Author Topic: Снимка од хеликоптерската несреќа кај Блаце!  (Read 2069 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
па неможе да се види? кажува дека е избришана
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
до пред малку работеше, сега го имаат манато профилот :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Bukefal, Skopje ovde, dali me slušaš? Bukefal!

еве го и пишете нешто, свој коментар. немојте само да слушате и толку. кажете нешто, не треба да се остави без коментар
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Јас го слушав и неколку работи не ми се јасни:
1. Мислам дека несмеат да зборат вака мешано полуанглиски полумакедонски, дали смее?
2. Пилотот бара да направи ILS(instrumental ladnig) слетување од страна на велес а контролоров му вика дека е подобро од другата страна. Добро сум разбрал?
3. Исто пилотот вика дека нешто инструментот не му покажува добро и бара и ВОР вектор
4. И на крај ко што приметив контролоров му го корегира правецот и му кажува да се спушти и тука веќе се губи врската
Е сеа дали контролоров има утка напраено или...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
доколку прават муабет од каде што пилотот е и тој контролерот може и на македонски, ама некој кратенки знаци информации не може д асе преведат и затоа се на англиски
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Аха јасно дека јас добив впечаток како да зборат англиски и нешто ко да подзаглавуваат и продолжуваат на македонски

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас го слушав и неколку работи не ми се јасни:
1. Мислам дека несмеат да зборат вака мешано полуанглиски полумакедонски, дали смее?
2. Пилотот бара да направи ILS(instrumental ladnig) слетување од страна на велес а контролоров му вика дека е подобро од другата страна. Добро сум разбрал?
3. Исто пилотот вика дека нешто инструментот не му покажува добро и бара и ВОР вектор
4. И на крај ко што приметив контролоров му го корегира правецот и му кажува да се спушти и тука веќе се губи врската
Е сеа дали контролоров има утка напраено или...

1. Контролорот на летање зборуваше во три јазици со развлечен и заспивачки тон, наместо да збори чисто и јасно македонски. Да напоменам, ако на игор монструмот кој го уби мартин на плоштад му е второ убиство, а првото му беше кога го уби диме поштарот во карпош1 во Скопје (така се збореше), на овој контролор му е втора несреќа, првата му беше на почеток на деведесетите кога падна патнички авион, пун со патници.

2. Воените летала секогаш имаат предност пред цивилните летала.

3. Имал расипан навигациски уред и неможел да се ориентира. Пишуваше во весници на времето точно со имиња и презимиња кои генерали и на АРМ претеле со откази на сите кои ке побарале да се поправи уредот за навигација. Сега Ги имаат на душа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Јас го слушав и неколку работи не ми се јасни:
1. Мислам дека несмеат да зборат вака мешано полуанглиски полумакедонски, дали смее?
2. Пилотот бара да направи ILS(instrumental ladnig) слетување од страна на велес а контролоров му вика дека е подобро од другата страна. Добро сум разбрал?
3. Исто пилотот вика дека нешто инструментот не му покажува добро и бара и ВОР вектор
4. И на крај ко што приметив контролоров му го корегира правецот и му кажува да се спушти и тука веќе се губи врската
Е сеа дали контролоров има утка напраено или...

1. Контролорот на летање зборуваше во три јазици со развлечен и заспивачки тон, наместо да збори чисто и јасно македонски. Да напоменам, ако на игор монструмот кој го уби мартин на плоштад му е второ убиство, а првото му беше кога го уби диме поштарот во карпош1 во Скопје (така се збореше), на овој контролор му е втора несреќа, првата му беше на почеток на деведесетите кога падна патнички авион, пун со патници.

2. Воените летала секогаш имаат предност пред цивилните летала.

3. Имал расипан навигациски уред и неможел да се ориентира. Пишуваше во весници на времето точно со имиња и презимиња кои генерали и на АРМ претеле со откази на сите кои ке побарале да се поправи уредот за навигација. Сега Ги имаат на душа.

После ова ме остави без коментар

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
има и уште многу други работи, ама да не ги кажувам бидејки гарантирам дека ке ви се качи притисокот/ ке ви се расипе празничното расположение/ и ке се запрашате, зар е можно толку злоба да има во луѓето? Тоа е тоа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да но повеќе од тоа се шпекулации ништо не може да се потврди, се додека не се потврди за шпекулации и за зборување, поточно спомнување име и презиме на тој и тој се вреднува како лажна клевета према него и се плаќа убава сума пари за казна :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да така е, ама мислам дека 99% е точно.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе може да е и 100% точно, ама се додека не се излезе на суд и не се обвини кривиот џабе е
а кај нас тоа нема да се случи, затоа што најверојатно има некоја голема позадина зад сето тоа штом толку долго не се откри ништо ни за ова ни за тоа со претседателскиот авион...

можеби се откри но најверојатно нема да се дозволи да тоа иде во јавноста
затоа требаше хитлер да поживее и сега да сме под германија

гледајте што му прават на претседателот, го обвинуваат затоа што направил некаков договор со некој пријател кој бил директор на банка за станбен кредит, кога овај паметниот претседател се јавува во редакција која сето тоа го објавува и се заканува дека ќе ја затвори или што ти знам јас, овие и тоа го објавуваат во јавност и сега поголем дел од жителите бараат избори за нов претседател, а тој молчи како миска пошто знае дека е крив.

Е кога кај нас ќе се случи ваква работа, тогаш ќе знаеме дека сме на прав пат :)
сега шараме де лево де десно околу средината, ама точно по неа тешко :)

извинете офф топик
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
си заминаа војничињата а букефал 1 дали се слушаме остана да гние
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Снимка од хеликоптерската несреќа кај Блаце!
« Reply #14 on 07.01.2012, Saturday, 14:35:15 (Edited 07.01.2012, Saturday, 15:08:23) »
Го преслушав неколку пати разговоров и мислам дека има обострани грешки и од страна на пилотот на хеликоптерот и навигаторов.Целата з...ја почна кога се вмеша авионот на МАТ и доби предност за слетување.Точно е дека военото летало има предност.При процедурата се направија обостраните грешки ,така што и пилотот и диспечерот немаа баш најасен увид кој каде се наоѓа.Трета работа е и неисправноста на инструментот ,како и некои стандардни процедури кои требаше да се испочитуваат.Критично беше што хеликоптерот остана над облаците и веројатно немаше прецизно одредена висина,а и приодот за слетување се менуваше два пати ,така што базирање на визуелната шема за слетување не одеше бидејки кога дојде на 600 фита ( мислам) тој веројатно беше многу пониско,па се деси што се деси. Се на се што и да речеме,ке биде само нагаѓање.