Author Topic: што мислите за виндовс 8 вреди ли да се проба???  (Read 1366 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
дали вреди да го инсталирам и да го пробувам виндовс8
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
кога излезе ова? да не е бета ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мој предлог е да почекаш уште малку, да се истестира прво убаво да се провери за багови и слично
па после откако барем поголем дел од корисниците не се префрлат на него да не го инсталираш

вака нешто се случи и со вистата кога сите од XP се префрлија на виста па увидоа дека не чини :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Ја од XP не мрдам понатаму  ;D ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
абе и мене ми е за тоа работа да не си отварам ако е заникаде пак треба да инсталирам хп
d.t

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
направи дуал бут, подели го хардискот уште на еднаш со некоја минимална меморија 5-6гига или ако имаш 2 харда едниот нека си остане ХП другиот 8-ца
провери види што акко ако не те бендисува формат и готово :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Има само излезено некоја бета верзија која ги нема сите можности.Но ако сакаш да пробаш пробај како што рече девил во посебна парција
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Release date на Windows 8 е крајот на 2012, ова ти се бета верзии кој се нестабилни и не би ти препорачал да ги инсталираш. Ако толку сакаш да видеш како изгледа (сличен е на Windows 7) симни си VirtualBox, направи виртуелна машина и на неа ja инсталирај бета верзијата на Windows 8 ;).

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Ја Windows 8 користам веќе 2 години, можда и 3, несум сигурен, уствари тоа е изгледа некоја 7ца која е доста надоградена, сегде пишува виндовс 8.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
имаме форум за компјутерска технолохија па така да слободно отварајте тамо теми.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
puknati тоа ти што го користиш е модифицирана 7-ца и како што пишав во претходниот мој пост Windows 8 нема излезено, освен некој бета верзии кои се далеку од оригиналната верзија која ќе излезе крајот на 2012 година.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Па пишав ја таму надоградена(модифицирана) 7ца, пишува 8, супер ми работи, комплетно нов изглед за разлика од 7ца, и незнам ти  уште што е сменето, ОК е.

stefanjanevski

  • Guest
Од 7-мицава не си мрдам. Топ оперативен систем е, нема потреба за негова замена.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Таа осмица е всушност Windows 7 кој е модифициран и сменет му е изгледот.

Таа осмица која е излезена е beta верзија за програмери кои ќе ги увидуваат грешките кај новиот Windows и да ги пријават кај Microsoft. Исто така можат да ја користат и обичните корисници кои ќе ја имаат истата улога на тестирање.

Има многу подобрени функции, како побрз start up time, изменето start menu (поточно воопшто го нема) вметнат Metro UI кој е одличен за touch екрани (што кај нас нема) и сл.

Значи овој Windows сега за сега можеш да го инсталираш од забава и да провериш што и како има на него. Што е ново, а што старо.

За нормално користење како останатите не е добар и не ти го препорачувам.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ја од XP не мрдам понатаму  ;D ;D ;D

Искрено да ти кажам ни јас ;D, технички гледано од Server 2003, ама XP и онака е осакатена верзија од серверот, плус има workstation едиција од серверот (преправана, не е официјално издание од Microsoft), така да, на неа си работам, и игри и се фаќа на неа, не дека играм, туку сум пробувал, ретко некоја да не сака да фати, и тоа само поради тоа што е серверска едиција, не дека не може да се игра на неа, ако има DirectX, се може да се прави, а оваа едиција има ;). Предности има многу, од стабилност и брзина (сигурно е барем за 1.5 пати побрз од XP) до непотребни програми и сервиси, како на пример WMP, MSN, Burning Service (никој не го користи, нели ;D), wireless (треба само за лаптопи, така да, нема поента да го ставам на desktop машина, а и да ми треба, секогаш можем рачно да си го додадам и активирам), update (има, ама исто ко да нема, по default е изгасен) и многу други ;). Ова можеби изгледа како фалење на оперативниот систем бидејќи и претходно многу пати го имам спомнувано, ама верувајте, да го пробате место XP (за тие што сеуште користат и се вљубени во XP ;D), ќе видите дека има многу предности ;).

Што се однесува до Win8, јас ни Win7 не би го ставил, а камо ли Win8. Ако немаат додадено опција навистина насекаде да се гаси Font Smoothing и да има опција насекаде да се гаси Clear Type, не го ни земам во предвид. Е сега, ќе рече некој „ама има таква опција, се гаси“. Е да, се гаси, ама не насекаде, пак половина фонтови се smooth, а јас не сакам да гледам smooth fonts, особено не на CRT монитор, а само такви монитори сеуште имам дома и не планирам да купувам LCD само поради тоа што се стари. Дур можам ќе ги поправам, е кога ептен нема да можам ни да ги поправам, тогаш ќе си купам нови.

Овие опции што ги набројав се само почетокот, сакам да се врати и класичното Start Menu (сега може да се врати само со додатен софтвер, Classic Shell, ама зошто да не го има како опција во самиот оперативен систем), сакам да се врати (или да го има да се избере) стариот Explorer со старото Copy and Overwrite dialogue box, Сакам да се врати Quick Launch bar-от (сега го има како pin, нема Quick Launch и е многу непрактичен, не знаеш дали некоја програма во позадина ти работи или не, бидејќи кога минимизираш, ако ти е програмата pin-увана, се оди таму и треба со mouse-от да направам hover над иконата за да ми јави со сликичка дали нешто имам пуштено :S). А да не почнувам да зборувам за џиџањето. Да сакав Mac, ќе си купев Mac, не сакам. Сакам да можам да си го изберам стариот Classic Look, ама навистина да биде Classic, а не само боите да бидат :S. И што се случи со Power Toys? Веќе ги нема за Win7 :o. Сакам да има TweakUI за Win7, не сакам да морам се што не ми се допаѓа кај оперативниот систем рачно да подесувам преку регистри и msconfig, gpedit, администраторскиот панел или regsvr32 :S. Има некои самостојни верзии на tweak-ерски алатки, ама оперативниот систем може да стане многу нестабилен, а ми се случи неколку пати и да ми падне при средувањето на оперативниот со овие алатки :S. Има уште многу работи кои не ми се допаѓаат, ама овие се првите на кои ми текна.

Евентуално би се префрлил на Server 2008, група на дечки веќе работат и на workstation верзија од него, прва (нешто како beta) верзија веќе има на piratebay, се работи и на враќање на стариот look and feel, ама баш стариот, а не модифицираниот нов :S. Искрено, ако вака продолжат Microsoft со вадење на оперативни системи кои имаат сосема нов изглед без да може да се сврати стариот look and feel, планирам да си се префрлам на Linux, мене воопшто не ми се допаѓа новиот изглед. Џиџано е се, ова она, тралала, се врти, има овакво, има онакво ::)... не ми треба мене тоа, мене ми треба оперативен систем на кој можам да работам, да биде стабилен и да биде брз, а само поради тоа што Microsoft решиле да ја менуваат политиката на уредување на GUI-то на оперативните системи, тоа не значи дека и јас ќе играм „нивно оро“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."