поголем домет..  ;D ;D ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: потребен ми е вифи засилувач
« Reply #7 on 09.03.2012, Friday, 00:55:51 (Edited 09.03.2012, Friday, 08:13:09) »
Донис ,не си ставај жар на меот,како што викаат. Прво не се работи за фолии,метални чинии...,Се работи ,ако добро прочитав,за засилувач во опсег 2,4 Гхз .Знаеш што е тоа?? Ако си направил нешто на 432 Мхз аматерски,предавател и сл. би знаел за што мислам,Знаеш прво да речеме што се лехерерски водови?? Или колку слабеење има вод од 3 мм со 8 микронска дебелина? Таму и  SMD  е ситна боранија.А за месечината-не биди сигурен дека се качија!! Ако е така зошто некој аматер не отиде со некоја своја конструкција?? ;D ;D

Споено мислење: 09.03.2012, Friday, 08:13:09
2,4 Ghz е рутерот, моделот на рутерот е Linksys WRT54G

Подобро побарај по .нет и на Јутјуб има видео туторијали како се појачува 54-та .менуваат транзистори,тра-ла-ла ... и наводно го зголемувале дометот.Исто така и во доменот на антените можеш да се испробаш,ама посебен засилувач да правиш нема место.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
jас сакав тенк да правам,ама немам адекватна цевка за топот!
ej па што не кажеш, лесна работа... цевки има кај бучко тенкистот.

Околу засилувачот, ако некој успее да го направи ке го ставам админ :D се шалам...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Можно е да се направи!

Се кладеше еден колега дека ке направел, во ред..

Зеде САТЕЛИТСКА антена, лепел правел кој знае што, и ми звонит на телефон, ела сеа да ги средиме рутериве, на 5-6 места во градот имал поставено па еден по еден да ги закачуваме на овај рутеров со САТЕЛИТСКАВА антена(комедии, и то не мал тањир, туку од оние старине, колку се 2 метри или..) ај реков да пробам да се логирам на,,ГЛАВНИОВ РУТЕР‘‘ со телефонот, а не бев ни 40 тина метри оддалечен од антената, но финтава е шо СИГНАЛ немаше, а не типов ке закачел рутери на 300-400 метри одалеченост.

Е сеа има едни антенчина се продавааат, заедно со софтвер за кракирање мрежи, доста добри се антенчината, и чинат околку 2000-3000 денари, разбарај по реклама5 има огласи!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
МКД бој темава е многу  стара и бадијала ја отвораш повторно.И темата е друга - сакаше човекот појачувач да направи,не да купува ;D

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
МКД бој темава е многу  стара и бадијала ја отвораш повторно.И темата е друга - сакаше човекот појачувач да направи,не да купува ;D
Стегнав непрочитани мислења и излезе темава, не видов искрено од кога е..

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Можно е да се направи!

Се кладеше еден колега дека ке направел, во ред..

Зеде САТЕЛИТСКА антена, лепел правел кој знае што, и ми звонит на телефон, ела сеа да ги средиме рутериве, на 5-6 места во градот имал поставено па еден по еден да ги закачуваме на овај рутеров со САТЕЛИТСКАВА антена(комедии, и то не мал тањир, туку од оние старине, колку се 2 метри или..) ај реков да пробам да се логирам на,,ГЛАВНИОВ РУТЕР‘‘ со телефонот, а не бев ни 40 тина метри оддалечен од антената, но финтава е шо СИГНАЛ немаше, а не типов ке закачел рутери на 300-400 метри одалеченост.

Е сеа има едни антенчина се продавааат, заедно со софтвер за кракирање мрежи, доста добри се антенчината, и чинат околку 2000-3000 денари, разбарај по реклама5 има огласи!

јас со тие антени ко си ,,играв,, уште ги немаше на реклама5 и чинат само 1000 ден па и помалче ако знаеш од каде да ги набавиш и не кракираат ништо повеќе од WEP и овоа беше друг муабет..
d.t

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Можно е да се направи!

Се кладеше еден колега дека ке направел, во ред..

Зеде САТЕЛИТСКА антена, лепел правел кој знае што, и ми звонит на телефон, ела сеа да ги средиме рутериве, на 5-6 места во градот имал поставено па еден по еден да ги закачуваме на овај рутеров со САТЕЛИТСКАВА антена(комедии, и то не мал тањир, туку од оние старине, колку се 2 метри или..) ај реков да пробам да се логирам на,,ГЛАВНИОВ РУТЕР‘‘ со телефонот, а не бев ни 40 тина метри оддалечен од антената, но финтава е шо СИГНАЛ немаше, а не типов ке закачел рутери на 300-400 метри одалеченост.

Е сеа има едни антенчина се продавааат, заедно со софтвер за кракирање мрежи, доста добри се антенчината, и чинат околку 2000-3000 денари, разбарај по реклама5 има огласи!

јас со тие антени ко си ,,играв,, уште ги немаше на реклама5 и чинат само 1000 ден па и помалче ако знаеш од каде да ги набавиш и не кракираат ништо повеќе од WEP и овоа беше друг муабет..
Јас лично тие антени ги земам по 700 денари, а ги продавам по 2000 денари со се цедето!
Иначе се стварно многу добри.
Им пуштам 3 мегабити интернет, на одалеченост од 400-500 метри го фаќа интернетот со истата брзина, над 600 метри, мала работа се намалува.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка МКД ова не е  Купувам/Продавам и затоа те молам ова бриши го.Ако имаш намера да продаваш или нудиш нешто отвори си соодветна тема!!!!