Author Topic: HP OmniBook 6000  (Read 1853 times)

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #15 on 12.12.2011, Monday, 20:45:05 »
Вака сега, batka во биосот се си е најнормално можам да влезам и да подесам да се бутира ЦД-то, GigaWatt сигурен сум 100% дека не е проблемот во ладењето а еве ви Print Screen од еверестот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #16 on 12.12.2011, Monday, 21:20:59 »
Добро, ова ти е Windows, како си успеал да го инсталираш ако не може да се инсталира?

ПС: Сакаш да пробаш со една инсталација која јас користам?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #17 on 12.12.2011, Monday, 21:32:39 »
Проблемот е во тоа што мажам да инсталирам само Windows XP но неможам да инсталирам друг оперативен ситем освен Windows XP.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #18 on 12.12.2011, Monday, 21:37:31 »
Па нели XP сакаше да инсталираш? Што ќе ти е друг да инсталираш ако си сакал само XP.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #19 on 12.12.2011, Monday, 21:37:44 »
па на оваа машина што сакаш да инсталираш ти биди радосен нели тера хп  ::) ::)
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #20 on 12.12.2011, Monday, 22:14:20 »
votka21 пишувај на кирилица
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline votka21

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #21 on 12.12.2011, Monday, 22:32:55 »
Пробај да го инсталираш како што треба линуксот, пошто не ти го чита стартапот од ХДД. Направиси партиции за да работи како што треба. ти треба 3 дела. / swap; /home; ext4.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #22 on 13.12.2011, Tuesday, 07:52:09 »
Сега се испомеша и не разбравме ништо.Сепак вака: ти имаш ХР инсталирано и за ова машина е успех тоа.Ако сакаш Линукс да инсталираш,како што ти кажаа- треба да направиш и трета партиција,ама не знам колкав е ХДД кај тебе.Можеш и напоредно да инсталираш и Линукс и XP ,само тогаш е потребно (најлесно) прво да ги кутнеш партициите,да инсталираш наново ХР,па Линукс

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #23 on 13.12.2011, Tuesday, 13:43:44 »
batka јас имам ХР но ми работи многу споро не дека не сум задоволен од ХР туку доколку има некое чаре да го забрзам дали ке треба да му ставам повеке рам и ли нешто друго, барем да мажам од него да се уклучувам на форумоф додека сум во работилница бидеќи го спремам за таму.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #24 on 13.12.2011, Tuesday, 17:04:35 »
Добро е и што работи со XP ;D. Зошто не најдеш WIN 2000 ,во секој случај бара помалку ресурси. И која верзија XP ја имаш.Најди XP servis pac III lite. Тој троши најмалку ресурси.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #25 on 13.12.2011, Tuesday, 18:02:03 »
Добро е и што работи со XP ;D. Зошто не најдеш WIN 2000 ,во секој случај бара помалку ресурси. И која верзија XP ја имаш.Најди XP servis pac III lite. Тој троши најмалку ресурси.

Многу е спор 2000-рката :S. Поспор и од XP. Евентуално некоја tiny едиција од XP или нешто слично ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #26 on 13.12.2011, Tuesday, 20:43:02 »
Гига ,препорака за овие машини е токму 2000-ката  :D :D Нека се јави,можеби има сервис пак  еден инсталирано. ;D А иначе на некои машини 2000 -ката навистина подобро работи,со гаранција ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #27 on 13.12.2011, Tuesday, 21:01:53 »
Моите искуства со 2000-рката биле дека работи мноооооогу споро, поспоро и од XP на стари машини, така да, ја инсталирам само ако немам избор, односно ако имам само 64MB RAM на располагање на таа машина, инаку, не би ја препорачал на никој :S. Стабилна е, не викам не, стабилна е колку и XP, сепак е NT ;), ама мнооооогу спора :S.

Од друга страна, не се знае дур не проба, можно е и да работи побрзо од XP, што знам, не сум пробал на лаптоп да ја инсталирам, можно е да си во право ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #28 on 13.12.2011, Tuesday, 21:43:49 »
Имам една верзија 2000 -ка лиценцирана која на многу послаби компјутери *игра * подобро од ХР.Да се чудиш и со 32 Мб РАМ функционира. Брзината не зависи од изборот на ОС.Поедини комбинации ( матична,графика,РАМ,ХДД) подобро работат со еден,некои со друг  ОС.Гледајки ги податоците за HP OmniBook 6000  се зачудив што на некои форуми  поединци го препорачуваат ОС 2000 како добра солуција. Иначе Р III се познати * гњаватори* за овие работи. Селави !

Offline darkoj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
  • Gender: Male
Одг: HP OmniBook 6000
« Reply #29 on 15.12.2011, Thursday, 14:12:43 »
batka овие компјутери ми ги донесоа од Германија од некое училиште мислам, а на еден од нив имаше налепница дека е со лиценциран Windows 2000 го извадив хардот од него го ставив на овој но испадна дека е поспор и од ХР. GigaWatt ми препорача да пробам со Server 2003 па ке видиме. но нешто и цд ромот ми е ослабнат и некои цд-а не ги чита. Ке побарам некој кабел од IDE за лаптопи да конвертира во стандарден IDE кабел.(batka ти мислам дека беше од Велес па доколку знаеш каде да најдам таков кабел пиши ми ПП или тука на форумоф). И уште нешто може ли да биде толку спот компјутеров од што има многу мал ХДД околу 5GB e?