Author Topic: Ми треба помош за засилувач со LA4743B  (Read 714 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Најдов дома ЛА4743Б па ми треба некоја шема за засилувач во кола со него. Исто ме интересира колку снага може да се извади со него РМС евентуално може и со мостна врска

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Наједоноставно е да напишеш на Гугле  што бараш и ке добиеш резултати .

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Ја видов оваа шема мислев да не има и некоја друга :)
Ова 4х40 не е рмс така?
Дали можам во мостна врска да го поврзам чудово и вака многу едноставно изгледа многу малце надворешни делчиња се потребни за да свири

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
4х40 со многу големо изобличување,  со 10%THD  20-тина вати по канал :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве нешто мислам подобро ,иако јачината е мислам тука некаде,освен ако не сакаш 4  канала ,туку само стерео -два.

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
еве со ТДА7560 4х45w

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
реално сите овие дават 4x20w  на 4 омски звучници, но и таа мокност не е за занемарување бидејки е доволна за скромно домашно слушање на музика без да се жалат комшиите
rules are made to be broken

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
јас го имам напраено со тда7560  и го тестирав, извади нешто над 20w чиста синусоида

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
па толку одприлика од 20 до 23 w максимум
rules are made to be broken

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Знам дека е стара темава но за да не отворам нова да прашам. Го изработив ова со ЛА4743 дали смеам да го врзам мостно? Да имам 2 канала само појаки?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знам дека е стара темава но за да не отворам нова да прашам. Го изработив ова со ЛА4743 дали смеам да го врзам мостно? Да имам 2 канала само појаки?

Во datasheet-от такво нешто не прочитав, така да, изгледа не може :S. Може шема да се направи многу лесно за да може да работи во bridge, ама не верувам дека ќе добиеш повеќе до 10W (реални) плус моќност :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Не би можело значи со најобично спојување на излезите да се напраи?
прашав за тоа дека и така само за 2 зучника ќе го користам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не би можело значи со најобично спојување на излезите да се напраи?
прашав за тоа дека и така само за 2 зучника ќе го користам

Добро де, дургите два нека ти стојат неискористени и готово ;). По потреба, и на тие два ќе врзеш некогаш нешто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Знам дека е стара темава но за да не отворам нова да прашам. Го изработив ова со ЛА4743 дали смеам да го врзам мостно? Да имам 2 канала само појаки?

Не може,четирите појачала внатере веќе се поврзани мостно,таа снага е максимална.