Author Topic: Pojacalo DOGC-H  (Read 15532 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #90 on 24.01.2013, Thursday, 00:26:35 »
Lepo si zamislio kutiju "ddd" i sudeci po obliku i velicini komponenata skoro pa da nema drugog boljeg nacina da sve to uklopis. Predvidi ti forsirano hladjenje besumnim malim DC 12V ventilatorima za PC, ali takvo da ti do nekih temperatura ventilator radi na nizem naponu (pa dakle i sa jos manje suma) a tek kod veceg grejanja da dobija vecu brzinu.

Ова може прилично лесно да се изведе со еден 7812 (или некој друг стабилизатор од 78XX серијата) и еден NTC отпорник врзан помеѓу изводот за маса на 7812 и самата маса ;).

Околу кутијата, имам еден предлог ;). Мислам дека ова не е лошо решение ;).



Ако нема премногу дупки на кутијата, на овој начин би требало да се движи воздухот низ неа ;). Мислам дека решението не е лошо ;). Најголемиот дел од воздухот што едниот кулер ќе го внесе, нема веднаш да биде исшмукан од другиот, под услов да се прилично оддалечени еден од друг ;). Можеби подобро ќе беше ако кулерите обратно беа поставени (како не ми текна дур цртав ;D), но тоа е опционално ;). Се разбира, и во овој случај би имало контрола на бројот на вртежи на кулерите врз база на температурата на ладилното тело ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #91 on 24.01.2013, Thursday, 00:30:57 »
Добра е идејата Гига.На кутијата нема ниту една дупка избушено освен за ладилникот,трафото и масата на средина така да ова проаѓа..............
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #92 on 24.01.2013, Thursday, 00:35:45 »
Добра е идејата Гига.На кутијата нема ниту една дупка избушено освен за ладилникот,трафото и масата на средина така да ова проаѓа..............

Да, само како што кажав, подобро решение ќе биде обратно ако ги поставиш кулерите (тој што дува навнатре да биде десно, а тој што дува нанадвор да биде лево) бидејќи вака голем дел од воздухот ќе „удира“ во трафото и ќе се распрснува на сите страни, па голем дел од него ќе биде вшмукан од другиот кулер уште пред да има шанса да помине поголем пат („да се прошета“ низ кутијата ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #93 on 24.01.2013, Thursday, 02:07:31 »
јас мислам да ги поставиш кулерите како што има нацртано masterficx  зашто така ке знаеш дека воздухот сигурно поминува низ ребрата од ладилникот, додека тоа гига што го има дадено како предлог не ми држи вода дека воздухот не би се движел така како што има нацртано (сепак, воздух е, не е нешто што можеш да му кажеш како да се движи) освен ако немаш направено некаков вид на канали за да го усмериш воздухот (да ставаш прегради и такви работи). и гига тоа што имаш пишано
Quote
Најголемиот дел од воздухот што едниот кулер ќе го внесе, нема веднаш да биде исшмукан од другиот, под услов да се прилично оддалечени еден од друг
не си баш во право, во хидраулика има еден закон за континуитет (што би важел и тука) и нај просто кажано е „се што ке влезе треба да излезе“ така да и само еден кулер да стави што ке дува навнатре ке биде доволно за да се обезбеди (скоро) исто струење на воздух.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #94 on 24.01.2013, Thursday, 03:13:16 (Edited 24.01.2013, Thursday, 03:16:20) »
јас мислам да ги поставиш кулерите како што има нацртано masterficx  зашто така ке знаеш дека воздухот сигурно поминува низ ребрата од ладилникот, додека тоа гига што го има дадено како предлог не ми држи вода дека воздухот не би се движел така како што има нацртано (сепак, воздух е, не е нешто што можеш да му кажеш како да се движи) освен ако немаш направено некаков вид на канали за да го усмериш воздухот (да ставаш прегради и такви работи).

Па може и една преграда да се стави, еве вака ;).



Вака, најголемиот дел од воздухот, сигурно ќе циркулира во назначената насока ;). Освен тоа, преградата ќе служи и како оклоп од електромагнетни пречки (брум) создадени од трансформаторот ;). Ќе се направат дупки на адекватните места на преграта (онаму каде треба да премнинуваат кабли) и со тоа ќе се реши и проблемот со каблирањето низ преградата ;). Е сега, да, мал дел од воздухот кој циркулира, ќе се провира низ процепите (нема сигурно да биде херметички зацврстена преградата за кутијата ;D), ама тоа нема да биде најголемиот дел од воздухот ;).

и гига тоа што имаш пишано
Quote
Најголемиот дел од воздухот што едниот кулер ќе го внесе, нема веднаш да биде исшмукан од другиот, под услов да се прилично оддалечени еден од друг
не си баш во право, во хидраулика има еден закон за континуитет (што би важел и тука) и нај просто кажано е „се што ке влезе треба да излезе“ така да и само еден кулер да стави што ке дува навнатре ке биде доволно за да се обезбеди (скоро) исто струење на воздух.

Да, во право си, и тука би важел овој закон, се разбира дека е така ;). Но дефинитивно полесно ќе циркулира ако нешто „го влече“ воздухот што влегол, отколку ако само се постави еден кулер на едно место и нема други дупки на кутијата ;). Како што пиша, можеби и ќе се постигне исто струење на воздухот, но само ако има додатни дупки на кутијата. И, се разбира, во тој случај, струењето нема да биде насочено, воздухот ќе влегува од една страна и ќе излегува од сите страни. Можно е тоа струење да биде доволно, но што ако не е ???. Тогаш ќе мора да се направи систем за насочено струење на воздухот, а мислам дека овој кој го имам предложено е прилично добар, со оглед на тоа дека кулерите се поставени на задната страна, а не на бочните страни од кутијата или на предната страна, што може да биде малку проблематично ако се земе во предвид дека можно е овој засилувач да биде монтиран во rack, а тогаш, кулерите монтирани на бочните страни нема да може да црпат воздух, освен ако не е rack-от странично отворен, што е редок случај.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #95 on 24.01.2013, Thursday, 08:41:19 »
Па заборавив,трафото ке биде оклопено во кутија од бакар така да останува предлогот на @masterficx...............
Дарко

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #96 on 24.01.2013, Thursday, 09:46:17 »
Супер сработено ddd.
Морам да бидам искрен штом веќе си ја работел кутијата кастм требало да ја направиш подлабока и да го сместиш  трафото симетрично  назад или  напред  а ладилникот соодветно на тоа  се со цел да се распредели тежината на елементите симетручно ( а и поубаво изгледа).
Со оглед на димензијата на кутијата оваа варијанта што си ја предложил е оптимална  и задоволува .
Трафото можеш да го смениш со предпоставувам исправувачкиот степен односно да дојде према предната плоча за да го оддалечиш од влезниот сигнал и од вентилаторите )подобар проток на воздух и возможно помал шум.
Обавезно прегради го трафото  од  излезниот степен и влезот на сигнал оклопи го и заземји го .
Не сум пробал но мислам дека  може да се носи сигнал во кабли ставени во бакарни цевчиња  (оние за клима уреди ) кои се заземјени .
Јас за моето појачалце така планирам .
Друго искрено легнат ладилник мене лично не ми се бендисува , но веќе  си го испланирал така .
Принудното ладење е задолжително и досега имаше солидни предлози , обавезно намали ја брзината на вентилаторите . Ќе знаеш само по пат на проба  кога ќе го вклучиш дали задоволува решението и која ќе биде брзината на вртење на вентилаторите , ќе изработуваш сензор за топлина па ќе се вклучува на некоја температура или некое друго решение .
стави му некоја сигнализација напред дека е вклучено (лед) .
Јас за моето сакав да му изработам тач сензор  (го има некаде на форумов )многу едноставно  а интересно само ако ти се допаѓа идејата треба плочката  осетлива на допир да ја изолираш од  шасијата зошто ќе биде  заземјена .
Се на се добро изгледа

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Pojacalo DOGC-H
« Reply #97 on 25.01.2013, Friday, 11:48:30 »
Па заборавив,трафото ке биде оклопено во кутија од бакар така да останува предлогот на @masterficx...............

Ne zaboravi da ce bakarni oklop da pomogne kod elektricnog rasipnog polja ali nece ni malo pomoci kod magnetnog polja jer je bakar dijamagnetski materijal! Samo meko gvozdje ili Mu-metal tu pomazu.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!